ԿԽՄԿ-ն հաստատեց Հակոբ Ինջիղուլյանին 3-րդ երկրի հանձնելու մասին տեղեկությունը
Հայ ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանի՝ Ադրբեջանը լքելու և երրորդ երկիր տեղափոխվելու փաստը Panorama.am-ի հետ զրույցում հաստատեց ԿԽՄԿ պաշտպանության երևանյան բաժնի պատվիրակ Վալերի Յարմակը:
«Օգոստոսի 26-ին Կարմիր խաչը տեղեկություն է ստացել, որ Հակոբ Ինջիղուլյանը տեղափոխվել է երրորդ երկիր, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի նշված տեղեկատվությունը փոխանցվել է երևանյան պատվիրակությանը, որոնք էլ իրենց հերթին հայտնել են ՀՀ իշխանություններին ու Ինջիղուլյանի հարազատներին»,-ասաց պատվիրակը:
Panorama.am-հարցին, թե որ երկիր է տեղափոխվել հայ ռազմագերին Վալերի Յարմակը նշեց, որ նման տեղեկություն իրենք չունեն:
Հիշեցնենք, որ 2013 թ. օգոստոսի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ՀՀ քաղաքացի Հակոբ Ինջիղուլյանը տեղանքում չկողմնորոշվելու հետևանքով պատահաբար հատելով շփման գիծը հայտնվել էր ադրբեջանական զորքերի պահպանության տարածքում և գերեվարվել վերջիններիս կողմից:

Факт того, что находившийся более года в плену в Азербайджане армянский военнослужащий Акоп Инджигулян покинул Азербайджан и передан третьей стране, в беседе с корреспондентом Panorama.am подтвердил делегат ереванского отдела по обороне Международного комитета Красного Креста (МККК) Валерий Ярмак.
«26 августа Красный Крест получил информацию о том, что Акоп Инджигулян был отправлен в третью страну. Данная информация МККК была передана ереванской делегации, которая, в свою очередь, поставила в известность власти РА и родных Инджигуляна», – сказал он.
При этом Валерий Ярмак отметил, что они не владеют информацией о том, в какой именно стране в настоящее время находится А.Инджигулян.
Напомним, ранее пресс-служба Армии обороны НКР передавала, что 8 августа 2013 г., около 03:00 по ереванскому времени, армянский военнослужащий, рядовой Акоп Инджигулян, 1991г.р., в ходе несения службы, по предварительной информации, не сориентировался в ночное время на местности и пересек карабахско-азербайджанскую границу, оказавшись на контролируемой Азербайджаном территории.