Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհում իրավիճակը գնահատվում է  ծանր. վտանգ կա, որ սողանքը կշարունակվի
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ՀՀ տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Արթուր Առաքելյանն անդրադառնալով Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհի փլուզմանը, նշեց, որ բնական աղետ է տեղի ունեցել՝ քարաթափում և սողանք, ինչի արդյունքում ճանապարհը փակվել է:
«Մենք կապի մեջ ենք մեր վրաց գործընկերների հետ, իրավիճակը գնահատվում է ծանր, քանի որ վտանգ կա, որ սողանքը կշարունակվի, սակայն լուրջ ծավալով շարունակվում են: Առաջարկել ենք մեր օժանդակությունը, սակայն վրաց գործընկերները ասել են, որ դրա անհրաժեշտությունը չկա», - ասաց Ա.Առաքելյանը:
Նա նշեց, որ տուժածների մասին նախարարությունը առայժմ ոչ մի տեղեկություն չունի, իսկ ճանապարհի շինաշխատանքների մասին պարբերաբար տեղեկատվություն կհրապարակեն:
Հարցին, թե Լարսում հինգ տասնյակից ավելի մեքենաներ են մնացել` ինչ քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել հայկական կողմը, Արթուր Առաքելյանն ասաց. «Ըստ անհրաժեշտության` ամեն ինչ կկազմակերպվի: Առայժմ մեր միջամտության անհրաժեշտությունը չկա, մեր վրաց գործընկերները տեղում են, իրավիճակը վերահսկում են, մենք պարբերաբար կապի մեջ ենք, եթե դրա անհրաժեշտություն լինի, որպեսզի միջամտենք, ապա վստահեցնում եմ` մենք անմիջապես կմիջամտենք»:
Նա մեկ անգամ ևս ասաց, որ իրականում իրավիճակը ծանր է: Շուտով կստանան նախնական գնահատականներ, թե երբ հնարավոր կլինի վերացնել հետևանքները:
Հարցին, թե ի՞նչ միջոցառումներ են ձեռնարկվում Վերին Լարսի ճանապարհի փլուզումները կանխելու համար, Արթուր Առաքելյանը պատասխանեց, որ այն գտնվում է այլ պետության տարածքում, իսկ հայկական կողմը կարող է միայն իր աջակցությունն առաջարկել և համաձայնություն ստանալուց հետո միայն աշխատանքներ իրականացնել. «Հաշվի առնելով այն, որ այն Հայաստանի համար կարևոր նշանակություն ունի, մշտապես պատրաստ ենք մեր օգնությունն առաջարկել»:
Ըստ Ա.Առաքելյանի` վրացի գործընկերները մշակել են նշված ճանապարհի արդիականացման եռամյա ծրագիր, ինչը Հայաստանին գոհացնում է:
«Այսօր վարչապետերի հանդիպման ընթացքում ևս ՀՀ վարչապետը կբարձրացնի ճանապարհի հետ կապված հարցերը»,- ասաց նա:

А. Аракелян: Армения не может без согласия Грузии проводить работы на автотрассе Верхнего Ларса
На автодороге Степанцминда-Ларс имел место природный катаклизм – камнепад и сход оползня, в результате чего дорога и была закрыта. Об этом сегодня в ходе брифинга после заседания правительства Армении заявил заместитель министра транспорта и связи РА Артур Аракелян.
«Мы связались с нашими грузинскими коллегами, ситуация оценивается как тяжелая, поскольку есть угроза продолжения схода оползня, однако работы не прекращаются. Мы предложили наше содействие, однако нам сказали, что необходимости в этом нет», – отметил А. Аракелян.
По словам А. Аракеляна, министерство пока не владеет информацией о пострадавших, что же касается строительных работ на дороге, то они будут периодически сообщать информацию.
В ответ на вопрос о том, какие меры предприняла армянская сторона, учитывая то, что на закрытом из-за оползня КПП «Верхний Ларс» скопилось более 50 автомобилей, Артур Аракелян сказал: «Все будет организовано исходя из необходимости. Пока что нет необходимости в нашем вмешательстве, наши грузинские партнеры контролируют ситуацию на месте, мы все время на связи. Если возникнет необходимость нашего участия, то заверяю, мы немедленно примем меры».
Он еще раз подчеркнул, что ситуация на самом деле тяжелая. Вскоре будут получены предварительные оценки о возможных сроках устранения последствий ЧП.
На вопрос, какие меры предпринимаются с целью предотвращения сходов оползней по дороге Верхнего Ларса, Артур Аракелян ответил, что автотрасса находится на территории другого государства и армянская сторона может лишь предложить содействие, а проводить работы может только в случае получения согласия.
«С учетом того, что дорога имеет важное для Армении значение, мы всегда готовы оказать помощь», – сказал он.
А. Аракелян также сообщил, что грузинская сторона разработала трехлетний план модернизации данной дороги, который удовлетворяет Армению.