Թուրքիայի կրթական հաստատությունների գործունեությունը կարգավորող նոր կանոնադրության մեջ տեղ են գտել հոդվածներ, որոնք բուռն քննարկումների ու դժգոհության տեղիք են տվել: Մասնավորապես հայտնի է դարձել, որ 7-րդ հոդվածի պահանջով այսուհետև կրթական հաստատությունները պետք է կրեն իրենց նպատակին, կրթական ծրագրին համահունչ թուրքերեն անուններ: Բացառություն են լինելու միայն օտարերկրյա և միջազգային նշանակության դպրոցները: Մնացած բոլոր ուսումնական հաստատություններին արգելվում է դնել ոչ թուրքական անուններ:
Այս նորամուծությունը վրդովեցրել է ազգային փոքրամասնությունների դպրոցների ղեկավարությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Վաթան» թուրքական կայքը, Ստամբուլի Յեշիլքյոյի հայկական դպրոցի տնօրեն Կարո Պալյանն դա գնահատել է ժողովրդավարությանը հակասող քայլ:
«Մեր դպրոցները, հայ գրողների, մտավորականների կամ գաղափարական առաջնորդների անունն են կրում»,- ասել է Պալյանը` նշելով, որ խնդրին լուծում տալու համար պետք է օրենքը վերանայվի և առանձին ակտով կանոնակարգվի:
Նա հիշեցրել է, որ վերջերս իրենք դիմել էին Թուրքիայի կրթության նախարարություն` պահանջելով ազգային փոքրամասնություններին պատկանող դպրոցների համար առանձին կանոնադրություն մշակել: Բայց առայժմ արդյունք չկա:

Названия армянских учебных заведений в Турции оказались под угрозой после принятия нового закона
В новый устав, регулирующий деятельность образовательных учреждений Турции, включены статьи, которые уже стали предметом бурных обсуждений и вызвали недовольство.
В частности, стало известно, что согласно ст.7, отныне образовательные учреждения должны иметь турецкие названия, созвучные с целью их деятельности и образовательной программой. Исключением будут иностранные школы и школы международного значения. Всем остальным учебным заведениям запрещено давать нетурецкие названия.
Это нововведение стало поводом для возмущения руководств школ нацменьшинств. Как передает турецкий информационный сайт Vatan, директор одной из армянских школ в Стамбуле Каро Палян квалифицировал это как противоречащий демократии шаг.
«Наши школы названы в честь армянских писателей, представителей интеллигенции, идейных лидеров», – отметил Палян, подчеркнув, что закон должен быть пересмотрен и регламентирован отдельным актом.