Այժմ, երբ դատական գործերը ավարտված են, եկե՛ք կառուցենք Ցեղասպանության հուշահամալիրը
Հուլիսի 15-ին ԱՄՆ Դաշնային վերաքննիչ դատարանը հաստատեց առաջին ատյանի դատարանի 2011 թվականի վճիռը՝ հրահանգելով, որ «Գաֆեսճյան ընտանիք հիմնադրամին» վերադարձվեն այն շենքերը, որոնք նախատեսված էին Հայոց ցեղասպանության թանգարան և հուշահամալիր կառուցելու համար Վաշինգտոնում:
Վերաքննիչ դատարանի դատավորներ Գառլանդը, Ուիլկինսը և Գինսբուրգն ահա այսպես ամփոփեցին դատական գործերի և հակընդդեմ հայցերի շարքը, որ վիճարկող կողմերը ներկայացրել էին վերջին յոթ տարիների ընթացքում.
Ամերիկայի հայկական համագումարի ղեկավարությունը, այդ թվում` Հրայր Հովնանյանը և Ջերարդ Գաֆեսճյանը, «ապահովել էին խոշոր ֆինանսական ներդրումներ և ստեղծել շահույթ չհետապնդող ընկերություն` «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-հուշահամալիրը»: Նրանք նաև համաձայնության էին եկել և գնել մի պատմական շենք թանգարանի համար` Սպիտակ տնից ընդամենը մի քանի թաղամաս հեռավորության վրա: Սակայն տարիներն անցնում էին, իսկ նրանք չէին կարողանում համաձայնության գալ շատ հարցերի շուրջ: Առաջխաղացումը դանդաղում էր, լարվածությունը՝ աճում: Աննշան հաջողություններ ձեռք բերվեցին: Ի վերջո, ծրագրի գլխավոր հիմնադիրներից և բարերարներից մեկը՝ հանգուցյալ Ջերարդ Գաֆեսճյանը, որոշեց հեռանալ խմբից և հրաժարական տվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-հուշահամալիրի նախագահի իր պաշտոնից: Պառակտումը հեռու էր բարեկամական լինելուց: Եվ այսպես, սկսվեց իրադարձությունների մի երկար շղթա, որի գագաթնակետն այս խճճված դատավարությունն է: Մի քանի տարվա դատական վեճերից հետո կողմերն ի վերջո դիմեցին շրջանային դատարան: Բացի մի հարցից, բոլոր մյուս պահանջները համարվեցին չապացուցված: Դատաքննություններից հետո առաջ եկան բազմաթիվ խնդիրներ, և առաջին ատյանի դատարանի բազմաթիվ որոշումներից հետո դրանք բողոքարկվեցին մաս-մաս, իսկ հիմա բողոքարկման մասնատված գործերը համախմբվել և ներկայացվել են մեզ որոշում կայացնելու համար»:
Իրենց կայացրած որոշման վերջին էջում վերաքննիչ դատարանի դատավորները հիասթափություն և անհանգստություն էին արտահայտել անիմաստ դատավարությունների շարքի համար: Ցասումով լցված նրանք գրել էին.
«Այս իրավական ոդիսականը երկարաշունչ էր: Այն սկսվեց որպես մեկ եզակի դատավարություն` չվճարված մուրհակները հավաքելու համար, և արագորեն վերածվեց իրավական վեճերի ճահճի: Ավելի քան յոթ տարիների ընթացքում իրավաբանական ծառայությունների համար միլիոնավոր դոլարներ ծախսելուց հետո, կողմերի հսկայածավալ աշխատանքն իրենց երազած թանգարանն իրագործելու համար, թվում է թե ապարդյուն էր, որը շատ ցավալի է: Ինչ էլ որ լինի հետագայում, մենք հուսով ենք, որ այսօրվա մեր որոշումը կարող է առնվազն վերջակետ դնել այս ձգձգված դատական վիճաբանությանը»:
Անցյալ շաբաթ ես բազմաթիվ էլեկտրոնային նամակներ եմ ստացել ընթերցողներից, որոնք ցավով նշում էին այն փաստը, որ երկու հայտնի հայկական կազմակերպությունները բազմամիլիոն դոլարներ վատնեցին միմյանց դեմ դատական քաշքշուկներում, փոխարեն իրենց վեճը լուծեին դատարանից դուրս և կառուցեին Ցեղասպանության թանգարանը, որը նախատեսված էր ավարտին հասցնել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակից շատ առաջ: Ցավոք, թանգարանի բացումը, որը գտնվելու էր Սպիտակ տնից մի քանի թաղամաս հեռու, կարող է ընդհանրապես չկայանալ…
Շատ ցավալի է, որ երկու կողմերն էլ մերժել էին երրորդ կողմերի բոլոր առաջարկները` միջնորդելու նրանց վեճը: Դատական հայցերի վրա վատնված միլիոնավոր դոլարները կարող էին օգնել Ցեղասպանության թարգարանի ֆինանսավորմանը: Սա ևս մեկ ցավալի օրինակ է, թե ինչպես են հայերը ոտնահարում իրենց սեփական շահերը:
Դեռևս կարող է հրաշք տեղի ունենա... Թեև պարոն Գաֆեսճյանը վախճանվել է անցյալ տարվա սեպտեմբերին, սակայն նա բազմիցս հայտարարել էր, որ իր ջերմ փափագն է եղել կառուցել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-հուշահամալիրն Ամերիկայի մայրաքաղաքում: Աշխարհասփյուռ ողջ հայությունը ցանկանում է, որ նրա ժառանգորդները և «Գաֆեսճյան ընտանիք հիմնադրամի» հոգաբարձուները հարգեն Ջերարդ Գաֆեսճյանի նվիրվածությունն այս վեհ գաղափարին և իրականացնեն նրա անմար երազը:
Հայաստանի ղեկավարները, Սփյուռքի կազմակերպությունների առաջնորդները և համայնքի անդամները պետք է տեղեկացնեն «Գաֆեսճյան ընտանիք հիմնադրամի» հոգաբարձուներին, որ իրենք լիովին պատրաստ են ամեն տեսակ աջակցություն ցուցաբերելու, որպեսզի իրականություն դառնա պարոն Գաֆեսճյանի երազանքը: Թանգարանը պետք է հավերժական հարգանքի տուրք լինի Ջերարդ Գաֆեսճյանին, ով տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է նվիրաբերել մարդասիրական ծրագրերի համար Հայաստանում և Միացյալ Նահանգներում:
Այժմ, երբ այս տհաճ դատական գործն արդեն ետևում է, ժամանակն է ամերիկահայ համայնքի համար` «Գաֆեսճյան ընտանիք հիմնադրամի» հոգաբարձուների հետ միասնաբար, համախմբվել և ստեղծել համահայկական հանձնախումբ, ներառյալ Հայկական համագումարը, և սկսել այս հույժ կարեոր կառույցի ձեռնարկումը Վաշինգտոնում:
Ցեղասպանության թանգարանը միլիոնավոր այցելուների հավերժ կհիշեցնի ոչ միայն սարսափելի ողբերգության մասին, որ պատուհասել էր հայ ժողովրդին 1915 թվականին, այլև, որն ավելի կարևոր է՝ նրա աննկուն ոգու գոյատևման և բագավաճման մասին: Հետևաբար, ավելի ճիշտ կլինի թանգարանը անվանել «Ցեղասպանությունից Հայ ժողովրդի վերապրումի հուշահամալիր»:
Եթե «Գաֆեսճյան ընտանիք հիմնադրամի» հոգաբարձուները և ամերիկահայ համայնքը կիսեն այս տեսլականը, ապա հիմնարկեքի արարողությունը կարող է տեղի ունենալ Հայոց հուշահամալիրի ապագա տարածքում 2015 թվականի ապրիլի 24-ին...

Now that lawsuits are settled, let’s build Genocide Memorial
On July 15, a Federal Court of Appeals upheld a lower court’s 2011 decision, ordering the return to the CafesjianFamily Foundation (CFF) the properties intended for the construction of an Armenian Genocide Museum and Memorial in Washington, D.C.
Here is how Appeals Court Judges Garland, Wilkins, and Ginsburg summarized the series of lawsuits and counter-suits filed by the contending parties in the past seven years:
Armenian Assembly of America officials, including Hirair Hovnanian and Gerard Cafesjian, “secured sizeable funding contributions, and formed a nonprofit corporation, the Armenian Genocide Museum and Memorial (AGM&M). They also agreed on and purchased a historic building for the museum’s site, just a few blocks from the White House. But as the years wore on, they were unable to agree on much else. Progress staggered. Tensions mounted. Little true headway was made. Eventually, one of the project’s principal founders and benefactors, the late Gerard Cafesjian, chose to part ways with the group and resigned his post as President of AGM&M. The split was far from amicable. And so began a chain of events culminating in this tangle of litigation. After several years of legal wrangling, the parties’ claims ultimately proceeded to a bench trial before the District Court. Save for a single cause of action, all of the claims were found unproven. Post-trial proceedings ensued on a multitude of issues, and, after many of the District Court’s decisions were appealed on a piecemeal basis, the assorted cases on appeal were consolidated and presented to us for resolution.”
In the last page of their ruling, the Appeals Court Judges voiced their frustration and dismay at the wasteful series of lawsuits. In utter exasperation, they wrote:
“This legal saga has been long-lived. What began as a single lawsuit to collect on an unpaid promissory note quickly escalated into a morass of litigation. More than seven years and millions of dollars in legal fees later, much of the parties’ work to achieve their dream of a museum appears to have been for naught, which is regrettable. Whatever happens next, hopefully our decision today can at least serve as the last word on this dispute’s protracted journey through the courts.”
I received scores of e-mails from many readers last week deploring the fact that two prominent Armenian organizations wasted millions of dollars in suing each other instead of settling their dispute out of court and building a Genocide Museum, scheduled for completion long before the Centennial of the Armenian Genocide. Unfortunately, the inauguration of the Museum, located just two blocks from the White House, may not take place at all!
It is deeply regrettable that both sides had rejected all offers by third parties to mediate their dispute. The millions of dollars spent on litigation would have helped fund the Genocide Museum. This is yet another sorrowful example of Armenians acting against their own interests!
A miracle could still happen! Even though Mr. Cafesjian passed away last September, he had repeatedly declared that it was his fervent desire to build a Genocide Museum and Memorial in the nation’s Capital. Armenians worldwide ardently wish that his heirs and CFF trustees honor Mr.Cafesjian’s commitment to this revered project and bring his undying dream to fruition.
Armenia’s leaders, heads of Diaspora organizations, and community members should notify CFF trustees that they are fully ready and prepared to provide all possible support to make Mr. Cafesjian’s dream a reality. This museum shall be a lasting tribute to Gerard Cafesjian who donated tens of millions of dollars for humanitarian projects in Armenia and the United States.
Now that this acrimonious lawsuit is behind us, it is high time for the Armenian American community, with the consent of CFF trustees, to come together and form a pan-Armenian committee, including the Armenian Assembly, to begin planning the building of this important landmark in Washington, D.C.
The Genocide Museum would be a lasting reminder to millions of visitors not only of the terrible tragedy that befell Armenians in 1915, but more importantly, the story of their indomitable spirit to survive and thrive. The Museum, therefore, could more properly be called, “Memorial to Armenian Survival from Genocide.”
Should CFF trustees and the Armenian-American community share this miraculous vision, the groundbreaking ceremony could be held on the future site of the Armenian Memorial on April 24, 2015!