Կ. Մանոյան. Ռուսաստանն իրականում շահագրգռված չէ, որ հայ-թուրքական սահմանը բացվի
Թուրքական իշխանությունները փորձում են փոխել իրենց քաղաքականությունը` խախտելով քեմալիզմի հիմքերը, սակայն Հայաստանի հետ հարաբերություններում մոտեցումները միայն ֆորմալ են փոխվել: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման դիտարկում արեց Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը:
Անդրադառնալով Թուրքիայի տարբեր լրատվամիջոցներով տարածվող հայտարարություններին` մասնավորոպես, որ «Թարաֆ» թերթի տեղեկություններով վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սեպտեմբերին Հայաստանի հետ սահմանը բացելու հանձնարարական է տվել, Մանոյանը նշեց. «Էրդողանը փորձում է իր իմիջը փոխել, ցույց տալ, իբր ինքը այնքան էլ վատը չի: Այդ պատճառով էլ ցույց է տալիս, թե իբր քրդերի, Հայաստանի հետ փորձում է հարցերը լուծել»:
Հանդիպմանը ներկա ՝«Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանն էլ ավելացրեց, որ Թուրքիայի քայլերը մեծապես պայմանավորված են լինելու միջազգային հանրությանն ուղղված ուղերձներով, հայտարարություններով, իբր ցանկանում են հարաբերությունները բարելավել` միջազգային ճնշումը մեղմելու համար:
«2015թ. ընդառաջ մենք շատ ենք տեսնելու Թուրքիայի նման հայտարարությունները, սակայն Թուրքիան շարունակում է Հայաստանի հետ հարաբերությունները պայմանավորել Ադրբեջանի հետ հարաբերություններով»,-նշեց Արա Պապյանը:
Ըստ նրա` թուրքերին հաջողվեց միջազգային հասարակությանը համոզվել, որ մեր խնդիրը սահմանի փակ լինելու հարցն է, երբ բացվի, ամեն ինչ կհարթվի:
Խոսելով այս հայտարարությունների նկատմամբ ՀՀ արտգործնախարարության արձագանքներից` Պապյանն ավելացրեց, որ մեր հասարակությանը հուզող կարևորագույն հարցերից մեկը հայ-թուրքական հարաբերություններն են, իսկ արտգործնախարարությունը պիտի հստակ ուղղորդող դեր կատարի. «Հիմա տիրող իրավիճակը բավարար չեմ գնահատում: Աշխարհին ուղերձներ հղելու քանակի ավելացմանը զուգահեռ, պետք է ունենալ նաև որակական փոփոխություններ»:
Հանդիպմանը տեսակապով միացած լրագրող, թուրքական IMC հեռուստաընկերության լրատվական ծրագրերի ղեկավար Արիս Նալջին էլ ավելացրեց, որ եթե 5 տարի առաջ «Թարաֆը» հրապարակեր սահմանների բացման մասին լուրը, արձագանքն ավելի շատ կլիներ, իսկ հիմա Թուրքիայի հասարակությունը հանգիստ արձագանքեց այդ լուրին:
Կիրո Մանոյանն էլ վերջում նկատեց. «Ռուսաստանն իրականում շահագրգռված չէ, որ սահմանը բացվի. ընդհակառակը` արևմուտքն է շահագրգռված թուլացնել Ռուսաստանի ու Իրանի ազդեցությունը տարածաշրջանում սահմանը բացելու միջոցով»:
«Թարաֆ»-ի տեղեկատվությունը` թուրքական հասարակության տրամադրությունների ստուգման փորձ. Կարծիքներ
Էրդողանին ավելի դյուրին է հայ-թուրքական սահմանը բացել, քան վավերացնել արձանագրությունները. Ա.Շաքարյան

Подходы Турции в отношениях с Арменией изменились лишь формально. Комментарии экспертов
Турецкие власти пытаются изменить свою политику, нарушая основы кемализма, однако подходы в отношениях с Арменией изменились лишь формально. Об этом на встрече с журналистами заявил руководитель центрального офиса Ай Дата и по политическим вопросам АРФ «Дашнакцутюн» Киро Маноян.
Обратившись к муссируемым в турецкой прессе заявлениям, в частности статье турецкой оппозиционной газеты «Taraf» о намерении властей Турции открыть армяно-турецкую границу, К. Маноян отметил: «Эрдоган пытается изменить имидж Турции, продемонстрировать, что якобы они не такие уж плохие. Поэтому Анкара и имитирует, что пытается решить курдский вопрос и нормализовать отношения с Арменией».
Присутствующий на пресс-конференции руководитель центра «Модус Вивенди» в свою очередь добавил, что действия, которые предпринимает Турция, главным образом будут обусловлены адресованными мировому сообществу месседжами о том, что якобы они хотят улучшить отношения для ослабления международного давления.
«В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян Турция будет часто озвучивать подобные заявления, однако Анкара продолжает обуславливать отношения с Арменией отношениями с Азербайджаном»,– резюмировал Ара Папян.
По его словам, Турция смогла убедить международное сообщество, что единственная проблема с Арменией – это закрытая армяно-турецкой граница и с ее открытием все наладится.
Коснувшись реакции МИД Армении на подобные заявления, директор центра «Модус Вивенди» Ара Папян добавил, что армяно-турецкие отношения входят в число важных вопросов, волнующих армянское общество, и внешнеполитическое ведомство должно выполнять четко роль ориентира. «Сложившуюся сейчас ситуацию не считаю удовлетворительной. Параллельно с увеличением количества посланий миру необходимы и качественные изменения», – сказал он.
Участвующий во встрече по видеосвязи журналист, руководитель отдела новостей турецкой телекомпании IMC Арис Налджи добавил, что если бы турецкая оппозиционная газета «Taraf» опубликовала бы информацию о намерении властей Турции открыть армяно-турецкую границу 5 лет назад, это вызвало бы большой резонанс, а сейчас турецкое общество отреагировало на эту новость спокойно.
Киро Маноян добавил: «Россия на самом деле не заинтересована в открытии границы. Наоборот, Запад заинтересован в ослаблении влияния России и Ирана в регионе путем открытия границы».