ԿԽՄԿ-ն հաստատեց Հակոբ Ինջիղուլյանին 3-րդ երկրի հանձնելու մասին տեղեկությունը
Հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի՝ Ադրբեջանը լքելու և երրորդ երկիր տեղափոխվելու փաստը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեց ԿԽՄԿ պաշտպանության երևանյան բաժնի պատվիրակ Վալերի Յարմակը:
«Օգոստոսի 26-ին Կարմիր խաչը տեղեկություն է ստացել, որ Հակոբ Ինջիղուլյանը տեղափոխվել է երրորդ երկիր, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի նշված տեղեկատվությունը փոխանցվել է երևանյան պատվիրակությանը, որոնք էլ իրենց հերթին հայտնել են ՀՀ իշխանություններին ու Ինջիղուլյանի հարազատներին»,-ասաց պատվիրակը:
Panorama.am-հարցին, թե որ երկիր է տեղափոխվել հայ ռազմագերին Վալերի Յարմակը նշեց, որ նման տեղեկություն իրենք չունեն:
Հիշեցնենք, որ 2013 թ. օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ՀՀ քաղաքացի Հակոբ Ինջիղուլյանը տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով պատահաբար հատելով շփման գիծը հայտնվել էր ադրբեջանական զորքերի պահպանության տարածքում և գերեվարվել վերջիններիս կողմից:

ICRC confirms: Injighulyan was sent to a third country from Azerbaijan
The International Committee of the Red Cross (ICRC) has confirmed that Armenian POW Hakob Injighulyan was transferred to a third country.
“On August 26, the Red Cross learnt that Hakob Injighulyan was sent to a third country, the information was conveyed to the ICRC Yerevan delegation, which in its turn informed the Armenian authorities and Injighulyan’s relatives about it,” representative of the ICRC Yerevan delegation Valery Yarmak told Panorama.am.
In response to our correspondent’s question, the ICRC official said they have no information about what country Injighulyan was sent to.
Hakob Injighulyan, an Armenian citizen and an army conscript, crossed the Azerbaijani border and was subsequently captured by Azerbaijani soldiers on the night of August 7-8, 2013.