Գ. Սուրենյան. Սեպտեմբերին օդի ջերմաստիճանն ու տեղումների քանակը սպասվում են նորմայի սահմաններում
Առաջիկա օրերին Հայաստանի տարածքում օդի ջերմաստիճանը նվազելու է. տաք օդային հոսանքներն արդեն այսօրվանից փոխում են իրենց ուղղությունը: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ եղանակի սեպտեմբեր ամսվա կանխատեսումները ներկայացրեց ԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ, աշխարհագրական գիտությունների թեկնածու Գագիկ Սուրենյանը:
Նա նշեց, որ արևադարձային օդային հոսանքներն իրենց տեղը զիջում են հյուսիս-արևմուտքից տեղափոխվող արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքներին: Օդի ջերմաստիճանն այսօրվանից մինչև սեպտեմբերի 1-ը ներառյալ կնվազի 4-5 աստիճանով, այսինքն օգոստոսի 31-ին, սեպտեմբերի 1-ին օդի ջերմաստիճանը չի գերազանցի 34-35 աստիճանը: Ջերմաստիճանի լուրջ անկում է սպասվում Լոռու, Տավուշի, Սյունիքի մարզերում. օդի ջերմաստիճանը ցերեկային ժամերին կնվազի 8-10 աստիճանով: Միաժամանակ Հանրապետության հյուսիսային շրջաններում երեկոյան ժամերին կդիտվի կարճատև անձրևներ, քամու ուժգնացում, Արարատյան դաշտի առանձին հատվածներում երեկոյան ժամերին նույնպես չի բացառում կարճատև անձրևների հավանականությունը:
Գ. Սուրենյանը տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերի 2-ից օդի ջերմաստիճանը կրկին կբարձրանա, բայց 36 աստիճանը չի գերազանցի, իսկ սեպտեմբերի 5-ից կրկին կնվազի:
Նա հայտնեց, որ սեպտեմբերին օդի ջերմաստիճանն ու տեղումների քանակը սպասվում են նորմայի սահմաններում՝ համահունչ հայաստանյան բազմամյա կլիմայական պայմաններին:
Լեռնային շրջաններում, Շիրակում, Կոտայքում, Գեղարքունիքում, Արագածոտնի, Վայոց ձորի լեռներում սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա մինչև 22-26 աստիճան, իսկ երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներում չի բացառվում, որ գիշերային ժամերին օդի ջեմաստիճանը նվազի մինչև 2-5 աստիճան: Արարատյան դաշտում, Սյունիքի և Տավուշի հովիտներում, Երևանում սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում կգրանցվի մինչև 34-36 աստիճան տաքություն, իսկ երկրորդ և երրորդ տասնօրյակներում երկոյան ժամերին՝ 10-12 աստիճան: Լոռիում և Սյունիքի նախալեռներում սեպտեմբերի առաջին տասնօրյակում կգրանցվի 22-25 աստիճան, երկրորդ և երրորդ տասնօրյակում գիշերային ժամերին ջերմաստիճանը կնվազի մինչև 2-4 աստիճանի:
Սևանա լճի ջերմաստիճանն 22 աստիճան է, որը սեպտեմբերի երկրորդ տասնօրյակից կսկսի նվազել: Գ. Սուրենյանն ասաց, որ Սևանա լճի առավելագույն ջերմաստիճանը 22-23 աստիճան է:

Температура воздуха в сентябре в Армении будет в рамках нормы. Прогнозы синоптиков представил Гагик Суренян
В ближайшие дни на территории Армении температура воздуха понизится: теплые воздушные потоки с сегодняшнего дня меняют свое направление. Об этом сообщил сегодня на пресс-конференции заместитель начальника отдела метеорологических прогнозов Гидрометеорологической службы МЧС Армении Гагик Суренян.
По его словам, тропические воздушные потоки уступают свое место холодным арктическим воздушным массам, проникающим с северо-запада. Температура воздуха в Армении с 30 августа по 1 сентября понизится на 4-5 градусов, то есть 31 августа и 1 сентября температура воздуха не превысит 34-35 градусов.
Серьезное похолодание ожидается в Лорийской, Тавушской, Сюникской областях Армении: температура воздуха днем понизится на 8-10 градусов.
Вместе с тем, в северных районах Армении в вечерние часы ожидаются кратковременные дожди, усиление порывов ветра, в отдельных местностях в Араратской долине в вечернее время суток также существует вероятность кратковременных дождей.
Гагик Суренян сообщил также, что со 2 сентября температура воздуха в республике вновь повысится, однако не превысит 36 градусов, а с 5 сентября вновь понизится.
При этом специалист указал, что в сентябре температура воздуха и количество осадков будут в рамках нормы, в соответствии с многолетними климатическими нормами в Армении.
В горных районах Ширакской, Котайкской, Гегаркуникской, Арагацотнской областей Армении в первой декаде сентября в дневные часы температура воздуха составит 22-26 °C, а затем в ночные часы температура воздуха понизится до 2-5 градусов.
В Араратской долине, а также в Сюникской и Тавушской областях и в Ереване в первой декаде сентября температура воздуха составит 34-36 °C, а затем в вечернее время суток – 10-12°C. В Лорийской области Армении, а также в предгорьях Сюника в первой декаде сентября воздух прогреется до 22-25°C, а затем в ночные часы ожидается похолодание до 2-4 градусов.