Ինչու՞ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև չստորագրվեց երկար սպասված համապարփակ համաձայնագիրը
Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների միջև Վիեննայում ավելի քան երկու շաբաթ տևած բանակցություններն ավարտվեցին, և ինչպես որ նախատեսվում էր 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում կողմերի միջև ստորագրված համաձայնագրով՝ համապարփակ համաձայնագիր չստորագրվեց:
Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆն ու ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնն այսօր համատեղ հայտարարություն են արել, որտեղ նշվում է, որ «Համատեղ քայլերի ծրագրի» կատարման համար նախատեսված 6-ամսյա ժամկետը, որն ավարտվում է հուլիսի 20-ին, երկարացվում է ևս 4 ամսով, մինչև 2014թ. նոյեմբերի 24-ը:
Թեև Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարներն իրենց մոտեցումներում հստակություն մտցնելու նպատակով մեկնեցին Վիեննա, սակայն դատելով իրանական կողմի հետ ունեցած բանակցությունների ավարտին հնչած հայտարարություններից արդեն պարզ էր դառնում, որ մինչև հուլիսի 20-ը կողմերը դժվար թե կարողանային հասնել վերջնական համաձայնության:
Հանդիպման սկզբին կողմերը քննարկում էին համապարփակ համաձայնագրի տեքստի շուրջ առկա տարաձայնություններին առնչվող հարցեր, ապա բանակցությունների վերջին օրերին բացառապես խոսում էին բանակցությունների ժամկետները երկարացնելու մասին:
ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին, լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում, ամփոփելով Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպումը, նշել է, որ կողմերի տարաձայնությունները հիմնականում ուրանի հարստացման և Արաքի ռեակտորի շուրջ են եղել: Փոխնախարար Արաղչիի պնդմամբ՝ առաջիկա 4 ամիսների ընթացքում 6 մասնաբաժնով Իրանի հաշվին պետք է փոխանցվի 2 միլիարդ 800 միլիոն դոլլար սառեցված գումար:
Վերադառնալով թեմային՝ նշենք, որ Իրանի միջուկային խնդրի լուծումը եթե ոչ անմիջականորեն կապված է, ապա դրան լուրջ խոչընդոտել և խոչընդոտում են աշխարհաքաղաքական այս կամ այն լարված իրադրությունները: Որպես ասվածի ապացույց՝ նշենք, որ Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների 4-րդ հանդիպումը համընկավ Սիրիայի նախագահական ընտրությունների հետ, 5-րդ-ը՝ Իրաքում տեղի ունեցած հայտնի իրադարձությունների հետ՝ «Իրաքում և Շամում իսլամական պետություն» արմատական խմբավորման մասնակցությամբ, իսկ 6-րդ վճռորոշ հանդիպման ընթացքում Գազայի հատվածում սկսվեց պաղեստինաիսրայելական զինված հակամարտությունը:
Մի կարևոր հանգամանք ևս. Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների ԱԳ նախարարների վճռորոշ հանդիպմանը չմասնակցեցին միջուկային խնդրի հարցում մշտապես պրոիրանական դիրքորոշում ունեցած ՌԴ և Չինաստանի ԱԳ նախարարները, որոնք մշտապես դեմ կամ ձեռնպահ էին արտահայտվում ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից Իրանի դեմ ընդունած բանաձևերին:
Սա թույլ է տալիս եզրակացնել, որ «5+1 խմբի» անդամաները բացի միջուկային հարցում Իրանի հետ ունեցած տարաձայնություններից, իրենք իրենց ներսում ունեն անհամաձայնություն, ինչպես միջուկային հարցի, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական հարցերում:
Ինչևէ, անկախ այն հանգամանքից, թե Իրանի և «5+1 խմբի» միջև միջուկային հարցում համապարփակ համաձայնագիրը չստորագրվեց, սակայն փաստը, որ Իրանի և Միացյալ Նահանգների արտգործնախարարներն օրվա ընթացքում կարող էին մի քանի անգամ երկկողմ հանդիպումներ ունենալ, վկայում է միջուկային հարցում մեծ առաջընթացի մասին: Ընդամենը մեկ տարի առաջ Իրանն ու Միացյալ Նահանգները պարզապես բացառում էին երկկողմ որևէ շփում...

Почему Иран и «шестерка» не подписали всеобъемлющего соглашения по ядерной проблеме? Анализирует А. Исраелян
14:26 19/07/2014
Длящиеся более 2 недель переговоры между Ираном и группой «5+1» в Вене завершились без подписания всеобъемлющего соглашения по иранской ядерной проблеме, выработка которого предусматривалась принятым в Женеве 24 ноября 2013 года Совместным планом действий. Вокруг данной темы корреспондент Panorama.am побеседовал с востоковедом, специалистом по Ирану Арменом Исраеляном.
«Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф и глава внешнеполитического ведомства ЕС Кэтрин Эштон сегодня выступили с совместным заявлением, в котором отмечается, что завершающийся 20 июля 6-месячный срок, предусмотренный для реализации Совместного плана действий, будет продлен до 24 ноября 2014 года.
Хотя и главы внешнеполитических ведомств США, Великобритании, Германии и Франции для уточнения своих подходов прибыли в Вену, но, судя по озвученным после окончания переговоров с иранской стороной заявлениям, уже становится ясно, что стороны вряд ли сумели бы прийти к окончательному согласию до 20 июля», – сказал он.
«В начале встречи стороны обсуждали вопрос, касающийся разногласий вокруг текста всеобъемлющего соглашения по иранской ядерной проблеме, однако уже ближе к завершению переговоров в основном говорилось о продлении переговорного периода», – отметил эксперт.
«Замминистра иностранных дел Ирана Сейед Аббас Аракчи в ходе встречи с журналистами, подводя итоги встречи в Вене, отметил, что разногласия сторон касались в основном вопросов обогащения урана и ядерного реактора в Араке. По его словам, «шестерка» договорилась о разморозке 2,8 миллиарда долларов Ирану, который получит средства в течение этих четырех месяцев шестью траншами», – напомнил А.Исраелян.
«Решению иранской ядерной проблемы всерьез препятствовали и препятствуют (если не непосредственно связаны) напряженные геополитические ситуации.
В качестве доказательства отметим, что четвертая встреча Ирана и „шестерки” совпала с президентскими выборами в Сирии, пятая встреча – с произошедшими в Ираке событиями с участием группировки «Исламское государство Ирака и Шама», а в ходе шестой решающей встречи начался вооруженный палестино-израильский конфликт в секторе Газа.
Есть одно важное обстоятельство: в решающей встрече глав МИД Ирана и „шестерки” не приняли участия министры иностранных дел Китая и РФ, которые занимают проиранскую позицию в вопросе ядерной проблемы и всегда выступают против или воздерживаются во время голосования по принятию СБ ООН резолюции против Ирана.
Это позволяет утверждать, что „шестерка”, помимо разногласий с Ираном в вопросе ядерной проблемы, имеет внутренние разногласия как вокруг ядерной проблемы, а так и в геополитических вопросах.
Как бы то ни было, вне зависимости от того, что стороны не подписали всеобъемлющего соглашения по ядерной проблеме, тот факт, что главы внешнеполитических ведомств ИРИ и США в течение дня могли провести несколько двусторонних встреч, свидетельствует о значительном прогрессе в решении ядерной проблемы. Лишь год назад Иран и США и вовсе исключали какой-либо двусторонний контакт», – резюмировал востоковед.