Հայկական կողմը չի կարող իրեն թույլ տալ վտանգել քաղաքացիական մարդկանց կյանքը. Արծրուն Հովհաննիսյան
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության օգոստոսի 10-ի հայտարարությունը, որի համաձայն «Հայաստանը օգտագործում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հսկողության տակ գտնվող հումանիտար միջոցառումները՝ ադրբեջանա-հայական սահմանում ռազմական առավելության հասնելու նպատակով»:
Panorama.am-ը դիմել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանին՝ մեկնաբանելու այդ հայտարարությունը:
«Նման գործելաոճը հարիր է ոչ թե հայկական, այլ ադրբեջնական կողմին, որոնք կարող են թույլ տալ իրենց կրակել Կարմիր խաչի մեքենայի վրա»,- հայտնել է Ա. Հովհաննիսյանը:
ՊՆ մամուլի քարտուղարը հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարությունը՝ նշելով, որ նման բան տեղի չի ունեցել, և հայկական կողմը չի կարող իրեն թույլ տալ վտանգել քաղաքացիական մարդկանց կյանքը:
«Մովսեսի գյուղի շրջակայքում էլ չի եղել դիրքերի բարելավման որևէ գործողությունը: Իսկ այդ տեղանքին ծանոթ մարդկանց մոտ այս տեղեկությունը կարող է ծիծաղ առաջացնել»,- նշել է Ա. Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությունը հուլիսի 26-ին տեղի ունեցած կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել կասեցնել Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչների բերքահավաքին աջակցելու նախաձեռնությունը: Ինչպես նշում են տեղի բնակիչները՝ կրակոցները տեղի են ունեցել ադրբեջանական դիրքերից:
Հիշեցնենք, որ ավելի ուշ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայկական պատվիրակությունը հայտարարություն էր տարածել, որում ափսոսանք է հայտնել, որ 26-ին տեղի ունեցած կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել գյուղի բնակիչների բերքահավաքին աջակցելու աշխատանքները դադարացնել:

Минобороны Армении опровергает заявление МО Азербайджана об использовании гуманитарных мероприятий в военных целях
Азербайджанские СМИ распространили заявление Министерства обороны Азербайджана от 10 августа, согласно которому «Армения использует гуманитарные мероприятия под наблюдением Международного Комитета Красного Креста (МККК) для достижения военного преимущества на азербайджано-армянской границе» в близи армянского села Мовсес.
В связи с этим корреспондент Panorama.am обратился за комментарием к пресс-секретарю министра обороны Армении Арцруну Ованнисяну.
«Подобное поведение характерно не армянской, а азербайджанской стороне, которая может позволить себе стрельбу по автомобилю МККК», – заявил А. Ованнисян.
Пресс-секретарь Минобороны Армении опроверг заявление МО Азербайджана, отметив, что ничего подобного нет и что армянская сторона не может позволить себе подвергать опасности жизнь гражданских лиц.
«В близи села Мовсес никаких мер по занятию более благоприятных боевых позиций не предпринималось, а у людей, хорошо знакомых с местностью, подобное заявление может вызвать смех», – отметил пресс-секретарь МО Армении.
Отметим, что армянская делегация Международного Комитета Красного Креста из-за стрельбы, имевшей место 26 июля с.г., была вынуждена прекратить инициативу по оказанию поддержки жителям сел Тавушской области Армении в период сбора урожая. Как отмечают местные жители, стрельба велась со стороны азербайджанских позиций.
Напомним, что позже армянская делегация Международного Комитета Красного Креста (МККК) распространила заявление, в котором выразила сожаление в связи с тем, что из-за нарушения режима прекращения огня 26 июля вынуждена была приостановить работу по оказанию поддержки жителям сел Тавушской области Армении в период сбора урожая.
МККК из-за стрельбы вынужден был прекратить поддержку жителей приграничных сел Армении в период сбора урожая
МККК выражает сожаления в связи с прекращением поддержки жителей приграничных сел Армении из-за стрельбы на границе