«Արցախը գրեթե միակ հակամարտող գոտին է, որտեղ առանց երրորդ ուժի պահպանում ենք հարաբերական զինադադարի պայմանները: Խաղաղապահ ուժերի տեղադրման կարիք այսօր չկա, մենք ինքներս մեր ուժերով կարող ենք լուծել բոլոր խնդիրները»,- անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում ռուս խաղաղապահների տեղակայման մասին շրջանառվող լուրերին` ասուլիսում հայտարարեց Պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Ինչ վերաբերում է ազատամարտիկների հավաքագրմանը, Սեյրան Օհանյանը նշեց, որ նրանք միշտ լինելու են հայկական ԶՈՒ շարքերում, պաշտպանելու են հայրենիքը, թեև կոնկրետ այսօր դրա անհրաժեշտությունը չկա, քանի որ «մեր զինված ուժերը իրենց առջև դրված խնդիրները կատարում են»: Բայց անշուշտ կարևոր ու ոգեպնդող է ազատամարտիկների շփումը զինծառայողների հետ:
Նախարարն ասաց, որ ՀՀ ԶՈՒ-ն միշտ հարձակողական բնույթի քաղաքականություն է իրականացրել: Ադրբեջանը միշտ պատրաստվում է պատերազմի, ինչպես նաև Հայաստանը և ԶՈՒ հենց դրա համար է ստեղծված:
«Բայց այսօրվա ռազմական իրավիճակի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ լայնամասշտաբ պատերազմի հավանականությունը ցածր է: Թեև, որ սկսվի` մենք պատրաստ ենք»,- հավելեց նա:
Իսկ վերջում Սեյրան Օհանյանն ասաց. «Ես հպարտ եմ ՀՀ ԶՈՒ-ով, հպարտ եմ, որ այդ պատասխանատվությունն ինձ վրա է դրված: Բանակն արդեն քսան տարուց ավելի իր ստորաբաժանումներով կայացած ու թրծված կառույց է: Ոչ մի շքանշան, պատվավոր աստիճան չի կարող փոխարինել այն, որ Հայաստանի ու Արցախի ժողովուրդը կանգնած են մեր կողքին ու թիկունքում»:

Сейран Оганян: Сегодня нет необходимости в размещении миротворцев в зоне карабахского конфликта
«Зона карабахского конфликта является, пожалуй, единственной в мире, где относительное перемирие поддерживается сторонами, без вмешательства третьих сил. Сегодня нет необходимости в размещении миротворческих сил, мы собственными силами способны решить все проблемы» – заявил сегодня на пресс-конференции глава Минобороны Армении Сейран Оганян, комментируя муссируемые слухи о возможном размещении миротворцев в зоне карабахского конфликта.
Что же касается ветеранов карабахской войны (азатамартиков), министр отметил, что они всегда будут в рядах ВС Армении и при необходимости будут защищать Родину, хотя сегодня такой необходимости нет, так как «ВС Армении выполняют все поставленные задачи». При этом С.Оганян назвал общение военнослужащих с ветеранами карабахской войны важным и способствующим укреплению духа.
По его словам, Азербайджан постоянно готовится к войне, а Армения в любой момент готова предпринять контрмеры, и ВС созданы именно для этого.
«Однако анализ сложившейся сегодня военной ситуации показывает, что вероятность широкомасштабной войны невелика. Хотя, если война все же начнется, мы готовы», – добавил он.
«Я горд ВС Армении, горд тем, что на мне лежит такая ответственность. Армянская армия уже более 20 лет, как своими подразделениями является состоявшейся и закаленной структурой. Ни одна медаль и ни одна почетная степень не может заменить то, что народ Армении и Арцаха стоит рядом с нами и за нашей спиной», – резюмировал глава Минобороны Армении.
Глава Минобороны Армении: Вся ответственность за пролитую кровь лежит на совести руководства Азербайджана