Լրատվամիջոցներն ավելի շատ գրել են դատական համակարգի, քան դատախազության մասին. Հետազոտություն
Գլխավոր դատախազության գործունեության լուսաբանման հարցում լրատվամիջոցներն ավելի պասիվ նախաձեռնություն են դրսևորում, քան դատական իշխանության գործունեության կապակցությամբ: Այդ մասին այսօր հայտարարեց «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը` «Մեդիա կենտրոն»-ում ներկայացնելով էլեկտրոնային լրատվամիջոցներում ՀՀ դատական համակարգին վերաբերող հրապարակումների մասով իրականացրած ուսումնասիրության արդյունքները:
«Եթե դատական համակարգում գոյություն ունեցող հիմնախնդիրների վերաբերյալ լրատվամիջոցները նախաձեռնողականություն կդրսևորեն իրենց սեփական հետաքննությունն իրականացնել ու ներկայացնել, ապա դատախազության վերաբերյալ տվյալները եղել են ՄԻՊ հրապարակած զեկույցի կապակցությամբ: Ավելի քիչ են եղել դեպքեր, երբ լրատվամիջոցը փորձել է հրապարակումներով դուրս բերել այդ համակարգում գոյություն ունեցող խնդիրները», -հավելեց Հարությունյանը:
Նկատենք, որ հետազոտության թիրախում եղել են 2009-ի հունվարի 1-ից մինչև 2013-ի մայիսի 31-ը հրապարակված նյութերը և ուսումնասիրվել են շուրջ 26 էլեկտրոնային լրատվամիջոցների հրապարակումներ:
«Մեդիա կենտրոն»-ի կազմակերպած քննարկմանը ներկա ՀՀ դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության և հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արսեն Բաբայանն իր հերթին նշեց, որ հետազոտությունից տպավորություն է ստացել` ոչ թե նպատակ են ունեցել հետազոտել հասարակական կարծիքը, այլ նպատակ են ունեցել հիմնավորել հասարակության բացասական կարծիքը:
Դեպարտամենտի պաշտոնյայի խոսքով, հետազոտողները զեկույցում նշում են, որ կա հասարակական անվստահություն դատական համակարգի նկատմամբ, սակայն չեն ներկայացվում հիմքերը` որտեղից նման եզրակացություն:
«Սա ուղղակի մի որոշ ժամանակահատվածի համար սղագրություն է մամուլից, որը գոնե ինձ և իմ ղեկավարած ծառայությանը ոչինչ չի տալիս» -նշեց Բաբայանը` նկատելով, որ օրինակ 2013-ից մինչ այժմ, երբ հետազոտություն չի կատարվել, դատական ատյաններում քաղաքացիները մեծ թվով գործեր են շահում:
Հարությունյանն ի պատասխան հստակեցրեց, որ իրենք ուղղակիորեն ներկայացրել են լրատվամիջոցի գնահատականը դատաիրավական համակարգի ու դատախազության գործունեության վերաբերյալ:
«Մենք հատուկ բացասական բառեր չենք փնտրել, փոփոխություն չենք կատարել լրատվամիջոցի ներկայացրած հրապարակումներում, վերցրել ու ներկայացրել ենք», -նկատեց Հարությունյանը:
Արսեն Բաբայանի արձագանքը հետևյալն էր. «Այսինքն, վերցրել եք մամուլի հրապարակած նյութը ու վերահրապարակել: Ես կարծում եմ, որ այս աշխատանքի իմաստն ընդհանրապես չկար: Մեծ հաշվով ստացվում է մամուլի տեսություն»: Բաբայանի խոսքով, ցածր իրավագիտակցության հետևանք է այս հետազոտությունը:

Исследование об освещении деятельности судов и прокуратуры Армении привело к скандалу
Средства массовой информации куда более пассивны при освещении деятельности Генеральной прокуратуры Армении, нежели органов судебной власти. Об этом сегодня на пресс-конференции в «Медиацентре» заявила председатель общественной организации «Защита прав без границ» Айкуи Арутюнян, представляя итоги исследования касательно освещения деятельности судебной системы РА в 26 электронных СМИ с 1 января 2009г. по 31 мая 2013г.
По ее словам, при освещении проблем в сфере судебной системы журналисты проявляют большую инициативность, нежели в случае с прокуратурой, о которой больше пишут в контексте докладов омбудсмена.
В свою очередь начальник службы по международному сотрудничеству и связям с общественностью Судебного департамента Армении Арсен Бабаян отметил, что исследование оставляет впечатление, будто авторы стремились не к изучению общественного мнения, а старались обосновать негативное общественное мнение.
По словам чиновника, исследователи в докладе отмечают, что существует общественное недоверие к судебной системе, однако не указываются основания для подобного заключения.
«Это просто стенограмма из прессы за тот или иной период, которая ни мне, ни возглавляемой мной службе ничего не дает», – отметил Арсен Бабаян, подчеркнув, что к примеру, с 2013 года до сих пор, когда исследование не было проведено, граждане выигрывали большое число дел в судебных инстанциях.
В ответ на это Айкуи Арутюнян подчеркнула, что они просто представили оценку СМИ относительно судебно-правовой системы и деятельности прокуратуры.
«Мы не ставили целью искать негативные слова, вносить изменения в публикации издания, мы лишь представили то, что есть», – добавила Арутюнян.
«То есть мы брали материал, опубликованный прессой, и переиздали. Я думаю, в это работе не было смысла. По большому счету это выходит обзор прессы», – отметил Арсен Бабаян.