ՀՀ-ում Իրանի դեսպան. Իրանը դեմ է տարածաշրջանում ցանկացած օտար ուժի տեղակայմանը
«Եթե կա բանակցային գործընթաց, ինչի՞ պետք է ձեռք մեկնել զենքի: Մեր համոզմունքն է՝ ցանկացած տարաձայնություն, հակամարտություն պետք է լուծում ստանա խաղաղ ճանապարհով, երկխոսության միջոցով»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսին:
Ըստ նրա, Իրանը դեմ է ցանկացած բռնության, ծայրահեղականության, պետք է հարգվեն միջազգային սկզբունքները. «Մենք ընդհանրապես ցանկություն չունենք, որ տարածաշրջանում որևէ անկայություն լինի, քանի որ այն վնաս կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին: Իրանը բազմիցս հայտարարել է, որ եթե կողմերը ցանկանան, ինքն էլ կարող է նպաստել խնդրի լուծմանը»:
Մոհամմադ Ռեյիսին ասաց, որ Մինսկի խումբն աշխատում է խնդրի լուծման ուղղությամբ, նրանք որևէ արդյունքի պետք է հասնեն: Ըստ նրա, քիչ է հավանականությունը, որ ռազմական գործողությունները վերսկսվեն: Ինչ վերաբերում է շփման գծում խաղաղապահ զորքերի տեղակայմանը, դեսպանն ասաց, որ այդ հարցը պետք է լուծեն Հայաստանը, Ադրբեջանն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը:
«Իրանը դեմ է տարածաշրջանում ցանկացած օտար ուժի տեղակայմանը: Դա կվտանգի ամբողջ տարածաշրջանը»,- ասաց Մոհամմադ Ռեյիսին:
Դեսպանը նաև վստահ է, որ Հայաստան-Նախիջևան-Իրան սահմանային հատվածում որևէ իրադարձություն տեղի չի ունենա. «Ինչ վերաբերում է այդ հատվածում թուրքական ստորաբաժանման գոյությանը, վստահ չեմ, որ համապատասխանում է իրականությանը, առաջին անգամ եմ լսում այդ մասին»:

Мохаммад Реиси: Иран выступает против размещения чужих войск в регионе
«Если есть переговорный процесс, зачем стремиться к оружию? Мы придерживаемся того убеждения, что любое разногласие, конфликт должен быть решен мирным путем, путем диалога»,– об этом на встрече с журналистами заявил чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Мохаммад Реиси.
По его словам, Иран выступает против любого насилия, радикализма, необходимо уважать международные принципы. «Мы вовсе не хотим нестабильности в регионе, поскольку это нанесет ущерб всем странам региона. Иран неоднократно заявлял, что при обоюдном желании сторон он может способствовать решению проблемы», – добавил он.
При этом иранский дипломат подчеркнул, что Минская группа ОБСЕ работает в направлении решения конфликта и они должны добиться какого-либо результата. По его словам, вероятность возобновления военных действий мизерная. Что касается размещения миротворческих войск на линии соприкосновения, то Мохаммад Реиси отметил, что этот вопрос должны решить Армения, Азербайджан и Минская группа ОБСЕ.
«Иран выступает против размещения чужих войск в регионе. Это нанесет ущерб всему региону»,– добавил он.
Мохаммад Реиси выразил уверенность в том, что в приграничной зоне Армения–Нахичеван–Иран никаких инцидентов не произойдет. «Что касается присутствия турецкого подразделения на этом отрезке, то не уверен, что эти сведения соответствуют действительности. Я впервые слышу об этом»,– резюмировал он.