Բորուջերդի. Համաձայնության չհասնելու դեպքում Իրանը կվերսկսի ուրանի 20 տոկոս հարստացման աշխատանքները
«Համաձայնության չհասնելու դեպքում Իրանը կգործարկի Արաքի ռեակտորն ու մի շարք նոր ցենտրիֆուգներ»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Ալաէդդին Բորուջերդին:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 19-ին ավարտվեցին Իրանի և «5+1 խմբի» անդամ երկրների միջև Վիեննայում ավելի քան երկու շաբաթ տևած բանակցությունները, և ինչպես որ նախատեսվում էր 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում կողմերի միջև ստորագրված համաձայնագրով՝ համապարփակ համաձայնագիր չստորագրվեց:
Իրանցի խորհրդարանականը, անդրադառնալով վերոնշյալ խնդրին, մասնավորապես նշել է. «Բանակցությունների ընթացքում համապատասխան պաշտոնյաներն ԱՄՆ-ին տեղեկացրել են, որ համապարփակ համաձայնագրի չստորագրման դեպքում Իրանը կվերսկսի ուրանի 20 տոկոս հարստացման աշխատանքները, կգործարկի Արաքի ռեակտորն ու մի շարք նոր ցենտրիֆուգներ»:
Բորուջերդին միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ բանակացությունները չորս ամսով հետաձգելու փաստը վկայում է, որ կողմերը ցանկություն ունեն հասնել վերջնական համաձայնության:
Իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ էլ՝ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունն Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ զեկույց է հրապարակել, որտեղ նշվում է, որ Թեհրանը հավատարիմ է մնացել ժնևյան համաձայնագրով ստանձնած իր պարտավորություններին:

Алаэддин Боруджерди: В случае отсутствия согласия с Западом Иран возобновит работы по обогащению урана до 20%
«В случае отсутствия согласия Иран запустит реактор в Араке и ряд новых центрифуг»,– об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил глава комиссии по национальной безопасности и внешней политике Меджлиса Ирана Алаэддин Боруджерди.
Напомним, длящиеся более 2 недель переговоры между Ираном и группой «5+1» в Вене завершились без подписания всеобъемлющего соглашения по иранской ядерной проблеме, выработка которого предусматривалась принятым в Женеве 24 ноября 2013 года Совместным планом действий.
Обратившись к данной проблеме, иранский парламентарий, в частности, отметил: «В ходе переговоров соответствующие должностные лица известили США о том, что в случае неподписания всеобъемлющего соглашения Иран возобновит работы по обогащению урана до 20%, запустит реактор в Араке и ряд новых центрифуг».
Вместе с тем, Алаэддин Боруджерди подчеркнул, что решение продлить переговоры на четыре месяца свидетельствует о желании сторон добиться окончательного согласия.
По информации иранского информагентства «МЕХР», МАГАТЭ опубликовал доклад относительно иранской ядерной программы, в котором отмечается, что Тегеран остался верен достигнутым в рамках Женевского соглашения обязательствам.