«Ճշմարտության բացահայտման վախը, ահա բաքվում օրուելյան «մեծ եղբոր» կողմից իրավապաշտպանների ջախջախման պատճառը»
«Հարևան երկրում Բաքվի իշխանությունների կողմից հայրենիքին դավաճանության մեղադրանքով հետապնդվող իրավապաշտպանների նկատմամբ հայ գործընկերների որևէ վերաբերմունքի արտահայտումը հույժ բարդ խնդիր է: Նկատի ունենք այն ընդդիմախոսներին, որոնց հետ հարկ է եղել Ղարաբաղյան կարգավորման սկզբունքային հարցերով վիճել գործնականում բոլոր միջազգային գիտափորձագիտական համաժողովներում, որոնք կազմակերպվում էին միջազգային հանրության հովանու ներքո: Մյուս կողմից՝ դա այն գործընկերներն են, որոնք ընդհանուր առմամբ, ունենալով որոշակի մասնագիտական որակավորում և պահպանելով անկախ գիտական հետազոտությունների միջազգային ստանդարտները, չէին կարող չհասկանալ, որ Ղարաբաղյան պրոբլեմի խաղաղ և արդար լուծման հիմքում պետք է դրված լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ազատ ինքնորոշվելու իրավունքի գործնական իրացման քաղաքական և իրավաբանական փաստը, մի իրացման, որը ուղիղ ժողովրդավարության օրենսդրական գործիքների անթերի կիրառմամբ կատարվել է 1991 թ. վերջերին գործող՝ ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետության դուրս գալու վերաբերյալ ԽՍՀՄ օրենքին համապատասխան:
Դրա հետ մեկտեղ, հարևան երկրի իրավապաշտպանները, ելնելով ճշմարտացիության գիտական որոնման բուն էությունից, իրենց անկախ հետազոտություններում չէին կարող չհանգել այն օբյեկտիվ եզրակացությանը, որ Ադրբեջանի և ԽՍՀՄ համապատասխան կառույցների հետ օրինական հանրաքվեի արդյունքների համաձայնեցումը կորցրեց իր օրենսդրական հրամայականությունը , քանի որ նախքան Ղարաբաղում հանրաքվեի անցկացումը Ադրբեջանը դուրս էր եկել ԽՍՀՄ ենթակայությունից, ԽՍՀՄ-ն էլ հանրաքվեից մի քանի օր հետո լուծարվել էր :
Այդ մասնագետները, հավատարիմ լինելով գիտական անաչառության պահանջներին, գիտեն, որ Ղարաբաղի հայության կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման օրինականությունը խարսխվում է նաև ստուգելի փաստաթղթերում արձանագրված այն փաստի վրա, որ հանրաքվեի նախապատրաստման և անցկացման գործընթացում իրավահավասար կերպով ներգրավված էր նաև ադրբեջանական փոքրամասնությունը: Անկողմնակալ ուսումնասիրությունների շնորհիվ բաքվեցի իրավապաշտպանները չէին կարող չհայտնաբերել ճշմարտությունը, այն է՝ օրինապատշաճ հանրաքվեին Ղարաբաղի ադրբեջանցիների չմասնակցելու պատճառը Բաքվի իշխանությունների որոշումն էր՝ բոյկոտելու ղարաբաղյան հանրաքվեն :
Այսպիսով՝ միջազգային գիտափորձաքննական հանրության միջավայրում հետազոտություններ կատարող իրավապաշտպանների հետապնդման հիմքում այն իրողությունն է, որ իշխանությունները քաջ գիտակցում են Ղարաբաղում տեղի ունեցած հանրաքվեի օրինապատշաճության և ԼՂՀ՝ որպես փաստացի լեգիտիմ ժողովրդավարական պետության հաստատութենական կերտման հետագա գործընթացի գիտական ճշմարտացիության օբյեկտիվ ապացուցելիությունը :
Դրանով իսկ հարևան պետության իրավապաշտպաններին հայրենիքի դավաճանության վերագրումը պայմանավորված է ճշմարտությանը կամ դրա կանխամտածված աղավաղմանը գիտական հավատարմությունների միջև նրանց սկզբունքային ընտրությամբ: Հարկ է նշել, որ այդ պատճառով Բաքվի իշխանությունների կողմից հետապնդվող գործընկերներին սատարելը բավական բարդ գործ է: Հետապնդվող ադրբեջանցի գործընկերներին աջակցության նպատակով ճշմարտության որոնումներում հարկ է լինում, քաղաքական հալածանքների իրողության հաշվառմամբ, չմոռանալ «վնաս չպատճառես» սկզբունքը:
Դրա հետ մեկտեղ, «ժողովրդական դիվանագիտության» այն ակտիվիստներին ցուցաբերվող միջազգային աջակցությունը, որոնք ենթարկվել էին Բաքվի իշխանությունների բռնաճնշումներին, իր ծիրն է ներառել աշխարհի առաջատար քաղաքական գործիչների և իրավապաշտպան կազմակերպությունների: Հատուկ ուշադրության է արժանացել Խաղաղության և ժողովրդավարության ինստիտուտի տնօրեն Լեյլա Յունուսի ձերբակալությունը՝ հօգուտ օտար պետությունների լրտեսման մեղադրանքով: Բաքվի իշխանությունները այդ տիկնոջը հայտարարել են ՀՀ հատուկ ծառայությունների, ՌԴ ԶՈՒ-ի ԳՇ ԳՀՎ, ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի և ԿՀԳ գործակալ:
Մեծ թվով քաղաքական գործիչներ, իրավապաշտպան կազմակերպություններ տարակուսանք են հայտնում, որ Բաքվի իշխանությունները, որոնք բռնաճնշումներ են գործադրում Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման պրոբլեմի գիտափորձագիտական քննարկմանը մասնակցող իր քաղաքացիական հասարակության դեմ, նախագահում են Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեում, մի կազմակերպության, որը կոչված է նպաստելու Եվրոպայի երկրների միջև համագործակցությանը եվրոպական ընկերակցության կենսագործունեության իրավական ստանդարտների զարգացման, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության առաջմղման ոլորտներում:
Միջազգային վերլուծական հանրության անդամ գործընկերները, որոնք ներկայացնում են ԱՄՆ-ի, Եվրոպայի, Եվրասիայի և Ռուսաստանի հետազոտական կենտրոններն ու համալսարանները, մեկնաբանելով հարևան պետության ղեկավարի ելույթը և Ադրբեջանում իրավապաշտպանների հետապնդումների փաստերի վերաբերյալ հարցերին նրա պատասխանները 2014 թ. հունիսին կայացած ԵԽԽՎ-ում, նմանություններ են տեսնում Ադրբեջանի իշխանությունների և «1984» գլուխգործոցային պարսավագրում Ջորջ Օրուելի նկարագրած «Օվկիանիա» մտացածին պետությունում «Մեծ Եղբոր» դիկտատուրայի միջև:
Ինչպես հայտնի է, Օրուելը խոսում է ոչ միայն քաղաքացիական հասարակության անդամների քաղաքական ձեռնարկումների, այլև նրանց այսպես կոչված «մտահանցանքների» նկատմամբ համատարած վերահսկողության համակարգի մասին, «մտահանցանքների», որոնք «Օվկիանիայում» համարվում են ահավոր մեղք, և որոնց դեպքում դատապարտում են մահվան: Նման դիկտատուրայի պայմաններում այդ հասկացության (անգլ. «thoughtcrime») մեջ է ներառվում անգամ ոչ թե գործողությունը, այլ դրա մասին միտքը: Այս պարագայում վարքի կանոնները հետևյալն են. «Մտածելով իրավախախտման մասին՝ մարդն ինքն է ստորագրում իր մահապատժի վճիռը, որը վաղ թե ուշ, բայց միշտ անխուսափելիորեն վրա է հասնում «Սիրո նախարարության» պատերում: Մտահանցանքները բացահայտող բռնաճնշիչ մարմինը «Մտքի ոստիկանությունն» է»: Իսկ մտահանցանքների ու մտահանցագործների հանրային պարսավանքը և «Մեծ Եղբոր» դիկտատուրայի պայմաններում դրանց դաժան պատժման արդարացումը ապահովում է «Ճշմարտության նախարարությունը»:
Միջազգային գիտափորձաքննական հանրությունը ներկայացնող գործընկերները, վրդովմունք հայտնելով «ժողովրդական դիվանագիտության» մեջ ներգրավված բաքվեցի իրավապաշտպանների նկատմամբ գործադրված բռնաճնշումների կապակցությամբ, նրանց քարոզչական զրպարտանքում տեսնում են Բաքվի «Ճշմարտության նախարարության» ձեռքը, որը, Օրուելի հայտնագործած հայտանիշներով, «ոչնչացնում, փոխարինում կամ նենգափոխում է փաստերը, եթե դրանցում պարունակվող թվերը, կարծիքները կամ կանխատեսումները չեն համապատասխանում «Մեծ Եղբոր» պահանջներին»: «Ճշմարտության նախարարությունում» անգամ պատմությունն են հին մագաղաթի պես քերելով մաքրում և նորից գրում՝ այնքան անգամ, որքան անհրաժեշտ է: Այնուհետև մաքրազարդումների մասին մոռանում են, և սուտը դառնում է ճշմարտություն»:
Զուգահեռներ անցկացնելով՝ կարող ենք պնդել, որ հարգարժան միջազգային կազմակերպությունների հովանու ներքո անցկացվող և Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նվիրված գիտաժողովների ու սեմինարների մասնակիցներին ենթարկելով աչառու ստուգումների՝ գտնում են նրանց վրիպումները, ուռճացնելով հասցնում են հանցագործության աստիճանի, այնուհետև Բաքվի «Մտքի ոստիկանության», «Ճշմարտության նախարարության» և «Սիրո նախարարության» կողմից դասվում են հանցագործությունների, այդ թվում՝ հայրենիքին դավաճանության շարքը:
Ինչպես նկարագրում է «1984» և «Անասնաֆերմա» փայլուն հակաուտոպիաների բրիտանացի հեղինակը, իշխանության նման համակարգերում «Մեծ Եղբոր» դիկտատուրայի սկզբունքները արտահայտվում են հետևյալ ձևակերպումներով. «Բռնաճնշումների նպատակը բռնաճնշումներն են: Խոշտանգման նպատակը՝ խոշտանգումը: Իշխանության նպատակը՝ իշխանությունը»:
Բաքվի դիկտատուրայի՝ ներկայի և անցյալի քաղաքական և իրավաբանական փաստերի նենգափոխման քաղաքականության նպատակների ճշգրիտ բացատրությունը կարող է տալ «Մեծ Եղբոր» ռազմավարական գերակայությունների օրուելյան ձևակերպումը. «Ով վերահսկում է անցյալը, վերահսկում է ապագան, ով վերահսկում է ներկան, վերահսկում է անցյալը»:
Մի քանի խոսք Լեյլա Յունուսից ստացած իմ տպավորությունների մասին՝ ձևավորված հայկական զորքերի կողմից Շուշու գրավման (1992 թ. մայիսի 7-ի՝ լույս 8-ի գիշերը) փաստի քննարկման ժամանակ, որը տեղի ունեցավ Մոսկվայում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչությունում 1992 թ. մայիսի 11-ին: Այդ քննարկմանը ես մասնակցում էի որպես ՌԴ ԶՈՒ-ի «Ռոսիա» թերթի՝ Անդրկովկասի գծով քաղաքական մեկնաբան:
Հայոց բանակի բարձրակարգ մասնագետների պլանավորած «Հարսանիք լեռներում» ռազմական օպերացիայի հաղթական արդյունքները տառացիորեն հանգեցրին ներկա գտնվող ադրբեջանցիների հիստերիկ ելույթների: Այդ ադրբեջանցիները ներկայացել էին որպես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանում իշխանության գլուխ կանգնած Ժողովրդական ճակատի սանձազերծած պատերազմի հովանավորներ:
Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչությունում կազմակերպված ասուլիսին հրավիրված էին ռուսաստանյան և արտասահմանյան ԶԼՄ-ները ներկայացնող լրագրողներ, որոնց իրազեկել էին Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարար Ռահիմ Ղազիևի հետ ծրագրված հանդիպման մասին: Դատելով ադրբեջանական լսարանի բուռն քննադատությունից՝ նրանք բացատրություններ էին սպասում հենց Պաշտպանության նախարար Ղազիևից, որը, սակայն, չեկավ, և պարտության համար պատասխաատվության բեռն իր վրա վերցրեց Լեյլա Յունուսովան (ներկայումս՝ Յունուս): Այն ժամանակ նա հանդես էր գալիս ոչ իրավապաշտպանի դիրքերից, այլ որպես «պարտության համար մեղավոր» նախարարի ներկայացուցիչ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տեղեկատվական ծառայության ղեկավարի պաշտոնին նշանակված լինելով Շուշում հայերի հաղթանակից ընդամենը չորս օր առաջ՝ նա երկուսուկես ժամ ենթարկվում էր Ղարաբաղի դեմ պատերազմի՝ շոկային վիճակում գտնվող ադրբեջանցի ֆինանսական հովանավորների գրոհներին:
Ասուլիսում լսելով հայկական կողմի՝ իրավաքաղաքական և ռազմական առումով անթերի գործողություններից շփոթահար եղած Լեյլա Յունուսին և ադրբեջանցի մասնա¬կից¬ներին՝ ես Շուշու հաղթանակի կապակցությամբ հարգանքով էի տոգորվում դեպի հաղթական պատերազմների պատմության մեջ ԽՍՀՄ հինգ մարշալների և նավատորմի ծովակալի անունները գրած ղարաբաղյան հայության դարավոր մարտական ավանդույթները: Բավական է նշել, որ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի որոշակի փուլերում ԽՍՀՄ ՌԾՈՒ-ի և ՌՕՈՒ-ի գլխավոր շտաբները ղեկավարել են ղարաբաղյան ծագում ունեցող հայազգի զորավարներ՝ ԽՍՀՄ նավատորմի ծովակալ Հովհաննես Իսակովը և ավիացիայի մարշալ Արմենակ Խանփերյանց-Խուդյակովը:
Ղարաբաղյան ազգային-ազատագրական շարժման ղեկավարները և Հյուսիսային Արցախում իրագործված հակահայկական պատժիչ «Օղակ» օպերացիայի արդյունքներով, ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավոր Զորի Բալայանի ու Հայաստանի կառավարությանն առընթեր հատուկ ծրագրերի ղեկավար Աշոտ Մանուչարյանի նախաձեռնությամբ ստեղծված Մոսկվայում Լեռնային Ղարաբաղի վտարանդիական կառավարությունը հետևում էին Օգարևյան և Նովոօգարևյան զարգացումների մարտահրավերներին, ինչպես նաև Արտակարգ դրության պետական կոմիտեի գործունեությանը: ԱԴՊԿ տապալումից հետո ղարաբաղյան առաջնորդները ձեռնամուխ եղան միջազգային իրավունքի և այդ ժամանակ գործող խորհրդային օրենսդրության պահանջներին համապատասխան հաստատութենական շինարարությանը :
Այժմ, երբ անցել է 22 տարի, շփման գծում վերջերս Ադրբեջանի կողմից ուժի ցուցադրման ձախողված փորձից հետո կրկին համոզվում եմ, թե որքան հեռատես էր Ղարաբաղի հայությունը, որը, ի տարբերություն հարևանների կողմնորոշումից դեպի վայրենի ջարդեր ու զինված բռնություն, նախընտրեց Ղարաբաղյան պրոբլեմի իրավապատշաճ լուծում՝ օրենսդրությանը և քաղաքական իրողություններին համապատասխան: Ղարաբաղյան պրոբլեմի հետազոտման նկատմամբ քաղաքական գիտության անկախ և օբյեկտիվ կիրարկումը հանգեցնում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փաստացի լեգիտիմության և ժողովրդավարականության վերաբերյալ ճշմարտության անհերքելիությանը:
Անդրադառնալով Լեյլա Յունուսի օրինակով իրավապաշտպանների դեմ ծավալված զանգվածային ճնշումներին՝ ցանկանում եմ շեշտել, որ այստեղ Ադրբեջանի ամբողջատիրական իշխանությունների գլխավոր նպատակը ներքին և արտաքին քաղաքական գործընթացների, այդ թվում՝ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման, որակյալ անկախ հետազոտողների ընկերակցության վերացումն է: Դրանով իսկ Բաքվի իշխանությունները քայքայում են Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման անկողմնակալ իրավաքաղաքական հիմքերի մշակման համար գիտափորձաքննական հենքը, խաղաղ լուծման, որի էությունը Ադրբեջանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փոխադարձ ճանաչումն է :
Բաքվի «Մեծ Եղբայրը» իր «Ճշմարտության նախարարությամբ», «Սիրո նախարարությամբ» և «Մտքի ոստիկանությամբ» հանդերձ պետք է գիտենա, որ և՛ ընթացիկ իրադարձությունների, և՛ պատմության փաստերի համակարգային աղավաղման, ինչպես նաև իր իրավապաշտպանների դեմ բռնաճնշումների արդարացման քաղաքականությունը խստագույնս դատապարտվում են միջազգային գիտափորձաքննական հանրության կողմից: Ընդսմին շեշտվում է այն բանի անթույլատրելիությունը, որ Ադրբեջանի դեպքում «Մեծ Եղբոր» համատարած դիկտատուրայի դրոշն իր ձեռքում պահում է Եվրոպայի Խորհրդի ղեկավար մարմնի՝ Նախարարների կոմիտեի Նախագահը, մի կառույցի, որը կոչված է նպաստելու Եվրոպայի երկրների միջև համագործակցությանը մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության առաջմղման ոլորտում:
Եզրակացությունը մեկն է. Բաքվում օրուելյան «Մեծ Եղբոր» կողմից իրավապաշտպանների ջախջախման պատճառը ճշմարտությունը բացահայտվելու վախն է»:
Հեղինակ՝ Հայաստանի քաղաքական գիտության ասոցիացիայի Նախագահ Հայկ Քոթանջյան, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, գեներալ-մայոր, Արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարար

Fear of revealing the truth – the reason for persecuting human rights defenders in Baku by Orwellian “big brother”
Expressing Armenian colleagues’ any attitude towards the neighboring country’s human rights defenders persecuted with accusations of high treason by Baku authorities is extremely difficult. We are talking about the opponents with whom we had to argue over the fundamental issues of the Nagorno-Karabakh settlement at almost all international academic-expert forums organized under the auspices of the international community. On the other hand, these are the colleagues, who, for the most part, having certain professional qualification and adhering to international standards of independent academic studies, could not but understand that peaceful and fair resolution of the Nagorno-Karabakh conflict is based on the political and legal fact of practical exercise of the right to self-determination by the Nagorno-Karabakh people with infallible use of legislative tools of direct democracy in compliance with the “USSR Law on Secession of a Soviet Republic from the USSR” which was in force in late 1991.
At the same time, the neighboring country’s human rights defenders as a result of independent studies, and due to the very essence of the academic pursuit of the truth, could not but come to the unbiased conclusion that in context of Azerbaijan’s withdrawal from the USSR jurisdiction before the Karabakh referendum and the USSR’s breakup , a consent obtained on the results of the legitimate plebiscite with the relevant authorities of Azerbaijan and the USSR lost its legislative imperativeness.
These experts, being committed to the requirements of academic objectivity, know that the legality of the right to self-determination, exercised by the Karabakh Armenians, is founded also on the fact of Azerbaijani minority’s equal involvement in the preparation and conduct of the referendum, which is established in verifiable documents. The human rights defenders in Baku as a result of unbiased research could not but reveal the truth consisting in the fact that the reason for Karabakh Azerbaijanis’ non-participation in the law-governed referendum was the decision of Baku authorities to boycott the Karabakh referendum.
Thus, the authorities’ awareness of objective provability of academic truth of the fact of legality of the Karabakh referendum and the subsequent process of the NKR’s institution-building as a de facto legitimate democratic state is the main reason for the persecution of human rights defenders carrying out studies within international academic-expert community.
Thereby, the fundamental choice between the academic commitment to the truth or to its deliberate distortion has been put as a main reason for which the neighboring country’s human rights defenders are incriminated for the high treason. It should be noted that in these terms, to come out in favor of the colleagues persecuted by Baku authorities, is no easy task. Considering the realities of political persecution, and seeking the truth in support of the persecuted colleagues from Azerbaijan, we have to look to the "do no harm" principle.
Meanwhile, international support for Azerbaijani activists of "public diplomacy", subjected to repression by Baku authorities, drew the leading policymakers of the world and human rights organizations into its orbit. The arrest of Leyla Yunus, Director of the Institute for Peace and Democracy, charged with spying for foreign countries, attracts special attention. Baku authorities declared the lady to be secret service agent of the Republic of Armenia; the Main Intelligence Directorate, General Staff, Armed Forces, Russian Federation; and the State Department and CIA, US.
Many politicians and human rights organizations seem puzzled at the fact that Baku authorities having launched repressions against its own civil society activists involved in the academic-expert discussion of the issues of peaceful resolution of the Karabakh conflict, chair the Committee of Ministers of the Council of Europe, designed to further cooperation among the European countries in the areas of developing legal standards of vital activity of the European community, human rights and democracy promotion.
The colleagues from international analytical community, representing think tanks and universities of the US, Europe, Eurasia andRussia, while commenting on the June 2014 speech by the head of the neighboring state and his answers to the questions in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe as to the facts of persecution of the human rights defenders in Azerbaijan, find parallels between the behavior of the Azerbaijani authorities and the dictatorship of "Big Brother" in the fictional state of "Oceania", described by George Orwell in his masterpiece pamphlet "1984".
As we know, Orwell describes a regime of total control not only over the political actions of the civil society members, but also their so-called "thought crime", which was a vile sin in "Oceania" and was punishable by death. Under such a dictatorship, not even a deed, but merely the very thought of it falls within the concept of "thought crime". Rules of behavior under these conditions run as follows - "thinking about an offense a person signs his own death sentence, which sooner or later, but always inevitably overtakes him within the walls of the “Ministry of Love”. The repressive body, uncovering “thought crime” is the "Thought Police". And the public censure of the “thought-crime” and “thought-criminals”, and justification of their cruel punishment under the dictatorship of its Head – "Big Brother" is provided by the "Ministry of Truth".
The colleagues from the international academic-expert community, indignant at repression against the human rights defenders in Baku engaged in "public diplomacy", see in their propagandistic denigration the hand of Baku’s "Ministry of Truth" which on the grounds identified by Orwell "destroys, alters or adapts the facts, if the figures, opinions or forecasts they contain do not comply with the requirements of "Big Brother". In the "Ministry of Truth" even the history is scraped out as an old parchment and written anew - as many times as needed. Then the scrape-out is forgotten, and the lie becomes the truth." Drawing parallels it can be stated that by conducting prejudiced checks of the participants of conferences and workshops held under the auspices of respected international organizations and covering the issues of peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, faults are found, inflated to the caliber of a criminal case, and then elevated to the category of felonies including high treason by Baku’s "Thought Police", "Ministry of Truth" and "Ministry of Love".
As described by the British author of the brilliant dystopian novels "1984" and "Animal Farm", "Big Brother’s" dictatorship principles in such regimes conform to the following formulae: "The purpose of repression is the repression. The purpose of torture is the torture. The purpose of power is the power."
The Orwellian formulation of "Big Brother’s" strategic priorities - "Who controls the past, he controls the future, who controls the present, he controls the past," etc. can serve as an exact explanation of the policy objectives of Baku’s dictatorship falsifying political and legal facts of the present and the past.
Now a few words about my personal impressions of Leyla Yunus, following the May 11, 1992 discussion of the fact of taking the town of Shushi by the Armenian forces (the night of 7th to 8th of May, 1992 may be the night of 8th to 9th) at Azerbaijan’s Permanent Mission in Moscow which I attended as a political columnist on Transcaucasia of the newspaper “Russia”, Supreme Council (Parliament) RF.
The victorious outcome of the military operation "Wedding in the Mountains" planned by the competent professionals of the Armenian army literally resulted in hysterical speeches of the present Azerbaijanis, who introduced themselves as sponsors of the war waged against the Nagorno Karabakh Republic by the Popular Front of Azerbaijan who then was in power in Azerbaijan. (Dear General, I looked through internet, on May 11, 1992, the acting President of Azerbaijan was Yaqub Mammadov who on March 5, 1992 was appointed as Parliemant Speaker and after March 6 Mutalibov resignation became acting President. The Popular Front came to power on May 15 through armed revolt and Elchibey was elected President on June 7, 1992.
Journalists from the Russian and foreign media were invited to the press conference at Azerbaijan’s Permanent Mission with notification of the planned meeting with Azerbaijan’s Minister of Defense Rahim Gaziyev. Judging by the violent criticism of the Azerbaijani audience it was the Minister of Defense Gaziyev whom they were looking to for explanations. However, he did not come. And Leyla Yunusova (now Yunus) assumed the burden of responsibility for the defeat. She spoke not from the standpoint of human rights protection, but as a representative of the Minister - "the culprit of defeat". Being appointed to the position of head of the Azerbaijan’s Ministry of Defense Information Service just four days before the victory of Armenians in Shushi, during two and a half hours she could withstand the attacks of the shocked Azerbaijani financial backers of the war against Karabakh.
Listening to Leyla Yunus and Azerbaijani participants of the press conference, dumbfounded by the political, legal and military impeccability of the Armenian sides activities, I, due to Shushi victory, consolidated my respect for the century-long martial traditions of Karabakh Armenians, having inscribed in the history of victorious wars the names of 5 Marshals and the Admiral of the Fleet of the USSR. Suffice it to mention that the Chiefs of Staff of the Soviet Navy and the Soviet Air Force at certain stages of the Second World War were Armenian commanders of Karabakh origin - Ivan Isakov, Admiral of the Fleet, USSR, and Armenak Khanfperiants-Khudyakov, Marshal of Aviation, USSR.
The leaders of the Karabakh national liberation movement jointly with the Nagorno-Karabakh Government-in-exile acting in Moscow, established at the initiative of the USSR People's Deputy Zori Balayan and the Head of Special Programs under the Government of Armenia Ashot Manucharyan, as a result of the punitive anti-Armenian operation "Ring" in Northern Artsakh, traced the challenges of the Ogarevo and Novo-Ogarevo processes, as well as the activities of the State Committee on the State of Emergency, and immediately after its downfall they launched institution-building process in line with the requirements of international law and the then effective Soviet legislation.
Now, after 22 years, in the aftermath of the recent failed attempts to demonstrate the power of Azerbaijan on the frontline I am again convinced of the far-sightedness of the Karabakh Armenians, who, in contrast to the neighboring country’s focus on fierce pogroms and armed violence, preferred law-governed solution to the Nagorno-Karabakh conflict in accordance with the legislation and political realities.
Political science in its independent and impartial application to the study of the Nagorno-Karabakh conflict leads to the irrefutable truth of the de facto legitimate and democratic character of the Nagorno-Karabakh Republic.
Returning to the mass repressions launched against the human rights defenders by the instance of Leyla Yunus, I want to emphasize that here the main goal of the totalitarian regime of Azerbaijan is the elimination of the community of qualified independent analysts of internal and external political processes, including the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict. Thereby, Baku authorities destroy the academic-expert ground for developing an impartial political and legal basis for the peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, ending in mutual recognition of the Republic of Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh Republic.
Baku’s "Big Brother" with his "Ministry of Truth", "Ministry of Love" and "Thought Police" should know that its policy of systemic distortion of facts of both the current events and the history, as well as justification of repression against the human rights defenders is strongly condemned by the international academic-expert community. Besides, it highlights the unacceptability of the fact that the Chairman of the Council of Europe’s decision-making body - the Committee of Ministers aimed at facilitating cooperation among the countries of Europe in the field of human rights and democracy promotion, in the case of Azerbaijan holds the banner of total dictatorship of "Big Brother" in his hands.
There may be only one conclusion: the reason for persecution of human rights defenders in Baku by Orwellian "Big Brother" is the fear of revealing the truth.
AUTHOR: MG Hayk Kotanjian, Doctor of Political Sciences; Chairman of Political Science Association of Armenia; Envoy Extraordinary and Minister Plenipotentiary