Հայ-թուրքական հարաբերությունների փոփոխության որևէ ակնկալիք պետք չէ ունենալ. Մարկարով
Թուրքիայի նորընտիր նախագահի երդմնակալության արարողությանը ՀՀ արտգործնախարարի մասնակցությունից հարաբերությունների փոփոխության որևէ ակնկալիք պետք չէ ունենալ: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
Ըստ նրա, փոփոխություններ ակնկալելու համար պետք է համապատասխան քաղաքական ազդանշաններ լինեն, որոնք թուրքական կողմը չի ներկայացնում:
«Հարաբերությունների բացակայության առկայության պարագայում Հայաստանի՝ ԱԳՆ մակարդակով երդմնակալության արարողությանը ներկայությունը հնարավորություն է՝ տեսնելու թուրքական պոտենցիալ մասնակցությունը 2015-ին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումներին»,- մանրամասնեց Ալեքսանդր Մարկարովը:

What can be result of Nalbandian’s participation in inauguration of Erdogan?
We should not expect any progress in Armenian-Turkish normalization process due to Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian’s participation in the inauguration of Turkish President-elect Erdogan, political scientist Alexander Markarov said at a news conference on Wednesday.
According to Markarov, certain political messages are necessary for the progress, but the Turkish side is not sending such messages.
“Given the fact that there are no diplomatic relations between the two countries, Armenia’s participation in the inauguration of Turkey’s President-elect at the Foreign Minister level enables to receive a response about Turkey’s possible participation in the events marking the 100th anniversary of the Armenian Genocide,” said the political scientist.