Ավարտվել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Չիլիի Հանրապետություն
Չիլիի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել նաև Սանտյագոյի քաղաքապետ Կարոլինա Տոհայի հետ:
Քաղաքապետարանի հանդիսությունների սրահում տեղի ունեցած ընդունելության պաշտոնական արարողությունից հետո Քաղաքապետ Կարոլինա Տոհան Հայաստանի Նախագահին է հանձնել քաղաքի բանալին և քաղաքի պատվավոր այցելուի պատվոգիրը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Իր խոսքում Կարոլինա Տոհան անդրադարձել է հայ-չիլիական բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման կարևորությանը` ՀՀ Նախագահի այցը մեծ խթան համարելով այդ ճանապարհին:
«Հեռու չեմ լինի ճշմարտությունից, եթե խոստովանեմ, որ մենք` չիլիացիներս շատ քիչ բան գիտենք Հայաստանի մասին: Գտնվելով հետու և պարփակված լինելով մեր աշխարհագրությամբ, մենք հաճախ պատկերացնում ենք, որ շատ փոքր երկրներ ենք: Եվ գտնվելով այս մեկուսացած և բարդ աշխարհագրական տարածքում` հաճախ սխալ ենք գործում և աշխարհը պարփակում ենք այն սահմաններով, որոնք մեզ ավելի մոտ են գտնվում:
Այնուհանդերձ, պարոն Նախագահ, սա մի գեղեցիկ մարտահրավեր է մեզ համար, որպեսզի մենք մեր դռները բացենք մեկ այլ մշակույթի առջև և մերձենանք հայ ժողովրդի հետ: Հայաստանի Հանրապետությունը լինելով երիտասարդ պետություն` ունի հնամենի մշակութային հարուստ ժառանգություն: Եվ ինչպես շատ հնագիտական ուսումնասիրություններ են ցույց տալիս, Հայաստանը աշխարհի քաղաքակրթության բնօրրաններից է: Հայաստանը շատ հետաքրքիր մի մշակույթ է ձևավորել շնորհիվ Եվրոպայի և Ասիայի հետ իր մշտական կապի: Հայերի պարն ու երաժշտությունը ամենահինն ու ինքնատիպն են:
Պատմության հազարամյակների ճանապարհին հայերը կարողացել են պահպանել իրենց ինքնությունը, և մենք` չիլիացիներս մեր մեծ հարգանքն ենք մատուցում այդ ամենի համար: Կարճ ժամանակահատված է անցել, երբ Հայաստանն ու Չիլին դիվանագիտական հարաբերութուններ հաստատեցին, որից հետո 1993թ. Պաշտոնականացվեցին հարաբերությունները միջազգային կառույցների միջոցով: Այդուհանդերձ, այս հանդիպումը երկու ժողովուրդների համար լավ խթան և հնարավորություն է ճանաչելու միմյանց և Հայաստանի հազարամյա մշակույթը»,-ասել է Սանտյագոյի քաղաքապետը:
Պատասխան խոսքում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ ուրախ է գտնվել Լատինական Ամերիկայի իրավամբ լավագույն քաղաքներից մեկում` Սանտյագոյում, և ի դեմս քաղաքպետ Տոհայի հանդիպել մշտապես ծաղկող այս քաղաքի հմուտ ղեկավարին. «Միաժամանակ ուրախ եմ հիասքանչ Սանտյագոյի խորհրդանշական բանալին ստանալու համար: Ես ընդունում եմ այն` ի նշան Հայաստանի և Չիլիի մայրաքաղաքների միջև հարատև բարեկամության և երկկողմ հարաբերությունների հետագա սերտացման:
Անչափ տպավորված եմ Սանտյագոյի առաջընթացով` պայմանավորված ինչպես գործարարության համար ստեղծված բարենպաստ պայմաններով, քաղաքային տնտեսության արդյունավետությամբ, անվտանգության բարձր աստիճանով, Սատյագոյի բնակիչների կենսամակարդակի բարձր ցուցանիշով, այնպես էլ քաղաքային ներհատուկ կոլորիտով, որի շնորհիվ Սանտյագոն դասվում է աշխարհի ամենագրավիչ և հետաքրքիր այցելավայրերի շարքին: Հիացած եմ քաղաքի նրբագեղ ճարտարապետությամբ, քաղաքը շրջապատող Անդյան վսեմ լեռնաշղթայով, որը հիշեցնում է Երևանն ու համայն հայության խորհրդանիշ բիբլիական Արարատ լեռը:
Թեև Հայաստանի և Չիլիի միջև աշխարհագրական մեծ տարածություն է ընկած, սակայն մեր ժողովուրդները դավանում են միևնույն արժեքները: Դա էր պատճառը, որ Օսմանյան Կայսրությունում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունից փրկված հայությունը հասավ այս հեռավոր ափերը և Չիլիի իշխանությունների և ժողովրդի բարեհաճ վերաբերմունքի շնորհիվ կարողացավ ոչ միայն գոյատևել, այլև ապրել ու արարել: Այսօր ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ երախտիքի խոսք հղել բարեկամ Չիլիին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու համար: Այս քայլը հատկապես կարևորվում է մեզ համար Ցեղասպանության 100-ամյակի նախաշեմին:
Հարգարժան ներկանե´ր,
Ես ժամանել եմ Չիլի, որպեսզի երկրի ղեկավարության հետ քննարկեմ մեր երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման և խորացման հնարավորությունները: Մենք համագործակցության խոստումնալից հեռանկարներ ենք տեսնում այնպիսի բնագավառներում, ինչպիսիք են լեռնարդյունաբերությունը, գյուղատնտեսությունը, գինեգործությունը, սեյսմիկ պաշտպանությունը, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաները:
Այս շարքը թերի կմնար, եթե դրան չավելանար ապակենտրոնացված համագործակցությունն ու հանրային դիվանագիտությունը, որոնց դերն ու նշանակությունը երկկողմ հարաբերություններում հետզհետե աճում է:
Մենք հատկապես կարևորում ենք անմիջական կապերի հաստատումը քաղաքների միջև և արդեն ունենք համագործակցության հաջողված փորձ ձեր տարածաշրջանում: Հայ-չիլիական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման համատեքստում մենք, անշուշտ, կուզենայինք, որ մեր մայրաքաղաքների միջև հաստատվեին ամուր կապեր, պատկերավոր ասած՝ որպեսզի կամուրջ ձգվեր Անդերից Արարատ: Հենց այս ցանկությունից ելնելով՝ ես սիրով հրավիրում եմ Ձեզ, տիկին Կարոլինա Տոհա, այցելել Հայաստան:
Եզրափակելով խոսքս, թույլ տվեք կրկին շնորհակալություն հայտնել տիկի՛ն քաղաքապետին այս հրաշալի միջոցառման համար: Ես հեռանում եմ նոր հանդիպումների և համագործակցության հնարավորությունների ակնկալիքով»,-ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 11-ին այցելել է նաև Չիլիի «Պրեկոլոմբինո» թանգարան, որտեղ դիտել է այդ երկրի պատմության հնագույն ժամանակաշրջանը ներկայացնող ցուցանմուշները, դրանց միջոցով ծանոթացել տվյալ ժամանակաշրջանի պատմական իրողություններին:
Նույն օրը Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է նաև Չիլիի հայկական համայնքի կողմից տասնամյակներ առաջ հիմնված «Հայ տուն», ծաղկեպսակ դրել բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին, ծառատունկ կատարել, որից հետո հանդիպում է ունեցել չիլիահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նախագահը հանդիպման ժամանակ խոսել է հայ-չիլիական հարաբերությունների ամրապնդման գործում փոքրաթիվ, սակայն գործունյա չիլիահայ համայնքի դերի, հայապահպանության և համազգային այլ կարևորագույն խնդիրների մասին, ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացվող և հաջորդ տարի ու նաև դրանից հետո նախատեսվող միջոցառումները, խոսել Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին և շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նախագահն ընդգծել է, որ հպարտ է նման հայրենակիցներով և վստահ, որ հայ ժողովրդի հաջողության միակ բանալին, ինչպես բազմիցս է ասվել, միասնությունն է` Հայրենիքը ուժեղ է Սփյուքով, Սփյուռքը` Հայրենիքով:
Հանդիպման ավարտին Սերժ Սարգսյանը Մխիթար Գոշի մեդալով պարգևատրել է Չիլիի Հանրապետությունում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Էդուարդո Ռոդրիգես Գուառաչիին, Մովսես Խորենացու մեդալով` փոխծովակալ Հեռնան Կույումջյանին: Նախագահը շնորհավորել է նրանց` Հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու համար և մաղթել նորանոր հաջողություններ:
Ավարտելով տարածաշրջանային այցը Հարավային Ամերիկա` Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը վերադառնում է Երևան:

«Армения – одна из колыбелей мировой цивилизации». Визит Сержа Саргсяна в Южную Америку завершился встречей с мэром Сантьяго
В рамках официального визита в Республику Чили президент Армении Серж Саргсян встретился также с мэром города Сантьяго Каролиной Тохой. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
После официальной церемонии приема в зале торжеств мэрии Сантьяго Каролина Тоха вручила президенту Армении ключ Сантьяго и грамоту Почетного посетителя города.
В своей речи Каролина Тоха обратилась к важности укрепления армяно-чилийских дружественных отношений, назвав визит президента РА большим стимулом на этом пути.
«Г-н президент, это красивый вызов для нас, чтобы мы открыли свои двери перед другой культурой и сблизились с армянским народом. Армения, будучи молодой республикой, имеет древнее и богатое культурное наследие. И как показывает множество археологических исследований, Армения – одна из колыбелей мировой цивилизации. Армения сформировала очень интересную культуру благодаря своей постоянной связи с Европой и Азией. Армянские танцы и музыка – самые древние и самобытные.
На тысячелетнем пути истории армяне сумели сохранить свою идентичность, и мы, чилийцы, выражаем свое огромное уважение в этой связи. Дипломатические отношения между Республикой Армения и Республикой Чили были установлены в 1993 году, и с тех пор прошло немного времени. Тем не менее, данная встреча является для народов двух стран хорошим стимулом и возможностью для взаимного узнавания и ознакомления с тысячелетней культурой Армении», – сказала мэр Сантьяго.
В ответной речи Серж Саргсян отметил, что рад находиться в одном из лучших городов Латинской Америки – Сантьяго – и в лице мэра Тоха встретиться с опытным главой этого постоянно процветающего города. «Вместе с тем рад получить символический ключ восхитительного Сантьяго. Я принимаю его в знак длительной дружбы между столицами Армении и Чили и дальнейшего сближения двусторонних отношений.
Безмерно впечатлен прогрессом Сантьяго, обусловленным как созданными для предпринимательства благоприятными условиями, эффективностью городской экономики, высоким уровнем безопасности, высокими показателями жизненного уровня жителей Сантьяго, так и присущему городу колориту, благодаря которому он входит в число самых привлекательных и интересных мест посещения. Восхищен изящной архитектурой города, окружающими Сантьяго величественными Андами, что напоминает Ереван и символ всего армянства библейский Арарат.
Несмотря на географическое расстояние между Арменией и Чили, наши народы исповедуют одни и те же ценности. В этом и причина того, что спасшиеся от Геноцида армян в Османской империи армяне достигли этих берегов и, благодаря благосклонному отношению властей Чили, сумели не только продолжить существование, но и жить и созидать. Сегодня мне бы хотелось в очередной раз выразить благодарность Чили за признание и осуждение Геноцида армян. Этот шаг особенно важен для нас в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян.
Я прибыл в Чили с целью обсудить с руководством этой страны возможности расширения и углубления двусторонних отношений. Мы видим многообещающие перспективы сотрудничества в таких сферах, как горная промышленность, сельское хозяйство, виноделие, сфера сейсмической защиты, информационных и высоких технологий.
В этом ряду следует отметить также децентрализованное сотрудничество и публичную дипломатию, роль и значение которых в двусторонних отношениях постепенно возрастают.
Мы придаем особое значение установлению непосредственных связей между городами и уже имеем успешный опыт сотрудничества в вашем регионе. В контексте развития армяно-чилийских дружественных отношений мы, безусловно, хотели бы, чтобы между нашими столицами были установлены прочные связи, образно говоря, чтобы протягивался мост от Анд к Арарату. Именно исходя из этого, я приглашаю Вас, г-жа Каролина Тоха, посетить Армению.
Завершая речь, позвольте выразить благодарность мэру Сантьяго за это замечательное мероприятие. Я уезжаю в надежде на новые встречи и возможности сотрудничества»,– отметил Серж Саргсян.
11 июля Серж Саргсян посетил также чилийский музей «Преколомбино», где осмотрел экспонаты, представляющие древнейший период истории этой страны, и с их помощью ознакомился с историческими реалиями данного периода.
В тот же день Серж Саргсян посетил основанный армянской общиной Чили несколько десятилетий назад Армянский дом, возложил венок к установленному во дворе памятнику жертвам Геноцида армян и посадил дерево.
Затем президент встретился с представителями армянской общины Чили. В ходе встречи Серж Саргсян обратился к роли армянской общины Чили в деле укрепления двусторонних отношений между двумя государствами, а также представил проводимые и запланированные в связи с 100-й годовщиной Геноцида армян мероприятия, коснулся мер, нацеленных на укрепление связей между Арменией и Диаспорой, и выразил благодарность за теплый прием. Глава государства подчеркнул, что гордится такими соотечественниками и уверен, что единственный ключ к успеху армянского народа – в единстве: Родина сильна своей Диаспорой, а Диаспора – Родиной.
По окончании встречи Серж Саргсян наградил почетного консула Армении в Республике Чили Эдуардо Родригеса Гуарачи медалью «Мхитар Гош», а вице-адмирала Эрнана Куюмджяна – медалью «Мовсес Хоренаци».
Завершив региональный визит в Латинскую Америку, делегация, возглавляемая президентом Сержем Саргсяном, возвращается в Ереван.