Հայկական կողմը չի կարող իրեն թույլ տալ վտանգել քաղաքացիական մարդկանց կյանքը. Արծրուն Հովհաննիսյան
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տարածել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության օգոստոսի 10-ի հայտարարությունը, որի համաձայն «Հայաստանը օգտագործում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հսկողության տակ գտնվող հումանիտար միջոցառումները՝ ադրբեջանա-հայական սահմանում ռազմական առավելության հասնելու նպատակով»:
Panorama.am-ը դիմել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանին՝ մեկնաբանելու այդ հայտարարությունը:
«Նման գործելաոճը հարիր է ոչ թե հայկական, այլ ադրբեջնական կողմին, որոնք կարող են թույլ տալ իրենց կրակել Կարմիր խաչի մեքենայի վրա»,- հայտնել է Ա. Հովհաննիսյանը:
ՊՆ մամուլի քարտուղարը հերքել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարությունը՝ նշելով, որ նման բան տեղի չի ունեցել, և հայկական կողմը չի կարող իրեն թույլ տալ վտանգել քաղաքացիական մարդկանց կյանքը:
«Մովսեսի գյուղի շրջակայքում էլ չի եղել դիրքերի բարելավման որևէ գործողությունը: Իսկ այդ տեղանքին ծանոթ մարդկանց մոտ այս տեղեկությունը կարող է ծիծաղ առաջացնել»,- նշել է Ա. Հովհաննիսյանը:
Նշենք, որ Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությունը հուլիսի 26-ին տեղի ունեցած կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել կասեցնել Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչների բերքահավաքին աջակցելու նախաձեռնությունը: Ինչպես նշում են տեղի բնակիչները՝ կրակոցները տեղի են ունեցել ադրբեջանական դիրքերից:
Հիշեցնենք, որ ավելի ուշ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայկական պատվիրակությունը հայտարարություն էր տարածել, որում ափսոսանք է հայտնել, որ 26-ին տեղի ունեցած կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել գյուղի բնակիչների բերքահավաքին աջակցելու աշխատանքները դադարացնել:

Armenian MoD refutes statement of Azerbaijani MoD on usage of humanitarian activities for military purposes
Azerbaijani media disseminates a statement issued by the Ministry of Defense of Azerbaijan dated on 10 August, which reads that allegedly "Armenia under the supervision of the International Committee of the Red Cross (ICRC) uses the humanitarian activities to achieve a military advantage on the Azerbaijani-Armenian borderline" near the Armenian village of Movses.
In this regard the reporter of Panorama.am asked for a comment to the press secretary of the Armenian Defense Minister Artsrun Hovhannisyan.
"Such behavior is not characteristic to Armenian side but it’s rather characteristic to the Azerbaijani side, which can allow itself to open fire targeting ICRC car," stated Artsrun Hovhannisyan.
Press secretary of the Defense Ministry of Armenia refuted the statement of the Azerbaijani Defense Ministry, noting that there is nothing of the kind, and that the Armenian side will never allow itself to endanger the lives of civilians.
"No measures have been undertaken to get more favorable combat positions in the vicinity of the village Movses, and those who are well familiar with the terrain, such a statement can seem ridiculous," stated the spokesman of the Defense Ministry of Armenia.
The Armenian delegation of the International Committee of the Red Cross, was forced to stop the initiative of supporting the residents of the villages in Tavush region of Armenia during the harvest season, because of the fire opened on July 26 of this year. According to the local residents, the fire was opened from the Azerbaijani positions.
Later on the Armenian delegation of the International Committee of the Red Cross (ICRC) issued a statement in which expressed regret that it had to stop supporting the residents of the villages in Tavush region of Armenia during the harvest season, due to ceasefire violations on July 26.