«Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցույթում Հայաստանն այս պահի դրությամբ զբաղեցնում է չորրորդ հորիզոնականը
14:15 15/08/2014
Ռուսաստանի Դաշնությունում` մերձմոսկովյան «Ալաբինո» ուսումնական զորավարժարանում այս օրերին ընթացող «Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցումները մոտենում են ավարտին: Մասնակից պետությունների` Ռուսաստանի, Անգոլայի, Բելառուսի, Վենեսուելայի, Հնդկաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Չինաստանի, Քուվեյթի, Մոնղոլիայի, Սերբիայի տանկային 36 անձնակազմերի շարքում ՀՀ ԶՈւ տանկային անձնակազմերը շարունակում են բարձր ցուցանիշներ արձանագրել` ևս մեկ անգամ անգամ ապացուցելով հայկական զինված ուժերի մարտական և մասնագիտական պատրաստվածության բարձր մակարդակի մասին: Այս մասին հաղորդում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
««Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցույթում ներառված են ամենատարբեր բարդ ու անկանխատեսելի փորձություններ` ցամաքային և ջրային արգելքների հաղթահարում, հրաձգություն շարժման ընթացքում և կանգնած դիրքից, հետապնդում, էստաֆետ, առանձին մարզական փուլ և այլն: Մրցաշարի` առաջին օրերին անցկացված անհատական մրցումներից հետո նախորդ մի քանի օրերին 12 երկրների տանկիստների միջև թեժ պայքար է ընթացել նաև սպրինտում ու հետապնդման մրցույթում:
Առաջին օրերի արդյունքներով արդեն ձևավորվել է առաջատարների խումբը, սակայն մրցումների հաղթողին որոշելը դեռ վաղ է: Ընդհանուր թիմային հաշվարկում, որը ձևավորվում է տվյալ երկրի երեք անձնակազմերի՝ բոլոր մրցույթներում վաստակած միավորների հանրագումարով, Հայաստանն այս պահի դրությամբ զբաղեցնում է չորրորդ հորիզոնականը։ Առաջին տեղում Ռուսաստանն է, երկրորդում՝ Ղազախստանը, երրորդում՝ Չինաստանը: Իհարկե, այս արդյունքները վերջնական չեն, ամեն ինչ դեռ կարող է փոխվել:
Տանկային բիաթլոնում առավել բարձր և կայուն ցուցանիշներ են գրանցում նախկին խորհրդային պետություններից ժամանած մասնակիցները՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի թիմերը, ինչը, թերևս, կարելի է բացատրել ուսումնական ծրագրերի և օգտագործվող տեխնիկայի նմանությամբ: Առաջին հնգյակին հետևում են համապատասխանաբար Հնդկաստանը, Ղրղզստանը, Վենեսուելան, Մոնղոլիան ու Անգոլան: Մրցաշարային աղյուսակը եզրափակում են Քուվեյթի տանկիստները: Հատկանշական է նաև այն հանգամանքը, որ հայկական զինված ուժերը ներկայացում են երկու սպա և պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ` այն դեպքում, երբ մասնակից մյուս պետությունների թիմերում գերակշռում են պայմանագրային զինծառայողները, ինչպես նաև բիաթլոնի նախորդ մրցույթներին մասնակցած անձնակազմերը:
«Տանկային բիաթլոն-2014» միջազգային մրցումների շրջանակում դեռևս առջևում են անձնակազմերի սպորտային վարժություններն ու 4 լավագույն տանկային անձնակազմերի միջև պաքարը։ Մասնակից պետությունները շարունակում են հանդես գալ ուժերի առավելագույն լարումով, անել առավելագույնը հաղթանակի հասնելու համար»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Близится финал «Танкового биатлона-2014». Команда ВС Армении – в четверке лучших
Близится финал проходящего в подмосковном Алабино «Танкового биатлона-2014», в котором принимают участие команды из России, Армении, Анголы, Беларуси, Венесуэлы, Индии, Казахстана, Киргизии, Китая, Кувейта, Монголии и Сербии. Как передает пресс-служба Минобороны РА, в ходе борьбы 36 команд танковые команды ВС Армении продолжают фиксировать высокие результаты, в очередной раз доказав высокий уровень боевой и профессиональной подготовки армянской армии.
«В программу международного конкурса „Танковый биатлон-2014” включены самые различные по сложности и непредсказуемые испытания: преодоление наземных и водных препятствий, стрельба на ходу и стоя, преследование, эстафета, отдельный спортивный этап и др. После состоявшихся в первые дни конкурса персональных соревнований в предыдущие несколько дней шла непримиримая борьба между танкистами из 12 стран в конкурсах спринта и преследования», – отмечается в сообщении.
Согласно информации, по итогам первых дней уже сформировалась группа лидеров, однако победителя конкурса еще рано определять. В общем командном зачете, который складывается из суммы очков, завоеванных на всех соревнованиях конкурса командой той или иной страны, Армения на данный момент занимает четвертую позицию. На первом месте – Россия, на втором – Казахстан, на третьем – Китай. Конечно, это не окончательные результаты, все еще может измениться.
«Примечательно и то, что армянские вооруженные силы представляют двое офицеров и военнослужащие срочной службы, в то время как в командах других стран-участниц преимущественно военнослужащие-контрактники, а также команды, принимавшие участие в предыдущих конкурсах по биатлону», – отмечается в сообщении Минобороны РА.
Отмечается, что в ходе международного конкурса «Танковый биатлон-2014» еще предстоят такие соревнования, как спортивные упражнения команд и борьба четырех лучших команд.
«Участники продолжают выступать с максимальной напряженностью сил и делать все возможное для достижения победы», – говорится в релизе.