ԱԺ նախագահ. 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը պետք է ըստ պատշաճի ընդգրկված լինի պատմության դասագրքերում
ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր այցելել է ՌԴ Պետական Դումա:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի և ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով: Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակությանը` ՌԴ Պետդումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը գոհունակությամբ փաստել է, որ երկու երկրների միջև պատմականորեն ձևավորված ջերմ և բարեկամական հարաբերությունները գնալով ավելի ու ավելի են խորանում և ամրապնդվում: Այս մասին հաղորդում է ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նրա խոսքով` երկու երկրների ռազմավարական հարաբերությունների մասին են վկայում երկու երկրների նախագահների բարձր մակարդակով շփումները: Շնորհավորելով Գալուստ Սահակյանին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ՝ Պետդումայի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերը ավելի կզարգանան ու կխորանան, և այս համատեքստում բարձր է գնահատել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքը: Սերգեյ Նարիշկինը ողջունել է և կարևորել Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը և նշել է, որ այն խթան կհանդիսանա առևտրատնտեսական կապերի հետագա զարգացման և ընդլայնման համար: Պետդումայի նախագահը կարևոր է համարել նաև համագործակցության խորացումը միջազգային տարբեր հարթակներում: Ռուսական կողմն առաջարկել է նաև ակտիվացնել համագործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների խորհրդարանների միջև:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի և ջերմ ընդունելության համար` ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատեց Ռուսաստանի հետ միջպետական հարաբերությունները` համոզմունք հայտնելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները վերընթաց են ապրում: Նրա խոսքով` Հայաստանի և Ռուսաստանի դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության հիմքում ընկած է ոչ միայն արդի փոխշահավետ համագործակցությունը, այլ նաև երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, մշակութային և հոգևոր մտերմությունը: ԱԺ նախագահը նշել է, որ միջպետական կապերի կարևոր բաղադրիչներից է խորհրդարանական ձևաչափը:
«Վերջին տարիներին նկատելիորեն բարձրացել է երկկողմ միջխորհրդարանական փոխգործակցության մակարդակը, և տարբեր ձևաչափերով կազմակերպվող հանդիպումները նոր լիցքեր են հաղորդում և լայն հնարավորություններ ստեղծում միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա զարգացման համար»,-ասել է Գալուստ Սահակյանը: Նա նույնպես կարևորել է միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը, որը երկար տարիների ընթացքում արդյունավետորեն համակարգում է ՀՀ ԱԺ և ՌԴ Դաշնային Ժողովի փոխհարաբերությունները:
Միջպետական հարաբերությունների համատեքստում ԱԺ նախագահը կարևորել է երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը, ներդրումների խթանումը, հումանիտար ոլորտում արդյունավետ համագործակցությունը: Նրա համոզմամբ` տնտեսական համագործակցության հետագա հեռանկարների համար կարևորագույն խթան կհանդիսանա մեր երկու երկրները կապող երկաթուղու վերականգնումը:
Տարածաշրջանային խնդիրներին անդրադառնալով` ԱԺ նախագահն ընդգծել է Ռուսաստանի կառուցողական դերը տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Անդրադարձ կատարելով Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական ինտեգրման գործընթացին՝ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ այն կստեղծի նոր փոխշահավետ հեռանկարներ բոլոր անդամակցող պետությունների համար:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ 2015 թ. լրանում է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, և ի թիվս այլ միջոցառումների` Երևանում ապրիլին կանցկացվի «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողով: Նա Սերգեյ Նարիշկին հրավիրել է մասնակցելու վերոնշյալ համաժողովին, ինչպես նաև ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումներին: Նա հույս է հայտնել, որ Պետդուման համապատասխան կերպ կանդրադառնա մարդկության դեմ իրականացված այդ հանցանքին, և Պետդումայում Ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես կկազմակերպվի:
«Կարծում եմ նաև, որ 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունը պետք է ըստ պատշաճի ընդգրկված լինի պատմության դասագրքերում՝ ֆաշիզմի հետ մեկտեղ»,-նշել է ԱԺ նախագահը:

Галуст Саакян: Геноцид армян должен надлежащим образом быть представлен в учебниках истории
7 июля продолжился официальный визит в РФ делегации, возглавляемой председателем Национального Собрания Армении Галустом Саакяном.
Утром члены возглавляемой спикером НС делегации возложили венок и цветы к могиле Неизвестного солдата в Александровском парке Москвы. Затем делегация направилась в Государственную Думу РФ.
После личной беседы председателя НС Г.Саакяна с председателем Госдумы РФ С.Нарышкиным встреча была продолжена в расширенном составе. Приветствуя парламентскую делегацию Армении, председатель Госдумы РФ С.Нарышкин с удовлетворением констатировал, что исторически сложившиеся теплые и дружественные отношения между двумя странами все более углубляются и укрепляются. По его словам, о стратегических отношениях РФ и РА свидетельствуют контакты на высшем уровне президентов двух стран. Поздравив Г.Саакяна с избранием спикером НС,председатель Госдумы выразил уверенность, что межпарламентские связи двух государств будут еще более развиваться и крепнуть, и в этом контексте высоко оценил работу межпарламентской комиссии. Он приветствовал намечаемое членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и отметил, что оно явится стимулом к дальнейшему развитию и расширению торгово-экономических связей. Г-н Нарышкин также особо выделил важность углубления сотрудничества на различных международных площадках. Кроме того, российская сторона предложила активизировать сотрудничество между парламентами стран ЕАЭС.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием, председатель НС высоко оценил межгосударственные отношения с Россией – в уверенности, что армяно-российские отношения переживают подъем. По его словам, в основе союзнического стратегического партнерства Армении и России не только сегодняшнее взаимовыгодное сотрудничество, но и вековая дружба двух братских народов, культурная и духовная их близость. Галуст Саакян отметил, что важным компонентом межгосударственных отношений является парламентский формат. “В последние годы заметно возрос уровень двустороннего межпарламентского взаимодействия, и организуемые в различных форматах встречи дают новый импульс и открывают широкие возможности для дальнейшего развития межпарламентского сотрудничества”, - сказал Г.Саакян. Он также подчеркнул важность деятельности межпарламентской комиссии, которая уже долгие годы эффективно координирует взаимоотношения НС РА и ФС РФ.
В контексте межгосударственных отношений глава армянского парламента особо выделил расширение двусторонних торгово-экономических связей, стимулирование инвестиций, плодотворное гуманитарное сотрудничество. Он убежден, что для дальнейших перспектив экономического сотрудничества важнейшим стимулом явилось бы восстановление железнодорожного сообщения между двумя нашими странами.
Обратившись к региональным проблемам, председатель НС подчеркнул конструктивную роль России в обеспечении региональной безопасности, в частности в процессе урегулирования карабахского конфликта. Коснувшись процесса участия Армении в Евразийском интеграционном процессе, Г.Саакян отметил, что он откроет новые взаимовыгодные перспективы для всех государств-членов.
Спикер НС РА напомнил, что в 2015 г. исполняется 100-я годовщина Геноцида армян и в числе прочих мероприятий в Ереване в апреле будет организован международный форум “Парламентарии против геноцида”. Он пригласил С.Нарышкина принять участие в этом форуме, а также в торжественно-траурных мероприятиях поминовения жертв Геноцида армян, которые пройдут в Ереване 24 апреля. Галуст Саакян выразил надежду, что Госдума соответствующим образом отреагирует на это преступление против человечества и здесь будет организована выставка, посвященная Геноциду армян. “Думаю, первый геноцид ХХ века должен надлежащим образом быть представлен в учебниках истории – наряду с фашизмом”, - заметил председатель НС.