Տնտեսագետ. ՀՀ-ն ու Վրաստանը կարող են հսկայական օգուտներ քաղել թե մի միությունից, թե մյուսից (տեսանյութ)
15:10 25/08/2014
Վրաստանի և Հայաստանի միջև վերջին տարիների տնտեսական փոխշահավետ կապերը շատ երկչոտ ձևով են իրացվում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը:
«Այստեղ ունենք մեր մեղքի բաժինը, քանի որ չէի ասի, որ ամեն մի նախարար ճանաչում է իր պաշտոնակցին Վրաստանում, իսկ դա պարտադիր պայման է հարաբերությորնները զարգացնելու համար: Մենք դատապարտված ենք Վրաստանի հետ շատ սերտ համագործակցություն ծավալելու»,- ասաց նա:
Տնտեսագետի խոսքով, Հայաստանի և Վրաստանի՝ տարբեր տարածաշրջանային միությունների՝ Եվրասիական և Եվրամիություն, անդամակցության սկիզբը պետք է դիտարկել փոխլրացնող գործոն. «Եթե գիտակցությունը գերիշխի, մենք վրացիների հետ կարող ենք հսկայական օգուտներ քաղել թե մի միությունից, թե մյուսից, նաև հաշվի առնելով, որ Հայաստանը չի բացառում եվրաինտեգրացիան, այլ պարտադրված է հապաղել իր քայլերի մեջ»:
Ասուլիսին ներկա Գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը նշեց, որ Հայաստանից արտահանելու արտադրանք՝ մուրաբա, պահածո, մսամթերք, պանիր, ունի, սակայն պետք է քանակ ստեղծել:
«Պետք է օգնել լցնել պահեստները ու միանգամից արտահանել»,- ասաց նա:

Татул Манасерян: Вступление Армении в ЕАЭС и подписание Грузией Соглашения об ассоциации с ЕС – взаимодополняющие факторы
16:04 25/08/2014
Взаимовыгодные экономические связи между Арменией и Грузией в последние годы осуществляются несколько робко, в то время как «мы обречены развивать тесные экономические связи с данной страной». Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил экономист Татул Манасерян.
По словам экономиста, предстоящее вступление Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) и подписание Грузией Соглашения об ассоциации с Евросоюзом нужно рассматривать как взаимодополняющие факторы. «Армения и Грузия могут извлечь огромную выгоду как от первого, так и от второго, учитывая то, что Армения не исключает и евроинтеграцию», – сказал Татул Манасерян.
Председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, в свою очередь, отметил, что судить о реальных объемах импорта из Грузии в Армению довольно сложно, так как многие товары, которые импортируются из Грузии, на самом деле турецкого производства.