Ուրուգվայ կատարած պետական այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շփվել է տեղի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ: Ուրուգվայի առաջատար Republica թերթի հետ զրույցում Հայաստանի նախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանային այցի նպատակներին, երկկողմ հարաբերություններին և հայկական համայնքին վերաբերող թեմաներին: Ստորև ներկայացնում ենք Republica-ի անդրադարձը և հարցազրույցը:
Լատինական Ամերիկա տարածաշրջանային այցի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց նաև Ուրուգվայ: Նա իր հետաքրքրությունը ցուցաբերեց երկկողմանի հարաբերություններն ամրացնելուն և հայ համայնքի հետ կապը խթանելուն: ՀՀ նախագահն Ուրուգվայ էր այցելել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի, Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի և մի շարք այլ պաշտոնյաներից կազմված պատվիրակության ուղեկցությամբ:
Հագեցած օրակարգը ներառում էր հանդիումները Նախագահ Մուխիկայի, փոխնախագահ Աստորիի, մի շարք նախարարների և Ուրուգվայում Հայկական համայնքի հետ:
-Ո՞րն է Լատինական Ամերիկայի երեք պետություններ Ձեր այցի նպատակը:
Անկախ աշխարհագրական հեռավորությունից, մենք շատ ջերմ հարաբերություններ ունենք այս երեք երկրների հետ: Այդ բարեկամության հիմքում այդ երկրներում ապրող հայկական համայնքներն են, որոնք Հայաստանի հետ կապող կամուրջ են հանդիսանում:
Մարդիկ, ովքեր արգենտինական, ուրուգվայական և չիլիական քաղաքներում հայկական համայնքներն են կազմավորել, այդ պետությունների քաղաքացիներ են, սակայն շարունակում են մնալ հայ: Այդպիսով, մեզ համար շատ կարևոր է գալ և հայրենիքից խթան փոխանցել հայկական համայնքներին: Ուրուգվայը մեծ կարևորություն ունի Հայաստանի համար: Այն առաջին պետությունն էր, որ 1965 թվականին ճանաչեց 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանությունը: Հայ ժողովուրդը երբեք չի մոռանա այս փաստը:
Ընդհանուր առմամբ, մեր այցն ունի երկու հիմնական նպատակ. մեր պետությունների միջև երկկողմանի հարաբերությունների զարգացումը և համագործակցության խթանումը, և մեր համայնքի հետ հաղորդակցվելը՝ նրանց խնդիրները և մտահոգությունները հասկանալու և աջակցելու համար:
Բացի այդ, Հայաստանը և Ուրուգվայն ունեն կարևոր համագործակցության օրինակներ: Բազմաթիվ առիթներով, միջազգային կառույցներում տարբեր հարցերում մենք աջակցել ենք միմյանց: Գուցե տնտեսական և առևտրային հարաբերությունները դեռևս նույն մակարդակի զարգացած չեն, սակայն ես վստահ եմ, որ ապագան աստիճանաբար կմեծացնի հնարավորությունները:
-Այդ կապակցությամբ՝ մի հարց. երկկողմ համաձայնագրերի մեջ, որոնք նախատեսված են ստորագրել այցի շրջանակներում, առկա՞ են տնտեսական հարցեր:
Այո: Կարծում եմ,, որ այսպիսի փոխադարձ այցելությունները շատ կարևոր դեր ունեն մեր պետություններում առևտրային և տնտեսական բնագավառների զարգացման համար: Բացի այդ, կարծում եմ՝ այս այցի միջոցով, կընդլայնեք երկու երկրների միջև համագործակցության համար իրավական հիմքերը: Ակնհայտ է, որ դժվար է զարգացնել առևտրատնտեսական համագործակցությունը, եթե դրա համար իրավական հիմք չկա:
Ես կասկած չունեմ, որ այդ ներուժը կա: Գլխավորապես, եթե սկսենք գյուղատնտեսությունից և անասնաբուծությունից. առավոտյան մենք եղանք կաթնարտադրության կենտրոնում՝ մի արդյունաբերություն, որում Հայաստանը բազմատեսակ ապրանքատեսակներ է արտահանում:
-Ո՞րն է Ուրուգվայում Հայ համայնքին ուղղված Ձեր ուղերձը:
-Մենք հույս ունենք, որ ուրուգվահայերը կշարունակեն մնալ Ուրուգվայի օրինակելի քաղաքացիներ և կխթանեն Հայասատանի հետ հարաբերությունները: Ինչ-որ չափով նրանք կրկնակի պատասխանատվություն ունեն՝ որպես քաղաքացիներ պետք է ներդրում ունենան Ուրուգվայի զարգացման գործում, և որպես մարդիկ՝ օգնեն Հայաստանին:
Կցանկանայի, որպեսզի ուրուգվայցիների փորձը որոշ առումով կիրառվի Հայաստանում այն նույն անդամների կողմից, ովքեր կազմում են ուրուգվահայ համայնքը: Բացի այդ, կցանկանամ՝ Ուրուգվայի հայ համայնքը վստահ լինի, որ մենք պատրաստակամ ենք աջակցելու նրանց՝ հայոց լեզուն և մշակույթը տարածելու համար:
Ուրուգվայը մի երկիր է, որտեղ ազատությունն է գերիշխում, ուստի, ես կարծում եմ, որ դժվարություններ չեն լինի այլ ազգերի մշակութային արժեքները ընդունելու և համագործակցելու գործում:
Եվ Հայաստանը, և Ուրուգվայը փոքրաթիվ բնակչությամբ պետություններ են, այս առումով բազմազանությունը երբեք խնդիր չէ մեզ համար, այն միայն կարող է օգնել մեզ:
Ադրբեջանը մեծ գումարներ է ծախսում զենք գնելու համար, սակայն դա հաղթանակի երաշխիք չէ. Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը

Существует серьезный потенциал для развития экономических отношений Армении с Уругваем. Интервью С.Саргсяна газете Republica
18:41 11/07/2014
В рамках государственного визита в Уругвай президент Армении Серж Саргсян дал интервью представителям местных СМИ. В интервью ведущей газете Republica президент Армении обратился к целям регионального визита, двусторонним отношениям и роли армянской общины. Ниже приводим материал и интервью газеты Republica с некоторыми сокращениями.
В рамках регионального визита в Латинскую Америку президент Армении Серж Саргсян посетил также Уругвай. Он проявил интерес к укреплению двусторонних отношений и стимулированию связей с армянской общиной. Президент Армении посетил Уругвай в сопровождении делегации в составе министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна, министра Диаспоры Грануш Акопян, министра культуры Асмик Погосян и ряда других должностных лиц.
Насыщенная повестка включала встречи с президентом Уругвая Хосе Мухикой, вице-президентом Данило Астори, министрами и представителями армянской общины Уругвая.
– Какова цель Вашего визита в три страны Латинской Америки?
– Вне зависимости от географического расстояния, мы питаем теплые отношения к этим трем странам. В основе этой дружбы лежат армянские общины, проживающие в этих странах, которые являются мостом, связующим эти государства с Арменией.
Люди, которые сформировали армянские общины в аргентинских, уругвайских и чилийских городах, являются гражданами этих государств, однако они продолжают оставаться армянами. Таким образом, для нас крайне важно посещать армянские общины, передавая им стимул из родины. Уругвай имеет очень важное значение для Армении. Это первое государство, признавшее в 1965 году Геноцид армян 1915 года. Армянский народ никогда не забудет этот факт.
В общей сложности наш визит имеет две основные цели: развитие двусторонних отношений, стимулирование сотрудничества между нашими государствами и коммуникация с нашей общиной с целью понять и оказать содействие в разрешении волнующих их проблем.
Помимо этого, у Армении и Уругвая есть примеры важного сотрудничества. Мы поддерживали друг друга во многих вопросах, по многочисленным случаям, в рамках международных структур. Возможно, экономические и торговые отношения пока не достигли такого же уровня, но я уверен, что в будущем эти возможности постепенно увеличатся.
– Содержатся ли в двусторонних соглашениях, которые планируется подписать в ходе Вашего визита, экономические вопросы?
– Да. Я считаю, что подобные взаимные визиты играют важную роль для развития торговой и экономической сфер наших государств. Кроме того, я считаю, что благодаря данному визиту нам удастся расширить правовую базу для сотрудничества двух стран. Очевидно, что трудно развивать торгово-экономическое сотрудничество, если для этого нет правовой базы.
У меня нет сомнений, что этот потенциал существует. В частности, если начать со сфер сельского хозяйства и животноводства. Так, мы посетили центр по производству молока, а Армения экспортирует различную продукцию этой отрасли.
– Каково ваше послание армянской общине Уругвая?
– Мы надеемся, что уругвайские армяне продолжат оставаться примерными гражданами Уругвая, стимулируя развитие отношений с Арменией. В какой-то степени на них лежит двойная ответственность: как граждане Уругвая, они должны вносить свой вклад в развитие этой страны, а как армяне – содействовать Армении.
Мне бы хотелось, чтобы опыт уругвайцев в определенной степени применялся в Армении со стороны тех людей, которые образуют армянскую общину Уругвая. Кроме того, мне бы хотелось, чтобы армянская община Уругвая была уверена: мы готовы поддерживать их в деле распространения армянского языка и армянской культуры.
Уругвай – страна, где преобладает свобода. Поэтому я считаю, что трудностей в деле принятия культурных ценностей других народов и сотрудничества не возникнет. И Уругвай, и Армения – страны с небольшой численностью населения, и в этом контексте разнообразие никогда не было для нас проблемой.