Իրավաբան.  Հայրապետյանի կալանավորմամբ ոուսական կողմը մի կրակոցով երկու նապաստակ է սպանում
Ռուսաստանում կալանավորված գործարար Լևոն Հարայետյանի առողջական վիճակը լավ չէ: Նա գտնվում է կալանավայրի բուժմասում: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսում Ռուսաստանից հեռախոսակապով հայտնեց իրավաբան Արթուր Սաֆարյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ Ռուբեն Մարգարյանի գլխավորությամբ աշխատող փաստաբանական խումբը փոխվելու է, ավելի ուժեղ խումբ է աշխատելու:
Նրա խոսքով, Մոսկվայի քաղաքային դատարան խափանման միջոցը փոխելու մասին միջնորդություն է ներկայացված, երկշաբաթյա ժամկետում պետք է դատարանը պատասխանի: Միջնորդություն է ներկայացվել նաև, որպեսզի մշտական հանձնաժողով ստեղծվի, որը կուսումնասիրի գործարարի առողջական վիճակը, որպեսզի խափանման միջոցը փոխվի տնային կալանքի, բայց դա, ըստ փաստաբանի, քիչ հավական է:
Նաև աշխատանքներ են տարվում այն ուղղությամբ, որ գոնե նորմալ հիվանդանոց տեղափոխեն, որտեղ հսկիչներ կլինեն Լևոն Հայրապետյանի կողքին:
Արթուր Սաֆարյանը շեշտեց, որ համաձայն Ռուսաստանի գործող օրենքի, այն հիվանդությունների ցանկը, որ ունի Լևոն Հայրապետյանը, թույլ չի տալիս, որ նրան կալանավորեն, բայց դատարանը հաշվի չի առել դա:
«Գործը պատվիրողը ինչ պետք է հաշվի առնի: Իրեն որպես կասկածյալ են ներգրավել, բայց դեռ պարզ չի, թե  ինչում են մեղադրում: Հուլիսի 24-ին նոր մեղադրանք են ներկայացնելու, արդեն փաստաբանները կնայեն և կտեսնեն, թե կոնկրետ ինչում են մեղադրում»,- ասաց նա:
Ըստ իրավաբանի, Լևոն Հայրապետյանի կալանավորման մեջ կա և տնտեսական և քաղաքական ենթատեքստ. «Եթե հետևեք Ադրբեջանական մամուլի և բլոգների խրախճանքին, կհասկանաք, թե որը ինչ է: Կա բաժնետոմսերի հարց: Ազդելով Լևոնի նման մարդու վրա, փորձում են ուրիշ մարդկանց ուրիշ բան հասկացնել: Ռուսական կողմը փորձում է մի կրակոցով երկու նապաստակ սպանել՝ և բաժնետոմսերի հարց լուծել, և Ադրբեջանին հաճոյանալ: Չի կարելի կասկածել, որ նա որևէ հանցանքի հետ երբևէ կապ է ունեցել»:
Նաիրի բժշկական կենտրոնի ղեկավար, նյարդաբան-պրոֆեսոր Հենրիկ Բակունցը, ով երկար ժամանակ եղել է Հայրապետյանի բժիշկը, ասաց, որ Մոսկվա է ուղարկել գործարարի հիվանդության պատմությունը:
«Նա տառապում է անոթային հիվանդություններով, ինչի հետևանքով ստենդավորվել է, վիրահատվել : Ունի ծանր աստիճանի շաքարային դիաբետ: Շատ դժվար էր նրան  համոզել, որ զբաղվի իր առողջությունով: Այդպիսի հիվանդները պետք է տարեկան մեկ-երոկու անգամ բուժում ստանան: Նման հիվանդներին բանտային պայմանները հակացուցված են, չպետք է կալանովորվեն: Լևոն Հայրապետյանի դեպքում շատ վտանագավոր է, նա մեծ քանակությամբ դեղեր է ստանում ռեժիմով: Եթե ռեժիմը խախտվի, լուրջ հետևանքներ կառաջանան»,- ասաց նա:
Արցախյան պատերազմի հերոս, ԱԱԾ պահեստի գնդապետ Արթուր Ալեքսանյանն էլ հավելեց, որ գործարարի հետ կատարվածն Ադրբեջանական պատվեր է. «Ինչու չեն ազատում գրավի դիմաց: Մենք ինչքան փող պետք է կհավաքենք: Ինքն էլ է պատրաստ վճարել, բայց չեն վերցնում»:
Նա հավելեց, որ տեղեկություն ունի, ըստ որի, Հայաստանի և Արցախի պաշտոնյաները շատ բարձր մակարդակով այդ հարցով զբաղված են:
Ըստ նախաքննության, հանցագործությունը, որի վերաբերյալ քրեական գործ է հարուցվել և որի շրջանակներում կասկածվում է նաև Հայրապետյանը, իրականացվել է 2008-ին «ԱՖԿ Սիստեմա»-ին «Բաշնեֆթ»-ի վաճառքի մասին գործարքի ժամանակ, որում ներգրավված է եղել նաև Հայրապետյանը: Նշվում է, որ Հայրապետյանն այդ գործարքից խոշոր չափի գումար է ստացել: Հուլիսի 15-ի երեկոյան, գործարարին Դոմոդեդովո օդանավակայանում ձերբակալելուց հետո, Հայրապետյանի գրասենյակում կատարված խուզարկության ժամանակ առգրավվել են երկու տուփ փաթեթավորված փամփուշտներ:
Մոսկվայի Բասմանյան դատարանը բավարարել էր հայազգի գործարար Լևոն Հայրապետյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանքն ընտրելու մասին նախաքննական մարմնի միջնորդությունը և որոշել, որ նա պետք է մնա կալանքի տակ մինչև սեպտեմբերի 15-ը: Դատարանը կալանքի մասին որոշումը հիմնավորել էր նրանով, որ ազատության մեջ Հայրապետյանը կարող է օգտագործել իր կապերը ու թաքնվել նախաքննությունից: Բացի այդ, նշված քրեական գործի շրջանակներում դատարանը կալանքի տակ է դրել «Բանեֆթի» ակցիաների վրա, որոնց արժեքը անցնում է 300 մլն ռուբլին:

Адвокат: Арест предпринимателя Левона Айрапетяна – попытка России одним выстрелом убить двух зайцев
Состояние здоровья арестованного в Москве предпринимателя и общественного деятеля Левона Айрапетяна неудовлетворительное, он находится в тюремной больнице. Об этом сегодня на пресс-конференции из России по телефону сообщил один из адвокатов Айрапетяна Артур Сафарян.
По его словам, на смену группе адвокатов во главе с Рубеном Маркарьяном придут более сильные адвокаты.
Артур Сафарян сообщил также, что защита представила в Мосгорсуд ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Л. Айрапетяна, суд должен ответить в течение двух недель. По его словам, представлено также ходатайство о сформировании постоянной комиссии, которая изучит состояние здоровья предпринимателя с тем, чтобы мера пресечения была изменена на домашний арест. Однако последнее, как отметил адвокат, маловероятно.
Кроме того, как сообщил Артур Сафарян, ведутся работы и в других направлениях, в частности, адвокаты добиваются того, чтобы Левон Айрапетян был помещен в обычную больницу.
Адвокат подчеркнул, что у Л. Айрапетяна имеется ряд заболеваний, которые входят в перечень болезней, препятствующих нахождению в изоляции, однако суд не учел этого.
«Заказчик дела этого и не учтет. Л. Айрапетян проходит по делу в качестве подозреваемого, однако пока неясно, в чем его обвиняют. 24 июля следствие предъявит Айрапетяну официальное обвинение, тогда адвокаты и узнают, в чем его конкретно обвиняют», – сказал он.
По словам юриста, арест Левона Айрапетяна имеет и экономический, и политический подтекст. «Если проследить за ликованием, которое царит в прессе и блогах Азербайджана, станет очевидно, что есть что. Существует вопрос акций. Оказывая воздействие на такого человека, как Левон Айрапетян, пытаются кое-что дать понять другим людям. Российская сторона пытается убить одним выстрелом двух зайцев – и вопрос с акциями решить, и Азербайджану угодить. Нельзя допускать и сомнений в том, что Л. Айрапетян когда-либо делал нечто, связанное с тем или иным преступлением», – сказал специалист.
Руководитель медцентра «Наири», профессор Генрик Бакунц, который на протяжении длительного времени был врачом Л. Айрапетяна, в свою очередь отметил, что отправил в Москву историю болезни бизнесмена, который.
По его словам, страдает от сахарного диабета и болезни сосудов, ему было проведено стентирование и хирургическая операция. Такие больные, сказал Г. Бакунц, должны раз-два в год проходить лечение и им противопоказаны условия содержания в тюремных камерах, посему заключение под стражу в данном случае крайне опасно. Кроме того, Л. Айрапетян принимает большое количество лекарственных средств по режиму, нарушение которого приведет к серьезным последствиям.
Герой карабахской войны, полковник запаса Службы национальной безопасности Армении Артур Алексанян в свою очередь отметил, что произошедшее с Левоном Айрапетяном – заказ Азербайджана.
«Почему отказываются отпускать его под залог? Мы соберем нужную сумму, да и он сам готов заплатить ее. Однако отказываются», – сказал он, добавив, что владеет информацией, согласно которой должностные лица Армении и Нагорно-Карабахской Республики занимаются этим вопросом на самом высоком уровне.
Напомним, сотрудники ФСБ в Москве задержали 65-летнего предпринимателя Левона Айрапетяна 15 июля с.г. в аэропорту Домодедово, куда он прилетел из Ниццы (проживает он в основном в Монако). Следствие подозревает бизнесмена в причастности к продаже в апреле 2009 года Уралом Рахимовым «Башнефти», которую тот возглавлял три года, структурам АФК «Система». По данным российских СМИ, основанием для задержания стали показания экс-сенатора от Башкирии Игоря Изместьева, отбывающего пожизненное заключение. Ранее судом был наложен обеспечительный арест на акции в компании «Башнефть», стоимость которых превышает 300 млн рублей. А 17 июля Басманный суд Москвы санкционировал арест Левона Айрапетяна до 15 сентября. Сам Айрапетян не признает вины и отвергает все обвинения в свой адрес.
Адвокат Л.Айрапетяна не видит политического подтекста в уголовном деле против предпринимателя
Давид Бабаян: Официальный Степанакерт удивлен арестом предпринимателя Левона Айрапетяна
Аркадий Тер-Тадевосян назвал уголовное дело против предпринимателя Левона Айрапетяна политическим заказом