«Հնդկաստանն Իրանին է վճարել նավթի վաճառքից ստացված 550 միլիոն դոլար պարտքը»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Համաձայն տեղեկատվության՝ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև 2013թ. նոյեմբերին ստորագրված ժնևյան համաձայնագրի համաձայն՝ արտասահմանյան բանկերում Իրանի նավթի վաճառքից կուտակված 4.2 միլիարդ դոլար գումարը պետք է ութ մասնավճարներով փոխանցվի Իրանին: Մինչ այդ, Հնդկաստանը և Ճապոնիան համապատասխանաբար 1,6 միլիարդ և 450 միլիոն դոլար արդեն փոխանցել էին Իրանին:
Հիշեցնենք, որ օրերս ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնության շրջանակներում Իրանի կատարած մի շարք քայլերին ի պատասխան, որոշեց իրանական նավթի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների մասին օրինագծի կիրառումը 6 ամսով հետաձգել:

Индия вернула Ирану нефтяной долг в размере $550 млн
«Индия вернула Ирану нефтяной долг в размере 550 млн долларов»,– об этом сообщает иранское информагентство «ИРИБ».
Согласно Женевской договоренности, в иностранных банках скопилось 4,2 млрд. долларов за нефть, которые будут переведены в восемь этапов. До этого Индия и Япония уже вернули Ирану долг в размере 1.6 млрд и 450 млн долларов соответственно.
Напомним, на днях президент США Барак Обама в ответ на ряд мер, предпринятых Ираном рамках достигнутой по ядерной программе договоренности, решил продлить применение законопроекта о санкциях на иранскую нефть на 6 месяцев.