Բարաք Օբամա. Իրանի և միջազգային հանրության միջև դեռևս որոշակի անջրպետ գոյություն ունի
«Իրանի և միջազգային հանրության միջև դեռևս որոշակի անջրպետ գոյություն ունի»,-այդ մասին իրանական «Իրդիփլոմասի.իռ» կայքի հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման:
Միացյալ Նահանգների նախագահը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով այս օրերին Վիեննայում Իրանի և ԱՄՆ ԱԳ նախարարների միջև միջուկային հարցում տեղի ունեցած բանակցությունների արդյունքներին, մասնավորապես նշել է. «Իրանի միջուկային խնդրի լուծման հարցում նշանակալի առաջընթաց է արձանագրվել, սակայն միևնույն ժամանակ Իրանի և միջազգային հանրության միջև դեռևս որոշակի անջրպետ գոյություն ունի: Մինչև հուլիսի 20-ը Կոնգրեսի հետ կշարունակենք մեր խորհրդակցությունները, իսկ մինչ այդ, կողմերը Վիեննայում կշարունակեն բանակցությունները և դրանց ավարտից հետո միայն պարզ կլինի, արդյո՞ք անհրաժեշտ է երկարացնել բանակցությունների ժամկետները»:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, անդրադառնալով բանակցությունների ընթացքին, նշել է, որ դժվար է պատկերացնել, որ առաջիկա երկու-երեք օրվա ընթացքում հնարավոր կլինի առկա բոլոր տարաձայնությունների հարցում համաձայնության հասնել:
«Մենք հայտարարել ենք, որ մինչև հուլիսի 20-ը պատրաստ ենք բանակցել և այն դեպքում, երբ զգանք, որ բանակցությունները հասել են այն փուլին, որ անհրաժեշտ է կասեցնել կամ փոխել ձևաչափը, այդ դեպքում էլ մենք համապատասխան որոշում կկայացնենք»,-հավելել է Իրանի ԱԳ նախարարը:
Նշենք, որ հուլիսի 2-ից Վիեննայում մեկնարկել է Իրանի և «5+1 խմբի» 6-րդ հանդիպումը. 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում կողմերի միջև ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված «Համատեղ քայլերի ծրագրի» կատարման համար նախատեսված 6-ամսյա ժամկետն ավարտվում է հուլիսի 20-ին:

«Между Ираном и мировым сообществом все еще имеются определенные разногласия», – об этом, как сообщает иранское информагентство «Ирдипломаси.ир», заявил президент США Барак Обама.
Обратившись на встрече с журналистами к итогам проходящих в эти дни в Вене переговоров между главами внешнеполитических ведомств ИРИ и США по ядерной программе, президент подчеркнул: «В вопросе решения иранской ядерной проблемы зафиксирован серьезный прогресс, однако вместе с тем между Ираном и мировым сообществом все еще имеются определенные разногласия. До 20 июля мы с Конгрессом продолжим наши консультации, а до этого стороны продолжат в Вене переговоры и только после их завершения станет ясно, нужно ли продлевать срок переговоров или нет».
По информации иранского информагентства «ФАРС» глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф, комментируя ход переговоров, отметил, что трудно представить, что в течение двух-трех дней станет возможно урегулировать все разногласия.
«Мы заявили, что до 20 июля готовы вести переговоры и, если почувствуем, что переговоры достигли той стадии, когда нужно приостановить или изменить формат, тогда и примем соответствующее решение»,– добавил глава ведомства.