Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում տեղի է ունեցել Իրանի, Միացյալ Նահանգների, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, որի նպատակը հուլիսի 20-ին ընդառաջ համապարփակ համաձայնագրի հարցում առկա տարաձայնությունների շուրջ քննարկումներ անցկացնելն էր:
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը միջուկային խնդրի շուրջ տեղի ունեցած բանակցություններից հետո հայտարարել է. «Իրանի միջուկային խնդրի հարցում դեռևս արդյունքի չենք հասել, առջևում ծանր շաբաթ է սպասվում: Նախարարների հետ ունեցած բանակցությունների ժամանակ փորձել ենք օգտվել ստեղծված հնարավորությունից և փնտրել համաձայնության հասնելու ուղիներ»:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, անդրադառնալով բանակցությունների արդյունքներին, նշել է, որ Զարիֆի հետ հաջող բանակցություններ է ունեցել, և հավելել, որ համաձայնության հասնելու նպատակով պետք է շարունակել բանակցությունները:
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ուիլիամ Հեյգը, ամփոփելով բանակցությունների արդյունքները, հայտարարել է. «Իրանը պետք է ապացուցի, որ միջուկային ծրագիրն ունի խաղաղ նպատակներ. Դեռևս չենք կարողացել լուծել առկա խնդիրները, սակայն համաձայնության հասնելու նպատակով կշարունակենք բանակցությունները»:
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Լորան Ֆաբիուսն էլ, անդրադառնալով բանակցություններին, նշել է, որ «5+1 խմբի» անդամ երկրները վճռական են միջուկային խնդրի հարցում Իրանի հետ ձեռք բերել կայուն համաձայնություն:
Միջուկային բանակցություններում ներգրավված մեկ այլ երկրի՝ Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն էլ նշել է. «Գնդակն Իրանի դաշտում է. առայժմ հստակ չենք կարող ասել, թե բանակցություններն արդյունք կտան, թե՞ ոչ: Իրանը պետք է ապացուցի, որ ցանկանում է համագործակցել միջազգային հանրության հետ, նա պետք մտածի այդ հարցի շուրջ»:
Նշենք, որ հուլիսի 2-ից Վիեննայում մեկնարկել է Իրանի և «5+1 խմբի» 6-րդ հանդիպումը. 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում կողմերի միջև ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված «Համատեղ քայլերի ծրագրի» կատարման համար նախատեսված 6-ամսյա ժամկետն ավարտվում է հուլիսի 20-ին:
Հավելենք, որ «5+1 խմբի» մյուս անդամների՝ Ռուսաստանի և Չինաստանի ԱԳ նախարարները չեն մասնակցել Վիեննայում կայացած հանդիպմանը:

Каковы итоги встречи глав МИД Ирана и «шестерки»? Комментарии глав внешнеполитических ведомств
В столице Австрии Вене состоялась встреча глав внешнеполитических ведомств Ирана, США, Франции, Германии и Великобритании, целью которой было обсуждение разногласий вокруг всеобъемлющего соглашения в преддверии предстоящей 20 июля встречи.
После переговоров вокруг ядерной проблемы министр иностранных дел ИРИ Мохаммад Джавад Зариф заявил: «В вопросе иранской ядерной проблемы мы пока не добились результатов. Впереди трудная неделя. Во время переговоров с министрами мы попытались воспользоваться создавшимися возможностями и найти пути достижения согласия».
В свою очередь госсекретарь США Джон Керри, обратившись к итогам переговоров, отметил, что он провел успешные переговоры с Мохаммадом Джавадом Зарифом, подчеркнув, что для достижения согласия необходимо продолжить переговоры.
Глава МИД Великобритании Уильям Хейг, подытожив переговоры, заявил: «Иран должен доказать, что ядерная программа имеет мирные цели. Мы пока не сумели решить имеющиеся проблемы, однако для достижения согласия мы продолжим их».
Министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус, комментируя переговоры, отметил, что «шестерка» решительно настроена достичь стабильного согласия с Ираном в вопросе ядерной проблемы.
Глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер в свою очередь подчеркнул: «Мяч в воротах Ирана. Мы пока не можем четко сказать, будут ли эти переговоры результативными или нет. Тегеран должен доказать, что хочет сотрудничать с мировым сообществом. Он должен подумать над этим вопросом».