Իրանի նավթի նախարարի՝ միջազգային հարցերով տեղակալ Ալի Մաջեդին այսօր իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով իրանական գազի՝ Եվրոպա արտահանելու հավանականությանը, մասնավորապես նշել է. «Ժամանակին Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի հետ գազի արտահանման հարցում պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, և այդ հարցում որոշակի քայլեր էին ձեռնարկվել, սակայն դեռևս արտահանում տեղի չի ունեցել: Իրանական գազի՝ Եվրոպա արտահանման երեք ճանապարհ կա. 1. Թուրքիա, 2. Իրաք-Սիրիա-Լիբանան և 3. Հայաստան-Վրաստան»:
Նկատենք, որ փոխնախարար Մաջեդին ս.թ. մայիսի 7-ին արած հայտարարության մեջ կրկին նշել էր, որ Իրանը պատրաստ է Հայաստանի տարածքով գազ արտահանել Եվրոպա: Հուլիսի 18-ին Երևանում կազմակերպված մամլո ասուլիսի ընթացքում ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին ևս անդրադարձել էր Հայաստանի տարածքով գազի արտահանման հավանականությանը:
Վերջին շրջանում մամուլում որոշ հրապարակումներ են թողարկվում, համաձայն որոնց՝ իբր Իրանը Հայաստանին գազի ոլորտում համագործակցության առաջարկներ է անում, իսկ Հայաստանն էլ Ռուսաստանի ճնշմամբ խուսափում է դրանից:
Այնինչ 2007թ.-ից ի վեր Հայաստանն ու Իրանն արդեն իսկ ակտիվ համագործակցում են գազի բնագավառում: Հայաստանն Իրանից ներկրում է գազ, փոխարենը վերադարձնում էլեկտրաէներգիա:
ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված Հայաստանի արտաքին առևտրի ամփոփ ցուցանիշների համաձայն՝ 2013թ. Հայաստանն Իրանից ներմուծել է 57 միլիոն 579,4 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ 316 832,8 հազ.խմ. և 1 միլիոն 213,5 հազար ԱՄՆ դոլար արժողությամբ 2 միլիոն 391,6 հազար տոննա գազ:
Իրանի գազի ազգային ընկերության տվյալներով էլ՝ 2007-2012թթ. Ւրանը Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի դիմաց 1,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ է տրամադրել:
Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցման վերաբերյալ առաջին համաձայնագիրը ստորագրվել է 1992թ. Թեհրանում, իսկ 1995թ. լրացումներ են կատարվել նույն պայմանագրում: Ըստ համաձայնագրի՝ Իրանը պարտավորվում է Հայաստանին գազ մատակարարել 20 տարվա ընթացքում, ևս 25 տարի երկարացնելու իրավունքով: Շահագործման սկզբնական շրջանում ներմուծման ծավալը տարեկան կազմել է 1.1 միլիարդ խմ. գազ, իսկ հետո աստիճանաբար աճել է՝ հասնելով 2.3 միլիարդի. Գազի արտահանման ընդհանուր քանակը պետք է կազմի 36 միլիարդ խմ., որի դիմաց Հայաստանը պարտավորվել է վճարել էլեկտրաէներգիայով (1 խ.մ. դիմաց 3 կիլովատ ժամ): Էլեկտրաէներգիան Իրանին փոխանցվում է երկու հաղորդման գծերով, իսկ երրորդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարությունն ընթացքի մեջ է: Այն կունենա 412 կմ, որից 312-ը Հայաստանի տարածքում: Գազամուղի կառուցման արժեքը կազմել է 220 միլիոն դոլար, որից 100-ը՝ Հայաստանի տարածքում է ծախսվել: Խողովակաշարի տրամագիծը 700 մմ:
Այժմ անդրադառնանք Հայաստանի տարածքով իրանական գազի արտահանման հնարավորությանը:
2013թ. նոյեմբերին Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ստորագրված ժնևյան համաձայնագրից հետո առաջացած աշխարհաքաղաքական իրողության պայմաններում իսկապես մեծացավ իրանական գազի արտահանման հավանականությունը և Իրանի իշխանություններն անմիջապես ձեռնամուխ եղան արտաքին տնտեսական հարաբերություններն աշխուժացնելու գործին:
Սակայն քանի դեռ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև միջուկային խնդրի շուրջ ձեռք չի բերվել վերջնական համաձայնություն և ամբողջովին չեղյալ չեն հայտարարվել պատժամիջոցները, ապա իրանական գազի արտահանման մասին խոսակցությունները պետք է դիտարկել բացառապես քաղաքական հարթության մեջ:
Մեր կարծիքով, եթե խնդիրը լիներ միայն Ռուսաստանը, ապա Իրան-Հայաստան-Ռուսաստան ձևաչափով գուցե հնարավոր լիներ գազի արտահանման հարցում գալ ընդհանուր հայտարարի: Հաշվի առնելով Իրան-Հայաստան գազատարի առկայությունը՝ անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր է արդեն եղած գազատարի կողքով նոր՝ ավելի մեծ տրամաչափի գազատար անցակցնել, քանի որ հորատման դժվարին աշխատանքներն արդեն իրականացվել են:
Սակայն նման խոշոր էներգետիկ ծրագիր իրականացնելու համար նախևառաջ անհրաժեշտ է բարենպաստ անվտանգության միջավայր: Ցավոք սրտի, ԼՂ հակամարտության չլուծված լինելու հանգամանքը, Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանն ապակայունացնելու ջանքերը, Ռուսաստան-Վրաստան չկարգավորված հարաբերությունները և մի շարք այլ գործոններ լուրջ խոչընդոտ են հանդիսանում Հայաստանի տարածքով իրանական գազն արտահանելուն:
Հայտնի իրադարձությունների պատճառով Իրաք-Սիրիա-Լիբանան ճանապարհի գործարկումը գոնե առաջիկա մեկ տասնամյակի կտրվածքով դժվար թե մրցունակ լինի, հետևաբար, ինչպես Իրանի նավթի փոխնախարար Ալի Մաջեդին էր իր հարցազրույցում նշել, առաջիկայում իրանական գազի արտահանման հարմար տարբերակն այնուամենայնիվ մնում է Թուրքիան, իսկ Անկարայի հետ Թեհրանի խնդիրները միանգամայն այլ հարթության վրա են:

Усилия Азербайджана по дестабилизации ситуации в регионе мешают экспорту газа из Ирана и играют на руку Турции
16:08 22/07/2014
Заместитель министра нефти Ирана по международным вопросам Али Маджели, обратившись сегодня в интервью иранскому информагентству «ИСНА» к возможности поставок иранского газа в Европу, отметил: «Когда-то с Великобританией, Германией и Францией была достигнута договоренность в вопросе поставок газа. В этом вопросе были предприняты определенные меры, однако пока поставки не осуществились. Существуют три пути экспорта иранского газа в Европу: 1.Турция, 2.Ирак-Сирия-Ливан, 3.Армения-Грузия».
Отметим, еще 7 мая с.г. Али Маджеди заявлял, что Иран готов поставлять газ в Европу через территорию Армении. 18 июля на организованной в Ереване пресс-конференции посол ИРИ в Армении Мохаммад Реиси также обратился к вероятности поставок иранского газа через территорию Армении.
Представив данные факты, востоковед, специалист по Ирану Армен Исраелян в интервью Panorama.am напомнил также, что Армения и Исламская Республика активно сотрудничают в газовой сфере еще с 2007 года. Армения импортирует из Ирана газ (диаметр газопровода составляет 700 мм), а взамен поставляет электроэнергию (по двум линиям электропередач, строительство третьей линии пока не завершилось).
Согласно опубликованным Национальной статистической службой Армении обобщенным показателям внешней торговли, в 2013 году Армения импортировала из Ирана газ объемом 316 832,8 куб.м на сумму 57 млн. 579,4 тыс. долларов и 2 млн. 391.6 тысяч тонн газа на сумму 1 млн. 213,5 тыс. долларов.
По данным Национальной газовой компании ИРИ, в 2007-2012 гг. Иран взамен электроэнергии поставил Армении 1,5 млрд. куб.м газа.
Эксперт отметил, что переговоры между Ираном и группой «5+1» в Женеве 24 ноября 2013 года, вероятность подписания всеобъемлющего соглашения по иранской ядерной проблеме и сложившиеся геополитические реалии действительно увеличили возможности экспорта иранского газа, а Тегеран немедленно активизировал внешнеэкономические отношения.
Однако, подчеркнул специалист, пока всеобъемлющего соглашения между Ираном и «шестеркой» не достигнуто и санкции в отношении Тегерана полностью не отменены, разговоры об экспорте иранского газа следует рассматривать исключительно в политической плоскости.
А. Исраелян считает, что если бы проблема заключалась только в отношениях Ирана и России, то достижение общего знаменателя в этом вопросе было бы возможным. Более того, сказал специалист, если учесть, что через территорию Армении уже проходит газопровод и необходимые для прокладки магистрали работы проведены, то можно было бы построить параллельный газопровод с большим диаметром.
Реализации данной крупной энергетической программы и экспорту иранского газа через территорию Армении, по словам эксперта, препятствует вопрос формирования безопасной среды, чему в свою очередь мешают неурегулированность карабахского конфликта, постоянные усилия Азербайджана по дестабилизации ситуации в регионе, ненормализованность отношений России и Грузии и некоторые другие обстоятельства.
Кроме того, подчеркнул А. Исраелян, из-за сирийского и иракского кризиса слабеет конкурентоспособность пути Ирак-Сирия-Ливан, посему пока Турция остается одним из наиболее удобных вариантов транзита иранского газа. По словам эксперта, об этом в своем интервью сказал также Али Маджеди.
«А проблемы в отношениях Тегерана и Анкары лежат уже в совсем другой плоскости», – отметил А. Исраелян.
Напомним, 21 июля длящиеся более 2 недель переговоры между Ираном и группой «5+1» в Вене завершились без подписания всеобъемлющего соглашения по иранской ядерной проблеме, выработка которого предусматривалась принятым в Женеве 24 ноября 2013 года Совместным планом действий. Однако Евросоюз продлил режим приостановки действия санкций в отношении Ирана еще на 4 месяца. Как сообщало иранское информагентство «ФАРС», срок проведения переговоров продлен до 24 ноября с.г.
По данным СМИ, решение европейских властей распространяется на предоставление страховки при поставках клиентам сырой нефти из Ирана, импорт, приобретение или транспортировку иранских нефтехимических продуктов, а также на торговлю золотом и драгоценными металлами с иранскими госучреждениями.
Согласно информации иранского информагентства «МЕХР», ранее МАГАТЭ опубликовало доклад относительно иранской ядерной программы, в котором отмечается, что Тегеран остался верен достигнутым в рамках Женевского соглашения обязательствам.
Почему Иран и «шестерка» не подписали всеобъемлющего соглашения по ядерной проблеме? Анализирует А. Исраелян
Алаэддин Боруджерди: В случае отсутствия согласия с Западом Иран возобновит работы по обогащению урана до 20%