Լատվիան և եվրոպական կառույցները ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից են
ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն այսօր հանդիպել է ՀՀ-ում Լատվիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանում Լատվիայի պատվավոր հյուպատոս Արմեն Ղասաբօղլյանը:
ԱԺ փոխնախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ Է. Շարմազանովը կարևորել է առաջիկայում Լատվիայի նախագահությունը Եվրոպական միությունում և հույս հայտնել, որ այն նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ քաղաքական հարաբերություններին և Հայաստան-Լատվիա փոխգործակցությանը: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԵՄ-ի հետ երկխոսության շարունակականությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին հայ պաշտոնյան կարևորել է ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ նշելով, որ հակամարտությունների կարգավորման ուղին պատերազմը չէ: Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իրականացնում է ապակառուցողական և ապակայունացնող քաղաքականություն: Դեսպանն իր հերթին նշել է , որ Լատվիան և եվրոպական կառույցները ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման կողմնակից են:
Անդրադառնալով 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին՝ ԱԺ փոխնախագահն ասել , որ քանի դեռ միջազգային հանրությունը Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել ու չի գնահատել որպես մարդկության դեմ գործած մեծագույն չարիք, նշանակում է դեռևս չի բացառել նոր ցեղասպանությունների հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկեցին հայ-լատվիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու միջխորհրդարանական կապերի խորացմանն առնչվող հարցեր: Կարևորվել է հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու և շփման նոր եզրեր գտնելու անհրաժեշտությունը:

Вице-спикер НС Армении обратил внимание посла Латвии на деструктивную и дестабилизирующую политику Азербайджана
Вице-спикер Национального Собрания Армении, руководитель группы дружбы Армения – Латвия Эдуард Шармазанов сегодня встретился с чрезвычайным и полномочным послом Латвии в Армении Элитой Гавеле. На встрече присутствовал также почетный консул Латвии в Армении Армен Касабоглян.
Как сообщили в аппарате вице-спикера НС Армении, Эдуард Шармазанов подчеркнул важность предстоящего председательства Латвии в ЕС, выразив надежду на то, что это придаст новый импульс политическим отношениям между Арменией и ЕС и взаимодействию между Арменией и Латвией. Он подчеркнул, что Армения придает важность регулярности диалога с ЕС.
Обратившись к вопросам, связанным с региональной безопасностью, Э. Шармазанов отметил важность мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, исключив силовой путь урегулирования конфликтов. Вице-спикер отметил, что Азербайджан осуществляет деструктивную и дестабилизирующую политику. Посол в свою очередь отметил, что Латвия и европейские структуры являются сторонниками исключительно мирного урегулирования карабахского конфликта.
Касаясь вопроса международного признания Геноцида армян, Эдуард Шармазанов сказал, что до тех пор, пока международное сообщество не признало Геноцид армян и не квалифицировало его как величайшее зло против человечества, не исключена вероятность новых геноцидов.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся дальнейшего развития армяно-латвийских отношений и углубления межпарламентских связей.