Հաստատվեց էներգետիկ զարգացման ծրագիրը` ուղղված ոլորտի  ծառայությունների որակի բարձրացմանը
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց ՀՀ էներգետիկ անվտանգության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացումն ապահովող 2014-2020թթ. միջոցառումների ծրագիր-ժամանակացույցը, որով կապահովվի համակարգի բնականոն գործունեությունը՝ այն համապատասխանեցնելով միջազգային չափանիշներին:
Ինչպես նշեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը, միջոցառումների ցանկում նախատեսվում է էներգահամակարգում շահագործվող սարքավորումների և մեխանիզմների ֆիզիկական և բարոյական մաշվածության բարձր աստիճանի նվազեցում, ՀԱԷԿ-ի գործող ատոմային էներգաբլոկի աշխատանքային ռեսուրսի երկարացում 10 տարով, էներգետիկ համակարգի հիդրոտեխնիկական կառույցների տեխնիկական անվտանգության մակարդակի բարձրացում:
Ըստ նրա` ներկայումս էներգետիկ համակարգում առկա են բազմաթիվ խնդիրներ՝ կապված անվտանգության մակարդակի և տարբեր բնույթի ռիսկերի նվազեցման, էներգետիկ ծառայությունների որակի բարձրացման հետ:
«Այդ նպատակով անհրաժեշտ են ծրագրեր, որոնք ուղղված կլինեն էներգետիկ անվտանգության բնագավառում առկա խնդիրների համակարգված լուծմանը: Միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի միջոցով կապահովվի էներգետիկ անվտանգության համակարգի բնականոն գործունեությունը՝ այն համապատասխանեցնելով միջազգային չափանիշներին»,- ասաց Ե.Զախարյանը:

Правительство Армении приняло серьезные меры по обеспечению энергетической безопасности и эксплуатации ААЭС
14:22 31/07/2014
Правительство Армении на сегодняшнем заседании утвердило программу и календарный план мероприятий по обеспечению реализации положений Концепции обеспечения энергетической безопасности РА на 2014-2020гг., согласно которым будет обеспечена нормальная деятельность системы, ее соответствие международным стандартам.
Как отметил на заседании министр энергетики и природных ресурсов РА Ерванд Захарян, список мероприятий предусматривает сокращение высокого уровня физического и морального износа эксплуатируемых в энергосистеме оборудований и механизмов, продление ресурса действующего атомного энергоблока Армянской АЭС на 10 лет, повышение уровня технической безопасности гидротехнических структур энергетической системы.
По его словам, в настоящее время в энергетической системе имеется множество проблем, связанных с уровнем безопасности и снижением рисков, повышением качества энергетических услуг.
«С этой целью необходимы программы, которые будут направлены на координированное решение имеющихся в сфере энергетической безопасности проблем. Посредством среднесрочных и долгосрочных программ будет обеспечен нормальный режим деятельности безопасной энергетической системы, ее соответствие международным стандартам», – отметил Е. Захарян.