ՀՀ Զինված ուժերը կասեցնելու են հրադադարի խախտման յուրաքանչյուր փորձ. ՀՀ նախագահի խոսնակ. Մեդիամաքս
ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Արման Սաղաթելյանն այսօր Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության հայտարարությունը, որում, մասնավորապես, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին կոչ էր արվել հանդիպել «առաջին իսկ հնարավորության դեպքում»` առանցքային հարցերի շուրջ երկխոսությունը վերսկսելու համար:
«Հայաստանի Հանրապետությունը ևս վստահ է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում: Ադրբեջանի խնդրանքով 1994 թվականին ստորագրված զինադադարի համաձայնագիրը հստակ իրավական պարտավորություններ է ստեղծում կողմերի համար, որոնք անհրաժեշտ է հարգել:
Հրադադարի ռեժիմի խախտման յուրաքանչյուր փորձ կարող է հանգեցնել ռազմական նոր արկածախնդրության, ուստիև Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերը կասեցնելու են այդպիսի յուրաքանչյուր փորձ. խաղաղության դեմ ուղղված ոտնձգություններն արժանի հակահարված կստանան։
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրն ունի բացառապես խաղաղ բանակցային լուծում, և պարտադիր չէ մարդկային կյանքերի գնով ժամանակ առ ժամանակ վերաընկալել այս ճշմարտությունը:
Հայաստանի Նախագահը բազմիցս հայտարարել է, որ Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության՝ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացին և կառուցողական ոգով պատրաստ է մասնակցելու այդ շրջանակներում առաջարկվող հանդիպումներին», - Մեդիամաքս-ին ասել է Արման Սաղաթելյանը:

А. Сагателян: ВС Армении будут пресекать любые ведущие к военной авантюре попытки нарушения режима перемирия
Пресс-секретарь президента РА Арман Сагателян прокомментировал сегодня заявление Госдепартамента США, в котором содержался призыв к президентам Армении и Азербайджана провести встречу «при первой же возможности».
В интервью ИА «Медиамакс» А. Сагателян, в частности, отметил:
«Республика Армения также убеждена, что карабахский конфликт не может иметь военного решения. Соглашение о перемирии, подписанное в 1994 году по просьбе Азербайджана, создает четкие правовые обязательства для сторон, которые необходимо уважать.
Любая попытка нарушения режима перемирия может привести к новой военной авантюре, и поэтому Вооруженные силы Армении будут пресекать все такие попытки: посягательства на мир будут получать достойный отпор.
Нагорно-карабахская проблема может быть решена исключительно мирным переговорным путем, и необязательно время от время вновь постигать эту истину ценой человеческих жизней.
Президент Армении неоднократно заявлял, что Армения привержена процессу мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ и готова в конструктивном ключе принимать участие в предлагаемых встречах в данном формате».