Ս. Սարգսյան. Որևէ ժողովուրդ չի կարող ունենալ ապագա առանց ժամանակակից կրթական համակարգի
Ցանկացած պետական պաշտոնյա, ղեկավար իր առաջնահերթ խնդիրը պետք է համարի դպրոցի, ընդհանրապես կրթական համակարգի զարգացումը: Այսօր նախագահական նստավայրում «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթող և մարզերում ու տարիքային խմբերում լավագույն արդյունք ցուցաբերած աշակերտների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով աշակերտներից մեկի հարցին, թե ի՞նչ ծրագրեր ունենք դպրոցների զարգաման հետ կապված:
Նախագահն ասաց, որ ծրագրերը շատ են, բայց ցանկանում է, որ դպրոցը, ընդհանրապես մեր կրթական համակարգը համապատասխանի միջազգային չափանիշներին. «Որևէ ժողովուրդ չի կարող ունենալ ապագա առանց ժամանակակից կրթական համակարգի»:
Սերժ Սարգսյանը նշեց, որ շարունակ պետք է կատարելագործել կրթական համակարգը, միաժամանակ հույս հայտնեց, որ բարձր արդյունքներ ցուցաբերած աշակերտները, միջազգային օլիմպիադաների հաղթողները չեն հրաժարվի նաև ընտրել ուսուցչի, դասախոսի մասնագիտությունը:
«Ձեր օգնությամբ, հասարակության լավագույն մասի օգնությամբ մենք պետք է կրթական համակարգը ոչ թե կատարելագործենք, որովհետև ամեն տարի այդ գործընթացը տեղի է ունենում, այլ պետք է հասնել միջազգային չափանիշների»,- ասաց երկրի ղեկավարը:

Серж Саргсян: «Ни у одного народа не может быть будущего без современной образовательной системы»
Каждый государственный чиновник, руководитель должен считать своей приоритетной задачей развитие школ и образовательной системы в целом. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян на состоявшейся в президентской резиденции встрече со школьниками-призерами международного математического конкурса «Кенгуру» и учащимися, отличившимися высокой успеваемостью, отвечая на вопрос одного из учеников, какие существуют программы, направленные на развитие школ.
По словам главы государства, существует множество программ, но ему бы хотелось, чтобы школа и вся образовательная система республики соответствовала международным стандартам. «Ни у одного народа не может быть будущего без современной образовательной системы»,– подчеркнул президент.
Серж Саргсян отметил, что необходимо постоянно совершенствовать образовательную систему, одновременно выразив надежду, что добившиеся высоких результатов учащиеся, победители международных олимпиад не откажутся выбирать и профессию учителя, преподавателя.
«С вашей помощью, с помощью лучшей части общества, мы должны не просто совершенствовать образовательную систему, так как этот процесс происходит ежегодно, а достичь международных стандартов», – сказал глава государства.