«5+1 խմբի» հետ հիմնական տարաձայնությունների հարցում դեռևս համաձայնության չենք հասել,-այդ մասին իրանական «Իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին:
Իրանի ԱԳ փոխնախարարը, ով այդ օրերին իրանական պատվիրակության կազմում Վիեննայում մասնակցում է Իրանի և «5+1 խմբի» հանդիպումներին, անդրադառնալով բանակցությունների արդյունքին, մասնավորապես նշել է. «Ներկա փուլում համապարփակ համաձայնագրի տեքստի շուրջ 60-65 տոկոսի հարցում ենք համաձայնություն ձեռք բերել. Հուսով եմ, որ առաջիկա օրերին Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների ուղղակի բանակցությունների արդյունքում որոշակի առաջընթաց կարձանագրվի»:
Շարունակելով խոսքը՝ փոխնախարար Արաղչին հավելել է. «Որոշումներ կան, որոնք պետք է արտգործնախարարները կայացնեն, հարցեր կան, որ փոխնախարարները կամ փորձագետները չեն կարող քննարկել»:
Նշենք, որ հուլիսի 2-ից Վիեննայում մեկնարկել է Իրանի և «5+1 խմբի» 6-րդ հանդիպումը. 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում կողմերի միջև ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված «Համատեղ քայլերի ծրագրի» կատարման համար նախատեսված 6-ամսյա ժամկետն ավարտվում է հուլիսի 20-ին: Մինչև հուլիսի 20-ի վճռորոշ նիստը, այս կիրակի նախատեսվում է Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստ հրավիրել, որից հետո Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի և ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ փոխնախարարների մակարդակով կշարունակվեն բանակցությունները, որոնց ընթացքում կողմերը կքննարկեն համապարփակ համաձայնագրի տեքստի մշակման շուրջ առկա տարաձայնությունները հարթելուն առնչվող հարցեր:
Նախօրեին իրանական ԶԼՄ-ները տեղեկատվություն հրապարակեցին, համաձայն որոնց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը չի մասնակցի Վիեննայում կայանալիք Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների նիստին, սակայն ԱՄՆ-ի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները պատրաստակամություն են հայտնել մասնակցել հուլիսի 13-ի նիստին:

Замглавы МИД Ирана: Тегеран и «шестерка» пока не достигли согласия
«Нам пока не удалось устранить основные разногласия с „шестеркой”», – об этом, как передает иранский сайт «ирдипломаси.ир», заявил заместитель министра иностранных дел Ирана Сейед Аббас Аракчи.
Обратившись к результатам переговоров, замглавы МИД Ирана, который в эти дни в Вене участвует в шестом раунде переговоров между ИРИ и «шестеркой», отметил: «На данном этапе мы достигли согласия по 60-65% текста всеобъемлющего соглашения. Надеюсь, что в ближайшие дни в результате прямых переговоров с участием глав МИД „шестерки” и ИРИ нам удастся зафиксировать прогресс».
Продолжив речь, замминистра подчеркнул: «Есть решения, которые должны принять главы МИД, есть вопросы, которые заместители министров или эксперты не могут обсудить».
До предстоящего 20 июля решающего заседания 13 июля будет созвано заседание глав МИД Ирана и «шестерки», после чего глава МИД ИРИ Мохаммад Джавад Зариф, глава дипломатии Евросоюза Кэтрин Эштон и заместители внешнеполитических ведомств «шестерки» продолжат переговоры с целью обсудить разногласия по поводу разработки текста всеобъемлющего соглашения.
Накануне иранские СМИ распространили информацию о том, что глава МИД России Сергей Лавров не примет участия в предстоящем в Вене заседании глав МИД Ирана и «шестерки». Между тем, главы МИД Германии, Великобритании и Франции выразили готовность участвовать в предстоящем 13 июля заседании.