«Վանի ավիաուղիները» ծրագրում են հետագայում չվերթներ իրականացնել նաև դեպի Հայաստան
Ստամբուլում և Վանում բնակվող մի խումբ գործարարների ու նախաձեռնողների կողմից հիմնադրվում է «Վանի ավիաուղիներ» օդային փոխադրումների ծառայությունը: Նախաձեռնության նպատակը Վանի տնտեսական և զբոսաշրջային ներուժի վրա ուշադրություն հրավիրելն է:
«Հաբեր Վան» լրատվական կայքը տեղեկացնում է, որ «Վանի ավիաուղիներ» բաժնետիրական ընկերությունը ասպարեզ է մտնում 3 մլն դոլար կապիտալով: Ընկերության բաժնետոմսերի վաճառքը բաց է քաղաքացիների առաջ և ցանկացողները կարող են մասնաբաժին ունենալ` սկսած 10.000 թուրքական լիրայից: Սակայն նույն ընտանիքից առավելագույնը 2 հոգի կարող են բաժնետոմս գնել մինչև 100.000 լիրայի չափով:
«Վանի ավիաուղիներ»-ի հիմնադիր կազմում են Վանի առևտրա-արդյունաբերական պալատը, Վանի առևտրային բորսան, Վանի արհեստագործական պալատների միությունը, Վանի հիմնադրամը: Ըստ նախատեսվածի` առաջին չվերթն իրականացվելու է 2015-ի ապրիլի 2-ին: Ամեն օր կայուն սակագնով լինելու են Վան-Անկարա-Վան, Վան-Ստամբուլ-Վան չվերթներ:
Սկզբնական շրջանում ընկերությունը վարձակալելու է 180 ուղևորի համար նախատեսված 6 հատ Boing 737 տեսակի ինքնաթիռ: Հետագայում իր կապիտալը 50 մլն դոլարի հասցնելու դեպքում «Վանի ավիաուղիներ» բաժնետիրական ընկերությունը ծրագրում է գնել DC 9 տեսակի ինքնաթիռներ և չվերթներ իրականացնել նաև դեպի Հայաստան, Իրան, Իրաք և Վրաստան:

Открывающаяся в Турции новая компания «Авиалинии Вана» планирует осуществлять рейсы и в Армению
Группа предпринимателей и инициаторов, проживающих в Стамбуле и Ване, заявила об основании службы воздушных перевозок «Авиалинии Вана». Цель инициативы – обратить внимание на экономический и туристический потенциал Вана.
Как передает информационный сайт «Haber Van», акционерное общество «Авиалинии Вана» выходит на рынок с капиталом в размере 3 млн долларов. Продажа акций компании будет открытой для граждан, и желающие могут приобрести долю за сумму от 10.000 турецких лир. Однако из одной и той же семьи акции за сумму 100 000 лир могут приобрести не более 2 человек.
В состав основателей компании входят Торгово-промышленная палата Вана, Торговая биржа Вана, Союз ремесленных палат Вана, Фонд Вана.
Согласно намеченным планам, первый рейс будет осуществлен 2 апреля 2015 года. Ежедневно по стабильным тарифам будут осуществляться рейсы по маршрутам Ван-Анкара-Ван, Ван-Стамбул-Ван.
На начальном этапе компания арендует шесть самолетов Boeing 737, рассчитанных на перевозку 180 пассажиров, а в дальнейшем планируется приобрести самолеты и осуществлять рейсы в Армению, Иран, Ирак и Грузию.