2014թ. օգոստոսի 8-ին Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ 32-ամյա Կարեն Պետրոսյանն անսթափ վիճակում հատել էր սահմանը ու հայտնվել սահմանակից ադրբեջանական գյուղում, որտեղ պատանդառվել էր ադրբեջանցի զինվորականների կողմից:
Հաջորդ օրն արդեն համացանցում տարածվեց մի տեսագրություն, որում ցուցադրվում էին ինքնաձիգեր, նռնականետեր և այլ զենքեր, որ իբր ադրբեջանական զինվորականները վերցրել էին հայ դիվերսանտներից, որոնցից 3-ին թե 4-ին վնասազերծել էին, այսինքն՝ սպանել, իսկ մեկին էլ գերեվարել:
Եվ ահա երկու հաղթահասակ, դիմակավորված ադրբեջանցի զինվորականներ մեքենայից իջեցնում են մահու չափ վախեցած, սարսափահար աչքերով Կարեն Պետրոսյանին: Հաջորդ կադրերը ցույց են տալիս ծնկի բերած Կարենին հարցաքննվելիս գեներալ-լեյտենանտի ուսադիրներով ինչ-որ զինվորականի կողմից:
Միանգամից զգում ես, որ Կարենին «մեծ պատիվ» է արվել, նրան խրոխտաբար, կասեի «հերոսաբար» հարցեր է տալիս ինքը՝ Ադրբեջանի ազգային հերոս, Ադրբեջանի ԶՈՒ 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռովշան Թելման օղլի Աքպերովը:
Նայում ես ու միանգամից զգում, որ դիմացինդ «հերոս» է: Էլ ուրիշ ո՞վ կարող էր հղանալ այդ «հանճարեղ» միտքը՝ խեղճ ու կրակ, անսթափ վիճակում ադրբեջանական գյուղում հայտնված հայ երիտասարդին հագցնել զինվորական կոշիկներ, շապիկի վրայից զինվորական բաճկոն և ներկայացնել իբրև հայ դիվերսանտ ու հարցնել.
- Ի՞նչ եք ուզում ադրբեջանցիներից:
Ո՞վ, Կարեն Պետրոսյանը՞, թեյ և ծխախոտ է ուզում, ինչպես դա երևում է ադրբեջանցի լրագրողների (ի դեպ փառք ու պատիվ նրանց) նկարահանած տեսանյութում: Եթե հարցը, ի դեմս Կարենի, ուղղված է հայերիս, ապա՝ ուզում ենք ադրբեջանցիներն էլ, հայերն էլ հանգիստ ապրեն, որ սահմանամերձ, թե հայկական, թե ադրբեջանական բնակավայրերի բնակիչները նախկինի պես հարևանություն անեն, առանց վախի քնեն ու արթնանան, մշակեն իրենց այգիները, արածեցնեն իրենց անասունները, բարիք ստեղծեն ու չատեն միմյանց...:
Այժմ ես եմ ուզում հարցնել «քաջ հերոս» Ռովշան Աքպերովին. բա ի՞նքն ինչ է ուզում ադրբեջանցիներից, երբ իր ծննդյան օրվա նախօրյակին հրամայում է զինվորներին գնալ, հարձակվել հայկական դիրքերի վրա, հայ զինվորներ սպանել, առանց մտածելու, որ հայերն էլ կարող են սպանել ադրբեջանցի զինվորներին: Այդպես եղավ 2012թ., երբ նրա հրամանով հայկական դիրքերի թիկունք ներթափանցելու և դիվերսիա կատարելու փորձի ժամանակ հայ զինվորներ զոհվեցին:
Հայկական կողմի պատասխանը չուշացավ, ոչնչացվեց ադրբեջանական մեկ դիրքի ամբողջ անձնակազմը և այլ դիրքերից առանձին զինվորներ, մի քանի անգամ ավելի, քան հայկական կողմի կորուստները: Ցանկանում եմ հատուկ նշել, որ ադրբեջանցի զինվորների մահվան իրական հանգամանքները թաքցվել են ադրբեջանական հասարակությունից: Թե հայ, թե ադրբեջանցի զոհված զինվորների մահը ծանրացած է Աքպերովի խղճին, եթե իհարկե նա դրանից ունի: Նրա անմիտ, սնապարծ ու փառասեր հոգու ցանկություններին հագուրդ տալու համար արձակած հրամանների պատճառով զոհվում են և, ավաղ, դեռ կզոհվեն անմեղ երիտասարդներ, քանի դեռ պաշտոնավարում է նա՝ Հեյդար Ալիևի թեթև ձեռքով հերոսի կոչում ստացած Ռովշան Աքպերովը, նա, որ Կիևում ուսանելիս 2001թ. սպանել է ադրբեջանցի գործարար Էլչին Ալիևին և մնացել անպատիժ (ըստ «Թուրան» գործակալության), նա, որ ուղղակի մեղավոր է մի քանի տասնյակ ադրբեջանցի և մի քանի հայ զինվորների մահվան համար, նա, որ մեղավոր է իր հրամանով գնդակոծվող հայկական գյուղերի և ի պատասխան դրա ադրբեջանական գյուղերի գնդակոծման համար, նա, որ սպանել տվեց ադրբեջանցիների դեմ ոչ մի հանցանք չգործած հայ գյուղացուն՝ Կարեն Պետրոսյանին:
Ես հասկանում եմ, որ մեծ է «անվախ հերոս» Աքպերովի ցանկությունը հավասարության նշան դնել վերջինիս և Քարվաճառ ներթափանցած 3 ադրբեջանցիների միջև, որոնք տանջել ու դաժանաբար սպանել էին 16-ամյա հայ պատանուն, ՊԲ զինված ուժերի մայորի և ծանր վիրավորել հայ կնոջը:
Այս ամենը գրում է մի հայ մարդ, որ ժամանակին հարևանություն և բարեկամություն է արել հարևան ադրբեջանցիների հետ, ում սիրտը ցավում է, երբ ճիվաղների փառասիրական, անմիտ, հիվանդագին ցանկությունների պատճառով զոհվում ու սպանվում են մարդիկ, անկախ նրանից, թե, որ ազգին են պատկանում, կամ վախից ու անապահովության զգացումից ստիպված լքում են իրենց տներն ու բնակավայրերը:
Այս ամենից կարելի է եզրակացնել. գեներալ-լեյտենանտ Ռովշան Աքպերովը անմարդկային, վայրագ վարքով, չհավասարակշռված ու անմիտ գործողություններով իր հրամանատարության ներքո գտնվող զինծառայողների անիմաստ ու չարդարացված կորուստների պատճառ է դառնում, վտանգում է սահմանամերձ ադրբեջանական և հայկական բնակավայրերի բնակիչների կյանքը, ատելություն սերմանում երկու հարևան ժողովուրդների միջև, որոնք Աստծո կամոք դատապարտված են կողք-կողքի ապրելու:
Նա էապես ստվերում է Ադրբեջանի ժողովրդի հեղինակությունը, ի հակադրություն այն գյուղացիների, ովքեր, ինչպես տեսնում ենք համացանցում տեղադրված տեսանյութից, ընդդիմանում էին Կ. Պետրոսյանի կալանմանը և, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, ճշմարտությունն էին ասում. որ չինարեցի հայն անզեն է և իրենից որևէ վտանգ չի ներկայացնում: Նաև այս պատճառով են պաշտոնից հանել այդ շրջանի ոստիկանապետին, ևս մի ադրբեջանցի մարդ հետապնդվեց այն բանի համար, որ մարդկային հատկանիշներ ունի:
Այսօր յուրաքանչյուր հայ պատրաստ է ընդունել և հյուրընկալել բարի նպատակներով իրենց մոտ եկած ադրբեջանցիներին, սակայն ոչ թե լրտեսության կամ դիվերսիայի նպատակով գաղտագողի մեր տարածքներ ներթափանցած զինյալների, որոնք գողանում են գյուղացիների անասունները, դաժանաբար սպանում անչափահասներին ու անզեն մարդկանց:

Об одном национальном герое Азербайджана
8 августа 2014г. 32-летний житель села Чинари Тавушской области Республики Армения Карен Петросян, будучи в нетрезвом состоянии, пересек границу и оказался в приграничной азербайджанской деревне, где был взят в плен азербайджанскими военнослужащими.
Уже на следующий день в Интернете распространилась запись, в которой демонстрировались автоматы, гранатометы и другое оружие, якобы изъятое азербайджанскими военнослужащими у армянских диверсантов, из которых троих или четверых якобы обезвредили, то есть убили, а одного взяли в плен.
И вот двое здоровенных азербайджанских военных в масках вытаскивают из машины до смерти испуганного, с объятыми ужасом глазами Карена Петросяна. Последующие кадры показывают стоящего на коленях Карена, допрашиваемого каким-то военным в погонах генерал-лейтенанта. Сразу чувствуешь, что Карен «удостоен большой чести», его, преисполнившись чувством собственного достоинства, я бы сказал «героически», допрашивает сам национальный герой Азербайджана, командир 3-го армейского корпуса ВС Азербайджана, генерал-лейтенант Ровшан Телма оглы Акперов. Смотришь и сразу чувствуешь, что перед тобой «герой». У кого еще могла зародиться такая «гениальная» мысль – юношу, имевшего пристрастие к алкоголю и по этой причине оказавшегося в азербайджанской деревне, одеть в военный жилет и сапоги, представить в качестве армянского диверсанта и спрашивать:
– Что хотите от азербайджанцев?
Кто? Карен Петросян? Он просит чай и сигареты, как видно из видеоролика, снятого азербайджанскими журналистами (кстати, честь и слава им).
Если вопрос, в лице Карена, направлен нам, армянам, то нам хочется, чтобы и азербайджанцы, и армяне жили спокойно, чтобы жители и азербайджанских, и армянских деревень как раньше были добрыми соседями, без страха засыпали и просыпались, обрабатывали свои сады, пасли скот, создавали добро и не ненавидели друг друга…
Сейчас я хочу спросить «бравого героя» Ровшана Акперова – а что он хочет от азербайджанцев, когда накануне своего дня рождения отдает приказ солдатам нападать на армянские позиции, убивать армянских солдат, не задумываясь, что и армяне могут убивать азербайджанских солдат? Так было в 2012г., когда по его приказу, во время проникновения в тыл армянских позиций и попытки провести диверсию, погибли армянские солдаты. Сразу же последовал ответ с армянской стороны, был уничтожен весь личный состав одной азербайджанской позиции и отдельные солдаты из других позиций, потерь было в несколько раз больше, чем у армянской стороны.
Хочу особо отметить, что реальные обстоятельства гибели азербайджанских солдат были скрыты от азербайджанского общества. Смерть погибших как армянских, так и азербайджанских солдат на совести Акперова, если, конечно, она у него есть. Из-за приказов, отданных для насыщения желаний его бессмысленной, тщеславной и честолюбивой душонки, погибают и, к сожалению, еще будут гибнуть, невинные юноши, пока эту должность занимает тот, который с легкой руки Ильхама Алиева получил звание героя, тот, который в 2001г., в годы учебы в Киеве, убил азербайджанского предпринимателя Эльчина Алиева и остался безнаказанным (согласно агентству «Туран»), тот, кто просто виновен в смерти нескольких десятков азербайджанских и нескольких армянских солдат, тот, кто виновен в обстреле по его приказу армянских деревень и в ответ обстрелянных азербайджанских деревень, тот, что дал убить невиновного в совершении преступлений против азербайджанского народа жителя армянской деревни Карена Петросяна.
Я понимаю, что велико желание «бесстрашного героя» Акперова поставить знак равенства между Кареном Петросяном и тремя азербайджанцами, проникшими в Карвачар, которые, замучив, жестоко убили 16-тилетнего армянского юношу, убили майора АО НКР и тяжело ранили армянскую женщину.
Все это пишет армянин, который в свое время жил по соседству с азербайджанцами и дружил с ними, сердце которого болит, когда из-за тщеславных, бессмысленных желаний больного изверга гибнут и умирают люди, независимо от того, какой национальности они принадлежат, или, вынужденные оставить свои дома и родной край из чувства страха или необеспеченности.
Из всего этого можно заключить: генерал-лейтенант Ровшан Акперов своим нечеловеческим, варварским поведением, неуравновешенными и необдуманными действиями стал причиной бессмысленных и неоправданных потерь военнослужащих, находящихся под его командованием, ставит под угрозу жизнь жителей азербайджанских и армянских деревень, сеет ненависть между двумя соседствующими народами, которые, по воле Бога, осуждены жить бок о бок. Он бросает тень на авторитет азербайджанского народа, в противоположность тем крестьянам, которые, как видим из материала в Интернете, противились аресту К. Петросяна и, отвечая на вопросы журналистов, говорили правду о том, что житель с. Чинари был безоружным и никакой опасности из себя не представлял. По этой причине сняли с поста начальника отдела милиции.
Сегодня каждый армянин готов принять у себя в гостях пришедшего с добрыми намерениями азербайджанца, но не вооруженных лиц, с украдкой проникших на нашу территорию, для шпионажа или диверсии, которые крадут скот сельчан, жестоко убивают несовершеннолетних и невооруженных людей.