Օգոստոսի 10-15-ը Ծաղկաձորում կայանալու է Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային չորրորդ փառատոնը: Այս մասին տեղեկանում ենք փառատոնի պաշտոնական կայքից:
Լեոնիդ Ենգիբարյանի անվան մնջախաղի միջազգային փառատոնի նպատակն է համաշխարհային մնջախաղի լավագույն նմուշները հասանելի դարձնել հայաստանյան հանրությանը, ինչպես նաև խթանել հայաստանյան մնջախաղի թատերախմբերն՝ ինտեգրվելու համաշխարհային թատերական, մշակութային գործընթացներին և առաջարկել զբոսաշրջության նոր մոտեցումներ:
Մնջախաղը թատրոնի յուրահատուկ, բացառիկ ժանրերից է, որը հասկանալի է բոլորին՝ անկախ ազգային պատկանելությունից և կրոնից:
Փառատոնի կազմակերպիչներն են՝ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Երևանի մնջախաղի պետական թատրոնը, Ազգային թատերական ստեղծագործական միավորումը և Ծաղկաձորի քաղաքապետարանը:
Նշենք, որ մնջախաղի միջազգային փառատոնն անցկացվում է 2008 թվականից՝ երկու տարին մեկ անգամ: Մնջախաղի միջազգային փառատոնը 2010 թվականից կրում է հայ տաղանդավոր ծաղրածու-մնջախաղաց Լեոնիդ Ենգիբարյանի անունը:

Международный фестиваль пантомимы им. Леонида Енгибарова откроется в Цахкадзоре 10 августа
Четвертый международный фестиваль пантомимы имени великого армянского мима и клоуна Леонида Енгибарова пройдет с 10 по 15 августа в городе Цахкадзор. Об этом сообщается на официальном сайте фестиваля.
Цель и задача фестиваля — представить армянскому зрителю достижения в этом жанре театрального искусства, а также содействовать процессу интеграции армянских трупп пантомимы в мировые театральные процессы, предложить новые подходы к развитию туризма.
Организаторами фестиваля являются Министерство культуры Армении, Ереванский государственный театр пантомимы, Национальная театрально-творческая ассоциация и мэрия Цахкадзора.
Отметим, что международный фестиваль пантомимы организуется в Армении с 2008 г. раз в два года. С 2010 года фестиваль носит имя Леонида Енгибарова, вошедшего в историю цирка в качестве яркого представителя философской клоунской пантомимы.