Կաթի արտադրությամբ պետք է զբաղվեն ոչ միայն տնային տնտեսությունները, այլև խոշոր ձեռնարկությունները, քանի որ Հայաստանը անասնապահության զարգացման համար ունի բոլոր նախադրյալները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը:
Նրա խոսքերով` պանիրն ու կաթնամթերքն ընդհանրապես կարող են Հայաստանի համար «սպիտակ ոսկի» դառնալ, քանի որ երկրում կան պանրագործության համար եզակի աշխարհագրական պայմաններ: Մասնավորապես, ըստ սոցիոլոգի, Հայաստանը ունի բոլոր հնարավորությունները զբաղվելու շվեցարական «Էմենթալ» պանրի արտադրությամբ, որի մեկ կիլոգրամը Եվրոպայում վաճառվում է 50-60 դոլարով: Բացի այդ, Եվրոպայում մեծ պահանջարկ ունեն Հայաստանում արտադրվող որոշ պանրի տեսակներ` «Լոռի», «Չանախ», «Չեչիլ», ինչպես նաև հորած պանիրը: Ա.Ադիբեկյանը գտնում է, որ եթե Հայաստանում վերսկսեն «Էմենթալ» պանրի արտադրությունը, ապա մեր արտադրանքը եվրոպական շուկայում մրցունակ կլինի:
«Այստեղ պետական մոտեցում է հարկավոր: Պետությունը պետք է խթանի պանրի արտադրությամբ ընկերություններին, մատչելի վարկեր տրամադրի, որպեսզի մեր արտադրած պանիրը կարողանանք արտահանել»,- ասաց Ա.Ադիբեկյանը` միաժամանակ հավելելով, որ արտահանման համար ընկերությունները պետք է համապատասխան սերտիֆիկացիա անցնեն, որը արժե 100-150 հազար դոլար:
«Ուստի այստեղ պետության աջակցությունը շատ կարևոր է: Հայկական պանիրը իր համային հատկանիշներով ոչ մի երկրի արտադրած պանրին չի զիջում, բայց մենք չենք կարողանում մեր արտադրանքը ներկայացնել աշխարհին: Ժամանակն է ներկրող երկրից վերածվենք արտահանողի»- ասաց նա:
Ըստ Ա.Ադիբեկյանի` պետությունը ընդհանրապես պետք է լիցենզավորի և ապահովագրի գյուղատնտեսությունը, իսկ ապահովագրություն ստացած գյուղացիներն էլ պետք է պարտավորվեն և որակյալ արտադրանք տան: Բացի այդ, սոցիոլոգը գտնում է, որ պետությունը պետք է միջամտի գյուղատնտեսական ապրանքների, մասնավորապես` կաթի գներ կարգավորմանը:

Armenian cheese and dairy food are like ‘‘white gold’’
The milk production should be not only homemade but also should be produced by large companies as far as the Armenian cattle-breeding has all the grounds for progress, told today the director of sociological center “Sociometer” Aharon Adibekyan.
According to him the cheese and the dairy food may become a “white gold” for Armenia because there are unique geographical conditions for development of that field. Armenia has all the possibilities to produce Swiss “Emental” cheese the kilogram of which costs 50-60 dollars. Besides that there are some types of Armenian cheese that are very famous in Europe, like “Lori”, “Chanakh”, “Chechil”, Adibekyan believes.
“Official approach is needed in this sphere. The state should promote the cheese production by providing them cheaper credits in order to export our cheese,” Adibekyan said and added that the companies who export their goods should have corresponding certificates which will cost them 100 to 150 thousand dollars.
“The state support here is very important. The taste of Armenian cheese does not yield to any other country’s cheese. However, we are not presenting our production to the world. It’s high time to turn from importing country to exporting one,” he said.