Առավելագույնը հրադադարն է, որ կարող է լինել, այն էլ` ժամանակավոր. Ա.Մարտիրոսյան
«Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը չի կիսում այն տեսակետը, թե միջազգային հանրության անտարբերությունն է նաև պատճառը սահմանային լարվածության:
«Միջազգային հանրությունն իր կանոններով ու շահերով է շարժվում և, որպես այդպիսին, միաձույլ հանրություն գոյություն չունի` տարբեր երկրներ են, տարբեր շահեր են, ուստի խոսել ինչ-որ ընդհանուր մոտեցման մասին, չի կարելի»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց նա:
Նախկին պատգամավորը ողջունեց ՀՀ Պաշտպանության նախարարության գործունեությունը` նշելով, որ ամենից ադեկվատ այս օրերին հենց ՊՆ-ն է իրեն դրսևորել ու թեև, ընդգծեց, այդ համակարգում կան գեներալներ, ովքեր բացասական համբավ ունեն, բայց ընդհանուր առմամբ Պաշտպանության նախարարությունը ճիշտ է գործում ու իր ֆունկցիան կատարում է:
Ինչ վերաբերում է սահմանային լարվածությանը, ինչպես նաև նախօրեին խաղաղ բնակիչ Կարեն Պետրոսյանի սպանությանը Ադրբեջանում, Ա.Մարտիրոսյանը նշեց, որ այստեղ գործ ունենք Ադրբեջանին բնորոշ պահվածքի հետ և ցավոք սա առաջին դեպքը չէ, երբ խաղաղ բնակիչները սպանվում են այդ երկրում:
«Ես կարծում եմ, որ սա խոսում է այն մասին, որ մենք իսկապես բավականին խնդիրներ ունենք լուծելու Հայաստանի ներսում` սկսած այն տարրական երևույթից, ինչպիսին մեր քաղաքացիների միամիտ սահման անցնելն է, ինչը հաճախակի է լինում, վերջացրած նրանով, որ մեր երկրում ավելի նորմալ կառավարման համակարգ պետք է ունենանք:
Ցավոք իշխանությունները իրենց իշխանությունը պահելու համար մտան տարատեսակ աշխարհաքաղաքական խաղերի մեջ, ճոճվում են այդ ճոճանակի վրա մեկ այս, մեկ այն կողմ` խաբեցին մեր արևմտյան գործընկերներին, Ռուսաստանի կողմից վստահելի չեն, բայց Ռուսաստանը ճնշման լծակներ ունի Հայաստանի իշխանությունների վրա և Հայաստանի շահերի հաշվին փորձում է իր հարաբերությունները լավացնել մնացածի հետ, ինչին մեր իշխանությունները ադեկվատ չեն կարողանում պատասխանել... այս ամենն է բերել այսօրվա իրավիճակին,- թվարկեց «Ժառանգության» փոխնախագահը և ավելացրեց,- եթե մենք ունենայինք վստահություն իշխանության հանդեպ, ունենայինք երկրում արդարություն, համերաշխություն, ապա այսօր այսպիսի վիճակ չէր կարող լինել»:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը տեսավ, որ Հայաստանը թուլացած վիճակում է և փորձեց օգտվել այդ առիթից. «Բայց մի հարցում սխալվել էր` կոպիտ հաշվարկ էր արել, որ Հայաստանը ոչ թե իշխանություններն են, այլ հասարակությունն ու իր բանակը, որովհետև բանակը հենց ժողովուրդն է»:
Անդրադառնալով Սոչիում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպմանը` Ա.Մարտիրոսյանը շեշտեց. «Ես որևէ ակնկալիք այդ հանդիպումից չունեմ և չեմ կարծում, որ ինչ-որ բան լինելու է: Առավելագույնը, թեև դա էլ դժվար եմ պատկերացնում, կարող է լինել լարվածության թուլացումը, որովհետև մի պատերազմ էլ այստեղ որ սկսվի, չեմ կարծում, որ դա Ռուսաստանի համար ձեռնտու տարբերակ է. Արևելյան Ուկրաինան մի կողմից, արևմտյան պատժամիջոցները` մյուս և այլ գործոններին որ գումարվի հայ-ադրբեջանական պատերազմ....»:
Panorama.am-ի զրուցակիցը մատնանշեց, որ այդ հավանականությունը ոչ միայն ՌԴ, այլև շատ պետությունների «սրտով չէ». Իրանը անընդունելի է համարում պատերազմը, հարևան Վրաստանը, որը ստորագրել է ԵՄ Ասոցացման համաձայնագիրը, նույնպես չի ցանկանում պատերազմ:
«Խոշոր հաշվով չեմ տեսնում, որ այդ հանդիպումները ինչ-որ լուրջ արդյունք կտան: Բացի այդ, լուր տարածվեց, որ եռակողմ` Սարգսյան-Ալիև-Պուտին հանդիպում չի լինի, թեև եթե լինի էլ այդ հանդիպումը, ես մեծ փոփոխություններ չեմ սպասում: Ճիշտ քայլ կլիներ, որ ճանաչեինք Արցախի անկախությունը և փորձեինք երկրում արմատական բարեփոխումներ իրականացնելով, ուժեղացնելով երկիրը ներսից, ամրապնդեինք սահմանը և շարժվեինք առաջ: Կարծում եմ` այդ դեպքում կկարողանայինք ավելի ճիշտ քայլեր իրականացնել, իսկ ներկայիս պայմաններում առավելագույնը հրադադարն է, որ կարող է լինել, այն էլ ժամանակավոր»,- հավելեց Արմեն Մարտիրոսյանը:

А. Мартиросян: Нельзя ждать от международного сообщества единого подхода в вопросе карабахского урегулирования
13:55 09/08/2014
Заместитель председателя оппозиционной в Армении партии «Наследие» Армен Мартиросян не согласен с мнением, что одной из причин обострения ситуации на границе является безразличие международного сообщества. Об этом политик заявил в интервью Panorama.am.
«Международное сообщество действует по своим правилам и в своих интересах и как таковое не представляет собой нечто однородное: это разные страны с различными своими выгодами. Посему говорить о неком едином подходе нельзя», – отметил А. Мартиросян.
Оппозиционный политик приветствовал деятельность Министерства обороны Армении, и отметил, что адекватнее всех в эти дни проявило себя именно это ведомство. По словам А. Мартиросяна, Минобороны РА в целом действует грамотно и выполняет свои функции.
Обратившись к обострению ситуации на границе и убийству 8 августа в Азербайджане 31-летнего жителя села Чинари Тавушской области РА Карена Петросяна, А. Мартиросян подчеркнул, что здесь налицо характерная азербайджанской стороне манера действий и, к сожалению, это не первый случай убийства в этой стране мирных граждан. В связи с этим бывший депутат парламента РА отметил, что в Армении необходимо провести работу с населением, чтобы впредь исключить случайные пересечения границы.
А. Мартиросян скептически относится к предстоящей встрече в Сочи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева. Особых ожиданий в связи с этим политик не имеет, поскольку, по его словам, вряд ли произойдет «нечто такое», максимум, достигнут снижения напряженности и сохранения режима перемирия, и то временно.
«Потому что вряд ли России выгодно, чтобы и здесь началась война. С одной стороны восточная Украина, с другой – санкции, и если к прочим факторам прибавится еще и армяно-азербайджанская война…» – пояснил политик, добавив, что подобный сценарий придется «не по душе» не только Москве, но и многим другим странам.
А. Мартиросян подчеркнул, что война неприемлема для Ирана, да и соседняя с Арменией Грузия, подписавшая недавно Соглашение об ассоциации с ЕС, также не желает возобновления военных действий.
Отметим, 4 августа министр обороны Армении Сейран Оганян в ходе встречи с заместителями председателя парламента и представителями фракций Национального Собрания РА обратился к теме последних диверсионных действий ВС Азербайджана и заверил депутатов, что Армянская армия контролирует ситуацию. На встрече присутствовали депутаты от всех фракций НС РА – правящей Республиканской партии Армении (РПА), «альтернативной» «Процветающей Армении» (ППА), оппозиционных АРФ «Дашнакцутюн» (АРФД), «Армянский национальный конгресс» (АНК), «Наследие» и «Оринац еркир» (ОЕ): Ваграм Багдасарян, Степан Маргарян, Армен Рустамян, Левон Зурабян, Рубен Акопян и Эгине Бишарян.
Как сообщала пресс-служба НС РА, парламентарии назвали неприемлемой позицию Азербайджана, выразили единый подход и отметили необходимость поддержки Армянской армии всеми общественными и политическими силами в стране. С целью демонстрации агрессору сплоченности политических сил РА вокруг армии в момент угрозы Армении и НКР было достигнуто беспрецедентное соглашение о консолидации, а также договоренность касательно совместных посещений главами фракций передовой и проведении встреч с армянскими военнослужащими и командирским составом. 5 августа фракции НС РА выступили с единым заявлением.
Любая дезинформация может сыграть на руку Азербайджану. Политические силы Армении создают единый «фронт»
Фракции НС Армении требуют от МГ ОБСЕ пресечь авантюризм Азербайджана