Վ.Կազիմիրովը բարի նախանձով է նայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայիս համանախագահների միասնականությանը
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների առաջիկա հանդիպումը պետք է վերադարձնի զորքերը զորանոցներ: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ, ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կազիմիրովը:
Հարցին, թե ինչով է պայմանավորված հակամարտության սրացումը և արդյոք այն կարող է անդառնալի հետևանքների բերել, Կազիմիրովն արձագանքել է, թե այս հակամարտությունում միջադեպերը արդեն սովորական բան են դարձել:
Կազիմիրովի խոսքով, ռազմական գործողություններում պարտություն կրելով 20 տարի առաջ` Ադրբեջանի ղեկավարությունն այսօր` փոխանակ փոխզիջումներ փնտրի, բավականին ջանքեր է գործադրում առկա ստատուս-քվոյի ամրապնդման համար. «Այս շարունակական միջադեպերի սկզբնաղբյուրը հենց դրանով է պայմանավորված»:
Պատասխանելով հարցին, թե որքանով համանախագահ-երկրների միջև հարաբերությունների սրացումը կարող է ազդել հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա, Կազիմիրովն ասել է, որ այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, թեպահպանվում է միասնական մոտեցումը, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով չի կարող լուծվել:
«Ես նույնիսկ բարի նախանձով նախանձում եմ նրան, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ներկայիս համանախագահները բավականին միասնական են գործում, ինչը իմ ժամանակներում այդպես չէր»,- նշել է նախկին համանախագահը:
Ինչ վերաբերում է օգոստոսի 8-9-ին Սոչիում կայանալիք նախագահների հանդիպմանը և այն հարցին, թե արդյոք դրանից հետո հնարավոր կլինի զորքերը վերադարձնել զորանոցներ, Վ.Կազիմիրովը նշել է. «Այդպես պետք է լինի: Ես կարծում եմ, որ հենց դրանում է այս հանդիպման իմաստը: Ներկայիս իրավիճակում այդ խնդիրը ամենագլխավորն է»:

В.Казимиров: Проиграв военные действия 20 лет назад, руководство Азербайджана закрепляет статус-кво
Предстоящая встреча президентов Армении и Азербайджана должна вернуть войска в казармы. Об этом заявил экс-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, чрезвычайный и полномочный посол России Владимир Казимиров в интервью РИА «Новости».
На вопрос, чем вызвано обострение конфликта и может ли оно обрести необратимый характер, Казимиров отметил, что в этом конфликте инциденты стали уже своего рода рутиной. По его словам, проиграв военные действия 20 лет тому назад, руководство Азербайджана вместо поиска компромиссов, делает немало, чтобы закреплять нынешний статус-кво. Первопричина этой серии инцидентов как раз и заключается в этом курсе.
Отвечая на вопрос, насколько обострение отношений между странами-посредниками может отразиться на урегулировании конфликта, Казимиров отметил, что создается впечатление сохранения единого подхода к недопустимости попыток военного разрешения этого конфликта.
«Я даже по-доброму белой завистью завидую тому, что нынешние сопредседатели Минской группы ОБСЕ работают довольно слаженно, чего, конечно, в мои времена явно недоставало»,- сказал Казимиров.
Касаясь вопроса о предстоящей в Сочи 8-9 августа встречи президентов Армении и Азербайджана и того, способна ли она вернуть войска в казармы, Владимир Казимиров отметил: «Должна была бы это сделать. Я думаю, что в этом и смысл этой встречи. В нынешней обстановке это задача, наверное, будет приоритетной».
Посол А. Каспршик предупреждает о возможности распространения дезинформации от имени Офиса ЛПДП ОБСЕ
МИД России: Дальнейшая эскалация в зоне карабахского конфликта недопустима
Глава МИД Швеции Карл Бильдт прокомментировал эскалацию напряженности в зоне карабахского конфликта
США призывают стороны карабахского конфликта предпринять немедленные шаги по снижению напряженности и соблюдению перемирия