Թուրքիան այն երկիրն է, որ միանշանակ սատարում է Ադրբեջանին: «Արմնյուզին» տված հարցազրույցում նման կարծիք է արտահայտել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով, որ Թուրքիայի միակողմանի պահվածքը չպետք է զարմանալի թվա:
Անդրադառնալով այն փաստին, որ Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարությունը սահմանային միջադեպերի առնչությամբ ցավակցություն էր հայտնել Ադրբեջանին, Սերժ Սարգսյանը նշել է. «Ինչո՞ւ եք զարմանում Թուրքիայի վերաբերմունքից: Եղե՞լ է դեպք, երբ Թուրքիան անաչառ դիրքորոշում է արտահայտել: Թուրքիան այն երկիրն է, որ միանշանակ սատարում է Ադրբեջանին: Ցանկացած հարցում: Եվ ես իրոք կզարմանայի, եթե պարոն Էրդողանը ցավակցություն հայտներ նաև հայկական կողմին»:
Անդրադառնալով այն միջադեպին, որ Թուրքիայի նախագահի թեկնածու, վարչապետ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը վիրավորանք էր որակել իր հայ լինելու վարկածը՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Կարծում եմ՝ այստեղ էլ զարմանալի ոչինչ չկա: Եվ իրոք կարծում եմ, որ հայերի համար էլ վիրավորական կլիներ, եթե հանկարծ պարզվեր, որ Էրդողանը հայ է: Այնպես որ՝ այստեղ էլ պետք չէ զարմանալ: Այլ բան, որ այդպիսի դիրք զբաղեցնող մարդիկ պետք է զուսպ լինեն: Իսկ նրանք զսպվածություն չունեն: Թուրքիայի դիրքորոշումը մեզ համար շատ պարզ է, ակնհայտ է: Մենք դրանում քանիցս համոզվել ենք: Այդ թվում նաև՝ արձանագրությունների բանակցությունների ժամանակ: Դրա համար մենք շատ ուշադիր էինք՝ հանկարծ այդ արձանագրություններում որևէ կետ, որևէ դրույթ չլինի, որ կարող է մեզ կաշկանդել ղարաբաղյան բանակցություններում: Այնպես որ՝ այստեղ ամեն ինչ պարզ և հստակ է»:
Հայաստանի նախագահը միամտություն է որակել այն մոտեցումը, թե կարելի է Թուրքիայից հավասարակշիռ դիրքորոշում ակնկալել:
«Շատերը մտածում են, որ իր առջև դնելով տարածաշրջանային առաջնորդ դառնալու խնդիր՝ Թուրքիան կարող է հավասարակշիռ դիրքորոշում, հավասարաչափ մոտեցում ցուցաբերել: Դրանք միամիտ մարդիկ են՝ ոչ միայն մեր նկատմամբ, այլ ուրիշների նկատմամբ: Չեմ տեսնում այսօր Թուրքիայում իշխող քաղաքական ուժի կողմից այդպիսի միտումներ, այդպիսի գործողություններ: Պետք է շատ ավելի լայնախոհ դրսևորումներ լինեն, որպեսզի մենք երբևէ հասնենք այդպիսի իրավիճակի»,- նշել է նա:

Turkey is a country that firmly supports Azerbaijan, said Armenian President Serzh Sargsyan in an interview with ArmNews TV, and that shall not be surprising to anyone.
Reacting to the fact that Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan has sent condolences to Azerbaijani leadership in the aftermath of ceasefire violations of recent days, President Sargsyan said: “Why are you so surprised by Turkey's behaviour? Has there been any case when Turkey would adopt a balanced position? Turkey supports Azerbaijan in any issue. All issues. And I would be surprised indeed if Mr Erdogan sent condolences to Armenian side as well.”
Going back to the issue when outgoing Prime Minister and candidate for President Recep Tayyip Erdogan declared it was an insult to have been called an Armenian, Serzh Sargsyan said: “I think there is nothing to be surprised about. Also, I indeed think it would be opprobrious for us, Armenians, if Erdogan were an Armenian. However, of course, people holding high level positions shall be more reserved. Turkish position is very clear for us, it's obvious. We have been convinced about that a few times, including during the negotiations on [Zurich] protocols. It was exactly for that reason we had been very scrupulous not to have any single clause there to have us constrained in our Nagorno Karabakh negotiations.”