Իսկ ո՞վ է ասել, որ հրամանը տրվել է դիվերսիոն գործողությունների սկսման օրը. Շավարշ Քոչարյանը` «Ռեգնում»-ին
12:52 06/08/2014
ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի պատասխանել է «Ռեգնում» լրատվական գործակալության հարցին:
Հարց. Պարո՛ն Քոչարյան, Բաքվից հայտարարում են, որ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության մեծացման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը երկրից դուրս է գտնվել, և, հետևաբար, դիվերսիոն գործողությունները չէին կարող կազմակերպված լինել ադրբեջանական կողմից: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան. Իսկ ո՞վ է ասել, որ հրամանը տրվել է դիվերսիոն գործողությունների սկսման օրը: Առավել ևս, որ ամեն ինչ խոսում է այն մասին, որ ադրբեջանական կողմն այդ գործողություններին նախապես է պատրաստվել: Վերջիվերջո, հրամանը կարելի է տալ նաև` գտնվելով արտասահմանում:
Նախագահի աշխատակազմում հիանալի հասկանում են, որ նախագահի` երկրից բացակայելու վերաբերյալ այդպիսի հայտարարությամբ հնարավոր չէ ժխտել միջազգային հանրության համար ակնհայտ փաստը, որ լարվածության մեծացման նախաձեռնողը եղել է հենց ադրբեջանական կողմը: Սակայն հայտարարությունն արված է, և դրա նպատակն է շարունակել սեփական ժողովրդին մոլորեցնելու քաղաքականությունը:
Այդ պատճառով, կապված ծրագրված դիվերսիոն գործողությունների, ինչպես նաև Ադրբեջանի առաջնորդի վարկանիշի բարձրացմանն ուղղված փիառ արշավի տապալմամբ, նրա աշխատակազմը պարզունակ հայտարարություն արեց, որ նախագահը դրա հետ ոչ մի կապ չունի, քանի որ գտնվում էր արտասահմանում: Որքան պետք է չհարգել սեփական ժողովրդին, որպեսզի փորձել այդպիսի ակնհայտ սուտ հրամցնել վերջինիս:
Նմանատիպ իրավիճակներից խուսափել և կրկին ստիպված չլինել երկրում չգտնվել կարելի է հասարակ միջոցով` դադարել իրավիճակի լարումը և ուղղել ջանքերը դեպի բանակցային հուն:

Замглавы МИД Армении: После провала запланированных диверсий Баку просто спасает рейтинг президента Азербайджана И. Алиева
Все указывает на то, что азербайджанская сторона к диверсионным действиям готовилась заранее, а приказы можно давать и будучи за рубежом. Об этом сказал заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян в ответ на вопрос информагентства «Регнум» касательно заявлений Баку об инициаторах диверсий.
Замглавы МИД Армении был задан, в частности, следующий вопрос: «Господин Кочарян, из Баку заявляют, что во время эскалации напряженности на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана и армяно-азербайджанской границе президент Азербайджана находился за пределами страны, и, следовательно, диверсионные действия не могли быть организованы азербайджанской стороной. Как Вы прокомментируете это?»
В ответ Ш. Кочарян заявил: «А кто сказал, что приказ был отдан в день начала диверсионных действий? Тем более, что все указывает на то, что азербайджанская сторона к этим действиям готовилась заранее. В конце концов, приказ можно дать и будучи за рубежом.
В администрации президента прекрасно понимают, что таким заявлением со ссылкой на отсутствие президента в стране невозможно опровергнуть очевидный для международного сообщества факт инициирования эскалации именно азербайджанской стороной. Однако, заявление сделано, и его цель – продолжение политики введения собственного народа в заблуждение.
Поэтому, в связи с провалом запланированных диверсионных действий, а также пиар-кампании по поднятию рейтинга главы Азербайджана, его администрация сделала прямолинейное заявление, что президент к этому не имеет никакого отношения, так как был за рубежом. Насколько нужно не уважать собственный народ, чтобы пытаться скормить ему такую очевидную ложь.
Избежать подобных ситуаций и вновь не быть вынужденным находиться вне страны можно простым способом – прекратить накалять ситуацию и направить свои усилия в переговорное русло».