ԱՄՆ-ում գյուլենականները 8 տարում 1.5 մլն դոլար են ծախսել հակահայկական լոբբինգի համար
Թուրքիայի գործող իշխանությունների հետ լուրջ առճակատման մեջ գտնվող գյուլենական ուժերը, որոնք իրենց տիրապետած լծակների ու զանգվածների մեծածավալության շնորհիվ կոչվում են նաև զուգահեռ պետություն, այժմ երկկողմանի աքցանի մեջ են առնվել ԱՄՆ-ի ու Ռուսաստանի կողմից: Նման հրապարակմամբ հանդես են եկել թուրքական էլէկտրոնային մի շարք լրատվամիջոցներ:
Մասնավորապես «Հաբեր10»-ը տեղեկացնում է, որ Միացյալ Նահանգներում ընթացիկ ամսում ֆինանսական հաշվետվությունների աուդիտում առաջացած խնդիրների պատճառով փակվել է արդեն գյուլենական համայնքին պատկանող 2 դպրոց: Ռուսաստանում էլ կրթության նախարարությունը չեղյալ է հայտարարել գյուլենականների հաստատություն համարվող «Ատլանտյան միջազգային կրթական կենտրոնի» գործունեությանը տրված թույլտվությունը: Հուլիսի 27-ից դադարեցվել է նշյալ կենտրոնի գործունեությունը, իսկ ավելի վաղ ՌԴ իշխանությունները փակել էին տվել երկրում գործող գյուլենական դպրոցները:
Աղբյուրը, հղում անելով ամերիկյան «Buzzfeed» լրատվական կայքին, նշում է նաև հայտնի դարձած հետևյալ փաստի մասին. սկսյալ 2007 թվականից Գյուլենական համայնքը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ լոբբինգ իրականացնելու համար ԱՄՆ-ի քաղաքական գործիչներին 8 տարվա ընթացքում 1.5մլն դոլարի նվիրատվություն է արել: Նվիրատվություններ ստացած անձանց շարքերում կան այնպիսի անուններ, ինչպիսիք են Բարաք Օբաման, Հիլարի Քլինոնը և այլք:

Турецкие СМИ: Движение Гюлена потратило на антиармянский лоббинг в США $1,5 млн., а в числе подкупленных – Обама и Клинтон
15:30 28/07/2014
Силы, поддерживающие движение Гюлена и серьезно противостоящие действующим властям в Турции, которые вследствие имеющихся в их наличии рычагов и многочисленности сподвижников именуются также «параллельным государством», в настоящее время оказались зажатыми в тиски Россией и США. Об этом говорится в ряде статей турецких электронных СМИ.
В частности, турецкое издание «Haber 10» пишет, что в результате проблем, возникших по итогам аудита за текущий месяц, в США уже закрылись две принадлежащие гюленистской общине школы.
В России же, отмечает СМИ, министерство образования признало недействительным разрешение, выданное ранее на деятельность считающегося учреждением гюленистов «Международного атлантического образовательного центра». Деятельность данного центра прекращена с 27 июля, а еще ранее, подчеркивает турецкое издание, власти РФ закрыли действующие в стране гюленистские школы.
Издание со ссылкой на американский сайт «Buzzfeed» отмечает также, что община гюленистов, начиная с 2007г., на протяжении 8 лет, для осуществления лоббинга против признания Геноцида армян в Османской империи 1915г. потратила на различные подношения политикам США 1,5 млн. долларов. В числе тех, кому подносились дары, называются имена президента США Барака Обамы, бывшего госсекретаря Хиллари Клинтон и др.