Դավիթ Մուրադյանը Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտը ղեկավարելու է հինգ տարի
Կառավարության վաղվա նիստում հաստատվելու են «Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության ռեկտորի պաշտոնում Դավիթ Մուրադյանի ընտրության արդյունքները: Այս մասին տեղեկանում ենք կառավարության պաշտոնական կայքից:
Հիշեցնենք, որ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտորի ընտրությունը կայացել է հունիսի 2-ին: Հայտարարված մրցույթին մասնակցել է միայն գրող, կինոգետ, Հայկական ազգային կինոակադեմիայի նախագահ, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի պրոֆեսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Մուրադյանը:
Կառավարության նիստում որոշման նախագիծը ներկայացնելու ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանը: Ըստ նախագծի, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով Դ.Մուրադյանի հետ կնքվելու է աշխատանքային պայմանագիր` 5 տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Մազմանյանի մահից հետո «Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության տնօրենի պարտականությունների կատարումը հունվարի 13-ից ստանձնել էր ինստիտուտի ընդհանուր հարցերով և ֆինանսատնտեսական գծով պրոռեկտոր Հովիկ Մինասյանը: Ապրիլի 11-ից ռեկտորի պաշտոնակատար էր նշանակվել Դավիթ Մուրադյանը:

В ближайшие 5 лет руководить Ереванским государственным институтом театра и кино будет Давид Мурадян
На предстоящем завтра заседании правительства будут утверждены результаты конкурса на вакантную должность ректора ГНКО «Ереванский государственный институт театра и кино». Об этом сообщается на официальном сайте правительства.
Напомним, конкурс на вакантную должность ректора ГНКО «Ереванский государственный институт театра и кино» состоялся 2 июня. В конкурсе принял участие лишь писатель, киновед, председатель Армянской национальной киноакадемии, профессор ЕГИТК Давид Мурадян.
На заседании кабмина проект решения представит министр образования и науки РА Армен Ашотян. Согласно предусмотренному законодательством порядку, с Давидом Мурадяном будет заключен трудовой договор сроком на 5 лет.
Напомним, после смерти ректора Ереванского государственного института театра и кино Армена Мазманяна исполнение обязанностей ректора было возложено на проректора института по общим вопросам и финансово-хозяйственной деятельности Овика Минасяна. С 11 апреля и.о. ректора был назначен Давид Мурадян.