Շրջանառության հարկի իջեցումը կխթանի փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը. Վազգեն Սաֆարյան
Հայրենական ապրանք արտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը դրական քայլ է համարում կառավարության հերթական որոշումը, որի համաձայն` առևտրի ոլորտում փոքր ու միջին ձեռնակությունները հոկտեմբերի 1-ից 3.5 տոկոս շրջանառության հարկի փոխարեն վճարելու են 1 տոկոս:
Ինչպես լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Վ.Սաֆարյանը, շրջանառության հարկի իջեցումը մինչև 1 տոկոս կխթանի ՓՄՁ ոլորտի զարգացումը:
«Կարծում եմ, որ փոքր և միջին բիզնեսը հարկային ճնշման մամլիչ ազդեցության տակից որոշակի չափով դուրս բերելը ոլորտի զարգացման հնարավորություն կտա»,- ասաց Վ.Սաֆարյանը:
Ըստ նրա` այսօր Հայաստանում փոքր և միջին բիզնեսով զբաղվող 30 հազար ձեռնարկատերեր կան, որոնցից զգալի մասը կարելի է ասել, որ չեն աշխատում: Նրա խոսքերով` այս որոշումը կբերի նրան, որ հատկապես սահմանամերձ գյուղերում կզարգանա փոքր և միջին բիզնեսը:
«Սահմանամերձ գյուղերում ազատված լինելով ամեն տեսակի հարկերից, արտերկրում աշխատող շատ գործարարներ իրենց հայրենի գյուղերում փոքր արտադրություններ կհիմնեն: Արդյունքում` այդ գյուղերը որոշակի զարգացում կունենան»,- ասաց Վ.Սաֆարյանը:
Ասուլիսի մեկ այլ բանախոս, ՀՀ թեթև արդյունաբերության գործատուների միության համանախագահ, «Տոսպ» ձեռնարկության ղեկավար Սուրեն Բեկիրսկին նշեց, որ Հայաստանի արտաքին առևտրի հաշվեկշիռը տարիներ շարունակ բացասական է , և դրա կրճատման համար կարևորեց արտահանման խթանումը:
«Ի տարբերություն ներկրմանը, արտահանման մեջ զգալի է փոքր և ﬕջին բիզնեսի դերը, ակայն դաշտը չի կարելի կիսել փոքր, ﬔծ, հավաստագրված կամ չհավաստագրված բիզնեսների: Բիզնեսին պետք է դատել իր աշխատանքով: Պետության հիﬓական խնդիրը պետք է լինի արտահանման համար «երթուղիների» մշակումը, որը լուրջ խնդիր է Հայաստանի համար»,- ասաց Ս. Բեկիրսկին:

Вазген Сафарян: Снижение налога с оборота будет способствовать развитию малого и среднего бизнеса в Армении
14:57 07/07/2014
Решение правительства Армении, в соответствии с которым с 1 октября 2014 года ставка налога с оборота, применяемого к хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в сфере торговли, будет снижена с 3,5% до 1%, является позитивным шагом. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян.
По его словам, снижение налога с оборота с 3,5% до 1% будет способствовать развитию малого и среднего бизнеса в Армении.
Вазген Сафарян отметил также, что сегодня в Армении действуют 30 тыс. субъектов малого и среднего бизнеса, а решение правительства Армении приведет к тому, что предприятия малого и среднего бизнеса начнут развиваться в частности в приграничных селах республики.
Генеральный директор открытого акционерного общества «Тосп», сопредседатель Союза работодателей легкой промышленности Сурен Бекирски, в свою очередь, обозначил важность стимулирования экспорта.
«В отличие от импорта, в экспорте ощутима роль предприятий малого и среднего бизнеса», – отметил он, добавив, что основная задача государства должна заключаться в разработке «путей» экспорта.