«Օբյեկտիվորեն ասած, եթե տարածաշրջանում պատերազմ սկսվի և այն լինի ոչ միայն Ղարաբաղում, այլ նաև Հայաստանի տարածքում, ապա Ռուսաստանը պարտավոր է պատասխանել և Ադրբեջանն այդ մասին գիտի»,- «ԱԻՖ»-ի հետ հարցազրույցում նշել է ռուս քաղաքագետ Անդրեյ Եպիֆանցևը: Նրա համոզմամբ` արտաքին ուժեր, որ շահագրգիռ են սատարել այս հակամարտությանը, կարծես թե, չկան: Անգամ Թուրքիան այսօր դժվար թե այդ ճանապարհով գնա, քանի որ Թուրքիան ՌԴ հետ վարում է Մաքսային միությանն ավելի սերտ ինտեգրվելուն ուղղված բանակցություններ և այս ֆոնի վրա նա, ըստ քաղաքագետի, ռիսկի տակ չի դնի իր հարաբերությունները ՌԴ հետ:
Լրագրողի հարցին` այսինքն Ռուսաստանը պարտավոր է խառնվել պատերազմին և լինել Հայաստանի կողմից, Ա.Եպիֆանցևը կարծիք է հայտնել, որ այլ կերպ լինել չի կարող, քանի որ ՌԴ-ն Հայաստանում ունի ռազմաբազա և եթե որևէ մեկը Հայաստանի անվտանգությանը սպառնա, ապա ռուսները պետք է պաշտպանեն, ընդ որում` ոչ միայն այդ ռազմաբազայի ուժերով, այլև ողջ ռուսական բանակի ուժերով:
«Բայց Հայաստանը Ղարաբաղ չէ: Եթե Ադրբեջանը սպառնա Ղարաբաղի անվտանգությանը, ապա մենք այն չենք պաշտպանի: Հայկական բանակը կպաշտպանի, մենք` ոչ: Սակայն հարցն այստեղ այլ է: Ղարաբաղը փոքր տարածք է, հնարավո՞ր է ներխուժել Ղարաբաղ և միևնույն ժամանակ չներխուժել Հայաստան: Զինվորականներն ասում են, որ հնարավոր չէ: Տեսեք, ներկայումս Ուկրաինայում ականները այս ու այն կողմ են թռնում ու հայտնի չէ, թե ով ուր է կրակում: Իսկ Ղարաբաղում ավելի դժվար կլինի դա հասկանալ: Եթե պատերազմ սկսվի, Ռուսաստանն ու եվրոպական երկրները, որոնք ադրբեջանական գազ են ստանում, կփորձեն դիվանագիտական մեթոդներով կամ տնտեսական ճնշմամբ այն կանխել»,- նշել է Եպիֆանցևը:
Հաջորդ հարցին` իսկ եթե Ռուսաստանը խառնվի պատերազմին և լինի հայկական կողմից, արդյո՞ք Ադրբեջանը հաղթելու շանս կունենա, քաղաքագետը նկատել է, որ առանց այդ էլ Ադրբեջանն այդ շանսը չունի և ոչ թե այն պատճառով, թե իր բանակը ավելի թույլ է, այլ այն պատճառով, որ «Ադրբեջանը կամ 5-7 օրում հաղթում է Ղարաբաղում, կամ չի հաղթում եբեք»
«Հայերը օդ կհանեն իրենց կործանիչները ու կոչնչացնեն գազի խողովակները և այդպիսով Ադրբեջանին կպարտադրեն դադարեցնել պատերազմը: Ադրբեջանի համար ռիսկը շատ մեծ է, նա շատ բան կարող է կորցնել: Նախ, Հայաստանն անմիջապես կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղը , ինչպես դա արեց Ռուսաստանը` ճանաչելով Ախբազիան ու Հարավային Օսեթիան, երբ Վրաստանը հարձակվեց նրանց վրա: Իսկ այս դեպքում Ադրբեջանի շանսերը վերադարձնել այդ հողերը կդառնան ուղղակի պատրանք: Եթե Ադրբեջանը հարձակվի, Հայաստանի բարոյահոգեբանական դիրքորոշումն ավելի հզոր կլինի: Ադրբեջանն այսօր ասում է` ինձանից խլել են իմ հողերը, իսկ այդ ժամանակ իրավիճակը կլինի այլ` Հայաստանը կասի, որ առաջարկել է խնդիրը կարգավորել բանակցային սեղանի շուրջ, բայց Ադրբեջանը հարձակվեց»,- նշել է «ԱԻՖ»-ի զրուցակիցը:
«Բայց չպատերազմել էլ Բաքուն չի կարող, քանի որ այդ դեպքում կփլվի 20-ամյա ադրբեջանական երազանքը, հասարակությունում լուրջ ճգնաժամ կսկսվի և այդժամ Ալիևին կհիշեցնեն շատ բան` և կոռուպցիա, և իր զավակների շքեղ պալատները արաբական երկրներում, և ընդդիմությանը ճնշելը և շատ այլ բաներ: Եվ այդ դեպքում ոչ ոք չի կարող պնդել, որ նա ևս չի ավարտի իր կյանքը այնպես, ինչպես որոշ առաջնորդներ նմանատիպ ճգնաժամերի ժամանակ: Հենց այդ պատճառով է, որ ոչ ոք չգիտի ինչ անել այսօր»,- հավելել է Ա.Եպիֆանցևը:

Российский политолог: В случае войны Россия обязана будет выступить на стороне Армении
Если начнется война, Россия обязана будет вступить в нее на стороне Армении. Об этом в интервью российской газете «Аргументы и факты» заявил политолог Андрей Епифанцев.
По мнению политолога, Азербайджан не нападает, потому что шансы на победу малы. «За последние 20 лет Карабах превратился в очень укреплённую территорию. Хотя армия Азербайджана намного превышает по численности армию Карабаха, но территория непризнанной республики мала и гориста», – говорит политолог.
Епифанцев отмечает, что если Азербайджан сейчас начнёт войну, ему будет очень сложно. Выиграть войну можно только «блицкригом» – за 3-7 дней. Однако политолог считает, что захватить Карабах за это время абсолютно нереально. Те страны, которые сидят на другой стороне трубы, заставят Азербайджан прекратить войну. Сила Азербайджана – залежи нефти и газа – одновременно является его слабостью. Европа зависит от азербайджанского газа. Ситуация на Украине сложна, неизвестно, чем там всё закончится. А если ещё и в Азербайджане начнётся война, можно и азербайджанский газ потерять. Поэтому Европе эта война совсем не нужна.
По его словам, сегодня Нагорный Карабах является реально состоявшимся государством, которое смогло само управляться, смогло достичь общественного согласия, провести выборы: «Карабах – гораздо более состоявшаяся страна, чем, скажем, Украина. Карабах провёл масштабные реформы, например реформу в области налогообложения. В результате Карабах сейчас является производящей страной. В основном там производят продукты сельского хозяйства, есть целая линия алкогольных напитков, очень неплохих, кстати. Они практически находятся на самообеспечении».
А.Епифанцев считает, что нет явных внешних сил, которые поддержали бы этот конфликт: «Даже Турция сейчас вряд ли поддержит этот конфликт, она начинает вести с нами переговоры по поводу более тесной интеграции с Таможенным союзом. На этом фоне Турция не будет рисковать своими взаимоотношениями с Россией. Объективно говоря, если в регионе начнется война и она будет не только в Карабахе, но и на территории самой Армении, то Россия обязана будет ответить, и Азербайджан об этом знает».
Политолог отмечает, что если кто-то вторгнется в Армению, Россия должна её защищать, причём не только силами российской военной базы, но и силами всей российской армии.
«Но Армения – не Карабах. Если Азербайджан вторгнется в Карабах, мы не будем его защищать. Армянская армия будет защищать, а мы нет. Но вопрос в другом. Карабах – небольшая территория. Можно ли вторгнуться в Карабах и при этом не вторгнуться в Армению? Военные говорят, что нет», – отметил политолог.