Թուրքիան այն երկիրն է, որ միանշանակ սատարում է Ադրբեջանին: «Արմնյուզին» տված հարցազրույցում նման կարծիք է արտահայտել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով, որ Թուրքիայի միակողմանի պահվածքը չպետք է զարմանալի թվա:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարությունը սահմանային միջադեպերի առնչությամբ ցավակցություն էր հայտնել Ադրբեջանին, Սերժ Սարգսյանը նշել է. «Ինչո՞ւ եք զարմանում Թուրքիայի վերաբերմունքից: Եղե՞լ է դեպք, երբ Թուրքիան անաչառ դիրքորոշում է արտահայտել: Թուրքիան այն երկիրն է, որ միանշանակ սատարում է Ադրբեջանին: Ցանկացած հարցում: Եվ ես իրոք կզարմանայի, եթե պարոն Էրդողանը ցավակցություն հայտներ նաև հայկական կողմին»:
Անդրադառնալով այն միջադեպին, որ Թուրքիայի նախագահի թեկնածու, վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը վիրավորանք էր որակել իր հայ լինելու վարկածը՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Կարծում եմ՝ այստեղ էլ զարմանալի ոչինչ չկա: Եվ իրոք կարծում եմ, որ հայերի համար էլ վիրավորական կլիներ, եթե հանկարծ պարզվեր, որ Էրդողանը հայ է: Այնպես որ՝ այստեղ էլ պետք չէ զարմանալ: Այլ բան, որ այդպիսի դիրք զբաղեցնող մարդիկ պետք է զուսպ լինեն: Իսկ նրանք զսպվածություն չունեն: Թուրքիայի դիրքորոշումը մեզ համար շատ պարզ է, ակնհայտ է: Մենք դրանում քանիցս համոզվել ենք: Այդ թվում նաև՝ արձանագրությունների բանակցությունների ժամանակ: Դրա համար մենք շատ ուշադիր էինք՝ հանկարծ այդ արձանագրություններում որևէ կետ, որևէ դրույթ չլինի, որ կարող է մեզ կաշկանդել ղարաբաղյան բանակցություններում: Այնպես որ՝ այստեղ ամեն ինչ պարզ և հստակ է»:
Հայաստանի նախագահը միամտություն է որակել այն մոտեցումը, թե կարելի է Թուրքիայից հավասարակշիռ դիրքորոշում ակնկալել:
«Շատերը մտածում են, որ իր առջև դնելով տարածաշրջանային առաջնորդ դառնալու խնդիր՝ Թուրքիան կարող է հավասարակշիռ դիրքորոշում, հավասարաչափ մոտեցում ցուցաբերել: Դրանք միամիտ մարդիկ են՝ ոչ միայն մեր նկատմամբ, այլ ուրիշների նկատմամբ: Չեմ տեսնում այսօր Թուրքիայում իշխող քաղաքական ուժի կողմից այդպիսի միտումներ, այդպիսի գործողություններ: Պետք է շատ ավելի լայնախոհ դրսևորումներ լինեն, որպեսզի մենք երբևէ հասնենք այդպիսի իրավիճակի»,- նշել է նա:

Турция – страна, которая однозначно поддерживает Азербайджан. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью телекомпании «Армньюс», подчеркнув, что одностороннее поведение Анкары не должно вызывать удивление.
Комментируя тот факт, что высшее руководство Турции выразило соболезнование Азербайджану в связи с приграничными инцидентами, Серж Саргсян отметил: «Почему вы удивляетесь отношению Турции? Разве были случаи, когда Турция выражала объективную позицию? Турция – страна, которая однозначно поддерживает Азербайджан, в любом вопросе. И я действительно удивился бы, если бы Эрдоган выразил соболезнования и армянской стороне».
Обратившись к высказыванию ныне уже избранного президента Турции, а на тот момент кандидата в президенты, действующего премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана, в котором тот назвал оскорблением мнения о его принадлежности к армянской нации, Серж Саргсян отметил: «Думаю, и тут нет ничего удивительного. Я считаю, что для армян тоже было бы оскорбительным, если бы вдруг выяснилось, что Эрдоган – армянин. Так что, и тут не стоит удивляться. Другое дело, что человек подобного ранга должен быть сдержанным, однако у них нет сдержанности. Для Армении позиция Турции ясна. Мы неоднократно убеждались в этом, в том числе и в ходе переговоров по подписанию протоколов. Потому мы были крайне внимательны, чтобы в этих протоколах не было положения, пункта, которые могли бы ограничить нас в переговорах по Карабаху. Так что, тут все ясно и понятно».
«Люди, полагающие, что Турция, ставя перед собой цель стать региональным лидером, может проявить сбалансированный подход, наивны. Они наивны не только по отношению к нам, но и к другим. Сегодня я не вижу со стороны правящей силы Турции соответствующих действий. Должны быть куда более разумные проявления, чтобы мы могли добиться такой ситуации», – отметил президент Армении.
Напомним, во время телепередачи «Говорят кандидаты» в эфире NTV Эрдоган, коснувшись сведений о своем этническом происхождении, отметил: «Чего только не говорили обо мне, меня часто оскорбляли, называли грузином и, что еще хуже, извините, но меня даже называли армянином. Но узнал у моих родителей, что я турок». Данное заявление вызвало серьезное недовольство, в том числе и среди политических сил в стране.