«Գրանթ Թորնթոն». կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությամբ ուղղորդվելը շահութաբեր է
34 երկրների 2,500 գործարարների շրջանում (Միջազգային գործարար զեկույց/IBR) անցկացված հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ սոցիալական և բնապահպանական խնդիրները հայտնվում են գործարարների ուշադրության կենտրոնում ոչ միայն հանուն բրենդի կառուցման, այլև ֆինանսական շահից ելնելով: Այժմ ավելի մեծ թվով ընկերություններ են պատրաստում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության (ԿՍՊ) հաշվետվություններ, և գործարարների մեծամասնությունը կարծում է, դրանք պետք է ներկայացնել ֆինանսական հաշվետվությունների հետ համատեղ:
IBR-ը ցույց է տալիս, որ ամբողջ աշխարհում ԿՍՊ խնդիրներին կարևորություն տալու հիմնական շարժառիթը ծախսերի կառավարումն է: Այսպես են կարծում հարցվածների երկու երրորդը (67%), որը ավելի բարձր ցուցանիշ է 2011թ. 56%-ից: Շարժառիթների ցանկում հաջորդում են՝ սպառողների շրջանում պահանջարկի պահպանումը (64%) և ԿՍՊ գաղափարի նկատմամբ ունեցավ հավատը (62%):
Գրանթ Թորնթոնի հարկային խորհրդատվության ղեկավար Ֆրանչեսկա Լագերբերգը մեկնաբանում է. «Մեր հետազոտությունը փաստում է, որ ԿՍՊ-ն և գործարարների հեռահար նպատակները հետզհետե ավելի փոխկապակցված են դառնում: Հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ սոցիալական և բնապահպանական խնդիրների վերաբերյալ ակտիվ մոտեցում ցուցաբերելը շահութաբեր է գործարարների համար. օրինակ բարեգործության արդյունքում նրանց տրվում են հարկային արտոնություններ, կամ էներգախնայողության կիրառման արդյունքում կրճատվում են էլեկտրաէներգիայի ծախսերը:
Սոցիալական և բնապահպանական սկզբունքների պահպանումը կարող է նաև հաճախորդների վստահության ձեռքբերման գրավական լինել, ինչպես նաև խթան հանդիսանալ ընկերության հեղինակության բարձրացման համար: Վերջիններիս նշանակությունն ավելի է մեծացել սոցիալական ցանցերի ի հայտ գալով: Մենք այսօր ապրում ենք թվայնացված աշխարհում, որտեղ յուրաքանչյուր խնդրի վերաբերյալ հաճախորդի արձագանքը իրեն սպասեցնել չի տալիս: Այդ իսկ պատճառով գործարարները պետք է գտնեն իրենց նպատակների իրագործման ճիշտ ուղին: Այն ընկերությունները, որոնք աշխատում են վնաս հասցնելով տեղի բնակչությանը կամ շրջակա միջավայրին, շատ արագ կարող են կորցնել պահանջարկը իրենց ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ»:
Գործարարների 68%-ը, որպես վերջին 12 ամիսներին կատարված համար մեկ ԿՍՊ միջոցառում, մտաբերել է համայնքների կարիքների համար կատարած նվիրատվությունները և բարեգործությունները: Հարցվածների 65%-ը նշել է նաև, որ ԿՍՊ միջոցառումների շնորհիվ իրենց ընկերությունները բարձրացրել են էներգիայի սպառման կամ թափոնների ոչնչացման արդյունավետությունը:
ԿՍՊ հաշվետվություններ ներկայացնող ընկերությունների թիվն ավելանում է.
Ըստ Գրանթ Թորնթոնի հետազոտության` ներկայումս ամբողջ աշխարհում ընկերությունների միայն մեկ երրորդն է (31%) ԿՍՊ գործունեության վերաբերյալ հաշվետվություններ ներկայացնում՝ ֆինանսական հաշվետվությունների հետ միացյալ կամ առանձին: Սակայն գործարարների ևս 26% նախատեսում է ԿՍՊ հաշվետվություններ ներկայացնել առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում: Ընդհանուր առմամբ, հարցվածների 57%-ը գտնում է, որ ԿՍՊ գործունեության հաշվետվությունը պետք է ներկայացնել ֆինանսական հաշվետվությունների հետ համատեղ:
«Միասնական հաշվետվությունների ներկայացումը կարող է մեծ խթան հանդիսանալ՝ գործարարներին խրախուսելով ներկայացնել իրենց գործունեությունը ոչ միայն ֆինանսական, այլև հասարակական, բնապահպանական և տնտեսական համատեքստում: Այս մոտեցումը հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն կատարել ընկերության գործառնական մոդելի համակողմանի գնահատում, այլև ներդրողներին և այլ շահագրգիռ անձանց թույլ է տալիս ավելի հիմնավորված որոշումներ կայացնել»,- հավելել է Ֆրանչեսկա Լագերբերգը:

A survey of 2,500 businesses in 34 economies finds that businesses are being driven towards more socially and environmentally sustainable practices not simply by brand building or altruism, but because it makes good financial sense. The research, from Grant Thornton’s International Business Report (IBR) also shows that an increasing number of companies report on sustainability while a majority now view integrated reporting as best practice.
The IBR reveals that the top driver towards more sustainable business practices globally is cost management, cited by two thirds of respondents (67%), up from 56% in 2011. The second biggest driver is client/consumer demand (64%), followed by 'because it is the right thing to do' (62%).
Francesca Lagerberg, global leader for tax services at Grant Thornton, commented: “Our research provides compelling evidence that CSR and broader business objectives are becoming more aligned. The findings suggest that benefits of adopting more environmentally and socially sustainable business practices are becoming ever more tangible, for example through tax relief on charitable activity or lower energy bills due to efficiency measures introduced.
“Strong social and environmental credentials can also create customer loyalty and enhance reputations, which has become increasingly important with the rise of social media. We live in an increasingly digital world characterised by instant customer feedback, so businesses need to be mindful not just of what they are doing, but of how they are doing it. Companies which gain while the local population or environment loses can quickly find demand for their products or services eroding."
According to the IBR, the number one CSR initiative implemented globally over the last 12 months is donating to community causes/charities, cited by 68% of business leaders. Two thirds (65%) also said they had improved their energy efficiency or waste management through CSR activities.
Sustainability reporting on the rise
According to the research from Grant Thornton, at present just under one third (31%) of firms globally report on sustainability initiatives, either combined with financial reports or separately. However, a further quarter (26%) plan to begin reporting externally on sustainability matters in the next five years. And overall, 57% agree that reporting on non-financial matters, such as sustainability, should be combined with financial reporting.
Francesca Lagerberg added: “Integrated reporting can play an important role in encouraging businesses to demonstrate how they are performing not just financially, but also within the wider social, environmental and economic context. Not only does it offer businesses a more robust assessment of the strength of their operating model but it also better informs the decisions of key stakeholders and investors."