ՀՀ նախագահը` «Լույսի» կրթաթոշակառուներին. Որ երկրի քաղաքացի էլ լինեք` պարտավոր եք ապրել Հայաստանում
«Լույս» հիմնադրամի հիմնադիր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում հյուրընկալեց հիմնադրամի 2014-15 ուստարվա կրթաթոշակառուներին:
«Այսպիսի հանդիպումները արդեն ավանդական են դառնում: Եվ ամեն անգամ նման հանդիպումներից ես դրական ազդակներ եմ ստանում , որովհետև մեծ հաշվով այստեղ հավաքվածները Հայաստանի ապագան են»,- ողջունելով երիտասարդներին հայտարարեց ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանի խոսքով` իրապես մեծ հաջողություն է արժանանալ «Լույսի» կրթաթոշակին, որովհետև հարյուրավոր միլիոններից միայն հազարներին է հաջողվում սովորել աշխարհի լավագույն բուհերում:
«Եվ դա ոչ միայն ձեր, այլև հայ ժողովրդի հաջողությունն է»,- նշեց երկրի ղեկավարը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց` սովորել այդ բուհերում նշանակում է ձևավորել փոփոխություններ իրականացնելու ունակ երիտասարդ մարդկանց մի խումբ, որոնք կդառնան Հայաստանի առաջնորդները, կկարողանան դիմակայել մարտահրավերներին, որոնք մեզ մոտ շատ են:
ՀՀ նախագահը նաև նշեց, որ ի սկզբանե չէին էլ սպասում, որ շահառուների թիվն այդքան մեծ կլինի, որոնք ոչնչով չեն զիջում այլ երկրների իրենց հասակակիցների:
Իսկ վերջում ընդգծեց. «Որ երկրի քաղաքացի էլ լինեք` պարտավոր եք ապրել Հայաստանում: Ձեր ժամանակի մի հատվածը նվիրեք Հայաստանին: Դուք բոլորդ պետք է այնպես անեք, որ մենք ամեն տարի կարողանանք գրավել նոր բարերարների, ովքեր պատրաստ կլինեն իրենց ունեցածից մաս հանել, որպեսզի մենք կարողանանք զարգանալ»:
Այնուհետ կրթաթոշակառուները, ինչպես նաև շրջանավարտները, ովքեր մասնակցում են «Զարգացնենք Հայաստանը միասին» ծրագրին ներկայացրեցին իրենց աշխատանքների արդյունքները Դիլիջանում, Եղեգնաձորում, Շուշիում, Գյումրիում, Երևանում, Գարգառում և Ծափաթաղում` ներկայացված լինելով յոթ խմբերում:
Այսպես, Արցախի թիմը ներկայացնող Աշոտը պատմեց, որ իրենք առաջ են մղել «Փայտփորիկ» փայտե խաղալիքների նախաձեռնությունը, որը սատարում է երեխաների կրթությանը և տեղի արհեստավորների համար նոր հնարավորություններ ստեղծում: Իսկ Դիլիջանում աշխատող թիմը կազմակերպել է մեկշաբաթյա ստարտ-ափ ճամբար` վարելով բիզնեսի և ֆինանսների վերաբերյալ սեմինարներ:
Գարգառի թիմն էլ փառատոն է կազմակերպել, որի շրջանակում իրականացված դրամահավաքից գոյացած հասույթը կուղղվի Գարգառի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու վերանորոգմանը:
Երիտասարդների կողմից ծրագրի ներկայացման ավարտին երկրի ղեկավարը բոլորին հարցեր էր տալիս` հետաքրքրվելով իրենց թիմի աշխատանքներից, արդյունքներից, ինչպես նաև ակնկալիքներից: Իսկ վերջում Սերժ Սարգսյանը հավաստագրեր շնորհեց «Լույսի» այս տարվա կրթաթոշակառուներին:

«Вы обязаны жить в Армении и посвятить ей часть своего времени». Встреча президента С. Саргсяна со стипендиатами фонда «Луйс»
Президент Армении, соучредитель фонда «Луйс» Серж Саргсян сегодня в резиденции главы государства принял стипендиатов данного фонда 2014-2015 учебного года. В этом году стипендии получили 58 студентов.
«Подобные встречи уже становятся традиционными, и каждый раз мы получаем от них позитивный импульс, поскольку собравшиеся здесь, по большому счету, – будущее Армении», – отметил президент.
По его словам, стипендия фонда «Луйс» – воистину большая удача в жизни студента, поскольку лишь тысячам из сотен миллионов удается пройти обучение в лучших вузах мира.
«И это не только ваша удача, но и успех армянского народа», – сказал глава государства, добавив, что обучение в этих вузах позволит сформировать группу молодых людей, способных на перемены, будущих лидеров Армении, которые сумеют противостоять многочисленным имеющимся вызовам.
С. Саргсян также отметил, что изначально не ожидалось такого большого числа стипендиатов, ничем не уступающих своим сверстникам за рубежом.
В заключение речи президент подчеркнул: «Гражданами какой страны бы вы ни были, вы обязаны жить в Армении. Посвятите часть своего времени Армении. Вы все должны сделать так, чтобы мы ежегодно могли привлекать новых благотворителей, которые выразят готовность отдать часть своего имущества во имя развития нашего государства».
Затем стипендиаты, а также выпускники, участвующие в проекте «Будем развивать Армению вместе», представили результаты своих работ в городах Ереван, Дилижан, Ехегнадзор, Шуши, Гюмри, в селах Гаргар, Цапатах.