«Միջուկային հարցում Իրանի հետ համաձայնություն ձեռք բերելը հնարավոր է՝ սակայն շատ դժվար»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Ալեն Էյրը:
Նկատենք, որ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև 2013թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված համաձայնագրի սկզբնական մասը, որը ստացել է «Համատեղ քայլերի ծրագիր» անունը, ուժի մեջ է մտել ս.թ. հունվարի 20-ին: Առաջին փուլի կատարման համար նախատեսված է 6 ամիս ժամանակ, որը լրանում է հուլիսի 20-ին:
«ՄԵՀՐ»-ի այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ «Համատեղ գործողությունների ծրագիրը» ևս 6 ամսով երկարաձգվի, ամերիկացի պաշտոնյան, պատասխանել է. «Մենք ժամկետների երկարաձգման մասին չենք մտածում, միայն կենտրոնացած ենք հուլիսի 20-ին ձեռք բերվելիք համաձայնության վրա»:
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ևս բանակցություններ վարելու նպատակով մեկնի Ավստրիա, Ալեն Էյրը պատասխանել է. «Մենք միշտ հայտարարել ենք, որ համաձայնության հասնելու համար ոչ մի ջանք չենք խնայի. Եթե զգանք, որ պարոն Քերին կարող է օգնել գործընթացին, ապա նա կմեկնի Վիեննա»:
Նկատենք, որ հուլիսի 2-ից Վիեննայում մեկնարկել է Իրանի և «5+1 խմբի» 6-րդ հանդիպումը. Անցած օրերի ընթացքում Իրանի և «5+1խմբի» անդամ երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ մի շարք հանդիպումներ:
Քիչ առաջ ավարտվել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհմամմադ Ջավադ Զարիֆի և ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը քննարկել են համապարփակ համաձայնագրի նախագծի շուրջ առկա տարաձայնություններին առնչվող հարցեր:

«Достижение согласия с Ираном в ядерном вопросе возможно, но с большим трудом»,– об этом в интервью иранскому информагентству «МЕХР» заявил пресс-секретарь Госдепа США Ален Эйр.
Отметим, что реализация первого этапа Плана совместных действий, подписанного между Ираном и «шестеркой» 24 ноября 2013 года, началась 20 января текущего года. 20 июля истекает шестимесячный срок, установленный странами «шестерки» для согласования документа. За этот период состоялись как двусторонние, так и многосторонние переговоры, окончательной целью которых должно стать подписание всеобъемлющего соглашения.
Комментируя вероятность продления срока реализации Плана совместных действий еще на шесть месяцев, Ален Эйр подчеркнул: «Мы не думаем о продлении сроков: наше внимание сконцентрировано на достижении согласия 20 июля».
В ответ на вопрос о том, возможно ли, что с целью проведения переговоров в Австрию отбудет также госсекретарь США Джон Керри, пресс-секретарь отметил: «Мы всегда заявляли, что не будем жалеть усилий для достижения согласия. Если мы почувствуем, что Джон Керри может помочь процессу, он отбудет в Вену».
Чуть ранее завершилась встреча министра иностранных дел Ирана Мохаммада Джавада Зарифа главы дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон, в ходе которой стороны обсудили разногласия вокруг проекта всеобъемлющего соглашения.