Հակառակորդը Մարտունու ուղղությամբ դիվերսիայի փորձ է արել և հետ շպրտվել՝ տալով զոհ ու վիրավորներ
Օգոստոսի 5-ին՝ ժամը 23:00-ի սահմաններում, հակառակորդի հատուկ նշանակության ջոկատայինները ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավ արևելյան՝ Մարտունու /Յուսուֆջանլու/ ուղղությամբ, ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
ՊԲ դիրքապահ ստորաբաժանումների կազմակերպված գործողությունների արդյունքում, հակառակորդը տալով մեկ զոհ /Սահիլ Յաշարօղլու Թառլանլը/ և վիրավորներ, հետ է շպրտվել ելման դիրքեր:
Բացի նշված դիվերսիոն ներթափանցման փորձից, օգոստոսի 5-ից 6-ն ընկած ժամանակահատվածում առաջնային գծի ողջ երկարությամբ հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 370 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 7000 կրակոց:
ՊԲ առաջապահ զորամասերի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ քայլերի արդյունքում՝ հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները կասեցվել են: Ներկա դրությամբ հայ դիրքապահները վստահորեն վերահսկում են ԼՂՀ պետական սահմանը:

Минобороны НКР: ВС Азербайджана предприняли очередную диверсию, противник отброшен и понес потери
Накануне, 5 августа, примерно в 23:00, подразделения специального назначения ВС Азербайджана предприняли попытки диверсионно-разведывательного проникновения на армянские позиции в юго-восточном направлении линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил (в направлении Мартуни). Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны НКР.
Согласно информации, в результате предпринятых передовыми подразделениями АО НКР оперативных действий противник был отброшен на исходные позиции, потеряв в итоге одного военнослужащего (Тарланлы Сахиль Яшар), еще несколько человек были ранены.
Помимо этого, по всему периметру линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил за период с 5 по 6 августа, согласно оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, было зафиксировано порядка 370 случаев нарушения Азербайджаном режима перемирия. Передовые подразделения азербайджанских сил из оружия разного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 7000 выстрелов.
В результате предпринятых передовыми подразделениями АО НКР оперативных мер, наступательные действия противника были предотвращены. В настоящее время армянская сторона с уверенностью контролирует государственную границу НКР.