ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, Հայաստանի և ԼՂՀ մշակույթի նախարարությունների աջակցությամբ, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 1-ին Շուշիի ամրոցում կկայանա հայ նշանավոր կոմպոզիտոր Ավետ Տերտերյանի «Կրակե օղակ» օպերայի արցախյան պրեմիերան (լիբրետոն` Վլադիմիր Շահնազարյանի), ըստ Բորիս Լավրենյովի «Քառասունմեկերորդը» վեպի և Եղիշե Չարենցի բանաստողծությունների:
Այս մասին հայտնում են Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
«Կրակե օղակ» օպերայի արցախյան պրեմիերան նվիրվում է Արցախի Անկախության օրվան և Ավետ Տերտերյանի ծննդյան 85-ամյակին:
Ավետ Տերտերյանն այս ստեղծագործությունը գրել է 1967 թվականին: Նույն տարում օպերայի առաջին բեմադրությունը իրականացրեցին Երևանի Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնի գլխավոր դիրիժոր Արամ Քաթանյանը, բեմադրող ռեժիսոր Վահագն Բագրատունին, բեմանկարիչ Մինաս Ավետիսյանը:
Ա. Տերտերյանի ստեղծագործությունները բազմիցս հնչել են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի և Եվրոպայի հեղինակավոր բեմերում՝ միջազգային փառատոների և կոմպոզիտորին նվիրված համերգների ընթացքում:
Նախագծի հեղինակ և գեղարվեստական ղեկավար`
Սարինե Ավթանդիլյան
Դիրիժոր` Ռուբեն Ասատրյան
Խմբավարներ` Ռոբերտ Մլքեյան, Սոնա Հովհաննիսյան
Ռեժիսոր` Մարիա Սահակյան
Նկարիչ` Աստղիկ Ստեփանյան
Խորեոգրաֆ` Արա Ասատուրյան
Մենակատարներ`
Գուրգեն Բավեյան (բարիտոն), Ռուզան Մանթաշյան (սոպրանո), Լիպարիտ Ավետիսյան (տենոր), Արմեն Մարգարյան (ասմունքող), Ռիմա Պիպոյան (պար):
Մասնակցում են`
Ա. Սպենդիարյանի անվ. օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբ (գլխավոր դիրիժոր` Կարեն Դուրգարյան) և բալետային խումբ (գլխավոր բալետմայստեր` Վիլեն Գալստյան):

В городе Шуши состоится премьера оперы «Огненное кольцо» известного армянского композитора Авета Тертеряна
16:57 07/08/2014
1 сентября в крепости Шуши в НКР состоится арцахская премьера оперы «Огненное кольцо» известного армянского композитора Авета Тертеряна. Об этом сообщает пресс-служба Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна.
Премьера оперы «Огненное кольцо» (либретто Владимира Шахназаряна) по роману Бориса Лавренева «Сорок первый» и стихам Егише Чаренца состоится под высоким патронажем первой леди Армении Риты Саргсян, по инициативе Национального академического театра оперы и балета им. А.Спендиаряна и при поддержке министерств культуры Армении и НКР.
Премьера оперы «Огненное кольцо» посвящается Дню независимости Арцаха и 85-летию со дня рождения Авета Тертеряна.