Սեպտեմբերի 1-ից հանրապետությունում դպրոց կհաճախեն 40 հազար առաջին դասարանցիներ: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացնելով նոր ուսումնական տարվա նախապատրաստական աշխատանքները՝ հայտարարեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ առաջին դասարանցիների թիվը կամփոփվի մինչ սեպտեմբերի վերջ: Նախարարի խոսքերով` այժմ ընթանում է դասագրքերի բաշխման գործընթացը: Այս տարի լույս են տեսել 29 անուն նոր դասագրքեր:
Նշվեց նաև, որ ըստ սահմանված ժամանակացույցի՝ ավարտվել են նաև մի շարք դպրոցների վերանորոգման աշխատանքները, որոնք պատրաստ են ուսումնական տարվա մեկնարկին: Նոր տուսումնական տարվա ընթացքում կփոխվի նաև բոլոր ավագ դպրոցների ուսումնական գույքը՝ Համաշխարհային բանկի տրամադրած վարկի շրջանակներում:
Ա.Աշոտյանը հայտնեց, որ այս տարի իրենց հաջողվել է խուսափել ուսուցիչների կազմի կրճատումից, իսկ հուլիսի 1-ից վերջինների աշխատավարձերը բարձրացել են 9 տոկսով:
Նախարարի փոխանցմամբ` Վայոց Ձորի և Սյունիքի մարզերում մեկնարկելու է նաև «Կայուն սնունդ» ծրագիրը:
«Այս ծրագիրը ոչ միայն կրթական բնույթ ունի, այլև սոցիալական, առողջապահական հետևանքներ»,- ասաց Ա.Աշոտյանը:
Նշվեց նաև, որ փորձնական կարգով 10 դպրոցներում ներմուծվել է նաև ազգային երգ ու պար առարկան, որը մշակվել է համապատասխան ոլորտի մասնագետների կողմից: Ուսումնական տարվա ընթացքում ավագ և հիմնական դպրոցները կստանան ութ վիրտուալ լաբորատորիաներ, որոնց միջոցով երեխաները կկարողանան կիրառել իրենց գիտելիքները:
Ըստ Աշոտյանի՝ հանրապետության քոլեջներում և ուսումնարաններում պետությունն այս տարի տեղադրել է 50 տոկոսով ավելի պետպատվեր, ինչը բավականին աժիոտաժ է առաջացրել: Նախարարի խոսքերով `երիտասարդների մոտ նախնական և միջին մասնագիտական կրթություն ստանալը պահանջված է և աննախադեպ ընդունելություն տեղի կունենա:
Նախարարը նշեց նաև, որ հանդիպել է բուհերի ռեկտորների հետ՝ քննարկել կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը, միջազգային ծրագրերում ներգրավելուն և կազմակերպչական այլ հարցեր:

В Армении в предстоящем учебном году в школы придут учиться 40 тысяч первоклассников. Об этом сегодня на заседании правительства Армении сообщил министр образования и науки РА Армен Ашотян, представляя подготовительные работы к новому учебному году.
По словам министра, в настоящее время протекает процесс распределения учебников. Так, в этом году увидели свет 29 наименований новых учебников.
Было отмечено также, что в соответствии с установленным графиком завершены ремонтные работы в ряде школ, и они уже готовы к новому учебному году.
А.Ашотян сообщил также, что в этом году удалось избежать сокращения штата учителей, с 1 июля размер их зарплаты повысился на 9%.
Кроме того, по словам главы Минобрнауки, в школах Вайоцдзорской и Сюникской областей Армении стартует программа «устойчивое питание».
А в 10 школах Армении с 1 сентября будет в обязательном порядке преподаваться предмет «Песня и танец», разработанный специалистами сферы. Министерство образования Армении будет внедрять в школах также виртуальные лаборатории.
Армен Ашотян отметил также, что он встретился с ректорами армянских вузов, обсудив с ними вопросы, касающиеся снижения коррупционных рисков, привлечения международных программ, а также ряд организационных вопросов.