Ադրբեջանը մեծ գումարներ է ծախսում զենք գնելու համար, սակայն դա հաղթանակի երաշխիք չէ. Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը
Պաշտոնական այցով Արգենտինայում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հարցազրույց է տվել արգենտինական առաջատար լրատվամիջոցներին: Telam գործակալությունը, La Nacion և Clarim պարբերականները հրապարակել են Սերժ Սարգսյանի հետ հարցազրույցի տեքստը:
Արգենտինական մամուլը, մասնավորապես, նշել է, որ Հայաստանի նախագահի խոսքով՝ Հարավային Ամերիկա կատարած տարածաշրջանային իր այցի նպատակը Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանության` 2015թ. ապրիլին նշվելիք հարյուրամյա տարելիցի նախօրեին տարածաշրջանային համերաշխության ամրապնդումն է: Արգենտինայից բացի, Սերժ Սարգսյանը պաշտոնական այցով կլինի նաև Ուրուգվայում և Չիլիում: Հայաստանի առաջնորդը Լատինական Ամերիկայի երկրներ կատարած այցի ընթացքում ցանկանում է համաշխարհային հանրության ուշադրությունը բևեռել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Կովկասում ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակի վրա: Չնայած իրողությանը, որ Սերժ Սարգսյանը չկարողացավ հանդիպել Արգենտինայի Նախագահ Քրիստինա դե Քիրշներին, վերջինիս հիվանդության պատճառով, Հայաստանի նախագահը նրան է փոխանցել գալիք տարի Հայաստան այցելելու և հայ ժողովրդի հարյուրամյա ողբերգությունը ոգեկոչող միջոցառումներին մասնակցելու հրավերը:
- Դուք Թուրքիայի ապագա նախագահին հրավիրել եք այդ միջոցառմանը: Կա՞ն արդյոք դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ:
- Նախ և առաջ, վատ չէր լինի իմանալ, թե ով է լինելու Թուրքիայի հաջորդ նախագահը։
-Թվում է, գործող վարչապետը (Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը) ընտրություններում հաղթելու ավելի մեծ հնարավորություններ ունի:
- Հնարավոր է: Եկեք սպասենք ընտրությունների արդյունքներին։
-Թուրքիան և Էրդողանը շարունակում են հայտարարել, որ Ցեղասպանություն չի եղել: Արդյո՞ք կարող է հրավերը փոխվել:
- Թուրքիան պնդում է, որ մենք բացենք արխիվները, որպեսզի համոզվեն, որ Ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել: Մենք ցանկանում ենք հրավիրել նրանց, որպեսզի սեփական աչքերով տեսնեն հարյուր հազարավոր մարդկանց, ովքեր գալու են Ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված միջոցառմանը մասնակցելու: Հնարավոր է, որ երբ նա այդ ամենը տեսնի, այլևս ոչ մի ապացույց չպահանջի:
-100-ամյակի միջոցառումներին։ Հնարավոր է, երբ այդ ամենը տեսնեն, այլ վկայությունների կարիք չլինի։
- Կարծիք կա, որ Թուրքիայում ազգայնականությունը զարթոնք է ապրում, դրա արձագանքները նկատելի են նախընտրական քարոզչության ընթացքում։Դա ավելի կսրի՞ Թուրքիայի և Հայաստանի առանց այն էլ լարված հարաբերությունները:
Այդպիսի հարաբերություններ չկան: Իսկ եթե դրանք չկան, ապա ինչպե՞ս կարող են վատանալ:
-Հարցս այլ կերպ տամ. Ադրբեջանը Թուրքիայի ռազմավարական գործընկերն է, իսկ Անկարան, աջակցում է Բաքվին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում։
-Տարբերությունն այն է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանին լարվածություն չկա, բոլոր դեպքերում` միայն քաղաքական: Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում, կա լարվածություն, և այն Ադրբեջանից է գալիս։ Մինսկի խմբի երկրները (Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը) առաջարկում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծել երեք սկզբունքների հիման վրա՝ ուժի չկիրառում, տարածքային ամբողջականություն և ազգերի ինքնորոշման իրավունք։
-Անցյալ սեպտեմբերին Ադրբեջանի նախագահը սպառնացել էր գրավել Երևանը: Հիմա իրավիճակն ավելի մոտ է պատերազմի՞ն, թե՞ խաղաղությանը։
-Մենք չենք բացառում ռազմական գործողությունների վերսկսման հնարավորությունը։ Սակայն կարծում եմ, որ Ադրբեջանը դրա կարողությունը չունի։ Նրանք մեծ գումարներ են ծախսում զենք գնելու համար, սակայն դա հաղթանակի երաշխիք չէ:
-Ռուսաստանի կողմից գլխավորվող մաքսային միությանը անդամակցելու ձգտումը, պայմանավորվա՞ծ է Հայաստանի պաշտպանության նպատակով:
-Մենք խորացնում ենք մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, և սա նորություն չէ։ Ավելի քան 20 տարի առաջ մենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մաս ենք դարձել, և Ռուսաստանի հետ համագործակցության բազում համաձայնագրեր ենք կնքել անցած տարիների ընթացքում:
-Բայց Ռուսաստանը վերջին շրջանում Ադրբեջանին 2 մլրդ դոլարի զենք է վաճառել ...
-Մեզ համար դա շատ ցավոտ հարց է և մեր ժողովուրդը շատ է մտահոգվում, որ մեր ռազմավարական դաշնակիցը զենք է վաճառում Ադրբեջանին։ Սակայն ես վստահ եմ, որ Հայաստանն իր սահմանը պաշտպանելու մեծ կարողություններ ունի: Եվ չնայած Ռուսաստանը զենք է վաճառում, ես վստահ եմ, որ մեզ համար դժվար իրավիճակում Ռուսաստանը պատվով կկատարի ստանձնած պարտավորությունները։
- Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունները բարդացնո՞ւմ են արդյոք հարաբերությունները Եվրոպայի հետ՝ ուկրաինական իրադարձությունների համատեքստում:
-Պարզ է, որ Հայաստանի ինտեգրումը Մաքսային միությանը հաճելի չէ եվրոպացիներին։ Սակայն ես վստահ եմ, որ մեր եվրոպացի գործընկերները հասկանում են, թե ինչու ենք մենք այդ քայլին գնացել։
- Ո՞ւմ եք հրավիրել Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումներին։
- Ցեղասպանությունը ճանաչած բոլոր երկրների առաջնորդներին: Այդպիսի առաջնորդ էր Արգենտինայի նախագահ Նեստոր Կիրշները:

Азербайджан тратит огромные средства на закупку оружия, но это ещё не гарантия победы. Интервью Сержа Саргсяна аргентинским СМИ
Находящийся с визитом в Латинской Америке президент Армении Серж Саргсян дал интервью ведущим аргентинским СМИ. Агентство «Telam», а также издания «La Nacion» и «Clarin» опубликовали текст интервью с Сержем Саргсяном.
Аргентинская пресса, в частности, отметила, что, по словам президента Армении, цель его регионального визита в Латинскую Америку – укрепление региональной солидарности в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян. В ходе визита в страны Латинской Америки президент Армении хочет привлечь внимание мировой общественности к взрывоопасной обстановке, которая сложилась на Кавказе из-за ситуации вокруг Нагорного Карабаха. Несмотря на то, что Серж Саргсян не смог встретиться с президентом Аргентины Кристиной Фернандес де Киршнер из-за ее проблем со здоровьем, глава армянского государства передал ей приглашение приехать в следующем году в Армению для участия в мероприятиях, посвященных столетней годовщине трагедии армянского народа.
– Вы пригласили будущего президента Турции посетить Армению к 100-й годовщине Геноцида армян. Существуют ли необходимые условия для этого?
– Для начала неплохо было бы узнать, кто будет следующим президентом Турции.
- Похоже, больше всего шансов победить на президентских выборах имеет действующий премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган.
– Возможно. Давайте дождемся результатов выборов.
– Турция и сам Эрдоган продолжают отрицать Геноцид. Возможен ли пересмотр приглашения посетить Армению, направленного турецкой стороне?
– Турция настаивает на том, чтобы мы открыли архивы, чтобы они убедились в том, что геноцид был. Мы хотели бы пригласить их, чтобы дать им возможность увидеть своими глазами сотни тысяч людей, которые соберутся на мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян. Возможно, когда они все это увидят, никаких других доказательств не потребуются.
– Бытует мнение, что сейчас национализм в Турции переживает расцвет, что особенно заметно в ходе проведения предвыборной агитационной компании. Может ли это обострить и без того напряженные отношения между Турцией и Арменией?
– Этих отношений нет. А если их нет, то, каким образом можно осложнить наши отношения?
– Хорошо, тогда я попробую сформулировать вопрос немного по-другому: Азербайджан является стратегическим партнером Турции, и Анкара безоговорочно поддерживает позицию Баку в вопросе Нагорного Карабаха ...
–Но у нас нет никакой напряженной ситуации на границе Армении с Турцией, по крайней мере, политической. В отношениях же между Арменией и Азербайджаном существует напряженность, но она исходит от Азербайджана. Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Россия, Франция и США) предлагают решить карабахскую проблему на основе трех принципов: неприменения силы и угрозы силой, территориальной целостности, права наций на самоопределение.
– В сентябре прошлого года президент Азербайджана угрожал захватить Ереван. В настоящее время ситуация ближе к войне или к миру?
– Мы не исключаем возможности возобновления военных действий. Однако я думаю, что у Азербайджана нет возможностей для такого рода действий. Они тратят огромные средства на закупку оружия, но это ещё не гарантия победы.
– Обусловлено ли стремление Армении вступить в возглавляемый Россией Таможенный союз необходимостью защиты Армении от возможной агрессии?
– Мы углубляем наши отношения с Россией, и это не новость. Более 20 лет назад Армения присоединилась к Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), и на протяжении этих лет с Россией были заключены многочисленные соглашения о сотрудничестве.
– Однако Россия за последнее время продала Азербайджану оружия на 2 миллиарда долларов...
– Для нас это очень болезненная тема, и наш народ очень обеспокоен тем фактом, что наш стратегический союзник продает оружие Азербайджану. Но я уверен, что у Армении есть большие возможности для того, чтобы защитить свои границы. Несмотря на то, что Россия продает оружие Баку, я не сомневаюсь, что в трудную для нас минуту Россия выполнит взятые на себя обязательства.
– Не осложняют ли союзнические отношения с Россией отношения с Европой в контексте событий в Украине?
– Вполне понятно, что вступление Армении в Таможенный союз не нравится европейцам. Однако я уверен, что наши европейские партнеры понимают, почему мы пошли на этот шаг.
– Кого вы пригласили на мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян?
– Приглашения были направлены главам всех государств, признавших Геноцид армян в Османской империи. Среди таких мировых лидеров был и покойный президент Аргентины Нестор Киршнер.