ՌԴ ՊՆ №21 դպրոցի սաները մաթեմատիկայի դասերը կանցկացնեն վերանորոգված դասասենյակում
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նոր ուսումնական տարվան ընդառաջ №21 Դաշնային պետական կրթական հաստատությունում` ՌԴ պաշտպանության նախարարության հանրակրթական միջնակարգ դպրոցում (ք. Երևան, Քանաքեռ վարչական շրջան) իրականացրել է մաթեմատիկայի դասասենյակի կապիտալ վերանորոգում: Դպրոցին նվիրաբերվել է կոմպյուտերային տեխնիկա և մուլտիմեդիապրոյեկտոր: Մաթեմատիկայի դասասենյակը նախատեսված է միջին ու բարձր դասարանների աշակերտների համար: Այս մասին հայտնում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Ուսումնական տարվա բացմանը ներկա են եղել ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսևը: Հյուրերը շնորհավորեցին երեխաներին Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ` ցանկանալով հաջող ուսումնական տարի, շրջեցին դպրոցի բոլոր մասնաշենքերում, այդ թվում նաև` դպրոցի հին մասնաշենքում:
ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկին ասել է. «Ինչպես կարծում էր Դեմոկրիտոսը, «դաստիարակման և ուսուցման գործընթացը դժվարին, բայց շնորհակալ գործ է, որը վերափոխում է մարդու բնությունը»: Հուսով եմ, որ նորացված դասասենյակում աշխատելն ավելի հեշտ և ուրախ կլինի, իսկ մաթեմատիկայի պես ոչ հասարակ, բայց կարևոր գիտության ուսումնասիրումը կդառնա աշակերտների համար հաճելի զբաղմունք, որի ընթացքում երեխաները կարող են իմանալ շատ նոր բաներ աշխարհի մասին, չէ որ, ինչպես ասել է հայտնի գիտնական ու փիլիսոփա Ռոջեր Բեկոնը, «մեր աշխարհի կառուցվածքը անհնար է ընկալել առանց մաթեմատիկա իմանալու»: Հատուկ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ղեկավարությանը, այն մարդկանց, որոնք կյանքի են կոչել մտածվածը»:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն-Տնօրինության նախագահ Յուրի Գուսևը նշել է «Մեզ հաճելի է նման նվեր մատուցել դպրոցին նոր ուսումնական տարվա սկզբին: Երեխաները հնարավորություն ստացան դասերն անցկացնելու վերանորոգված լուսավոր դասասենյակում, որը վերազինվել է ողջ անհրաժեշտ տեխնիկայով: Բանկը առաջին տարին չէ, որ աջակցում է ՌԴ №21 պաշտպանության նախարարության դպրոցին: Բանկի ուժերով կոմպյուտերային տեխնիկայով վերազինվել է նաև ինֆորմատիկայի դասասենյակը, վերանորոգվել են և վերազինվել ռուսաց լեզվի երկու դասասենյակ: Կարծում եմ, այս ավանդույթը կշարունակվի հետագայում նույնպես»:
ՌԴ ՊՆ թիվ 21 միջնակարգ հանրակրթական դպրոցը բացվել է 1994թ. սեպտեմբերի 1-ին, Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարության կողմից, Հայաստանի տարածքում ՌԴ ԶՈՒ մարտական վարչությանը կից ՌԴ ԶՈՒ զինծառայողների երեխաների կրթության համար:
Դպրոցն ունի բարեկարգ դասարաններ, մարմնամարզության ու միջոցառումների դահլիճ, ֆիզիկայի և քիմիայի լաբորատորիաներ, արվեստանոցներ, համակարգչային դասարաններ, ինտերակտիվ ուսուցման դասասենյակ: Դպրոցում ուսանում է 470 աշակերտ:

К новому учебному году школе Минобороны России в Ереване подарили компьютерную технику
Банк ВТБ (Армения) в преддверии нового учебного года провел капитальный ремонт кабинета математики ФГОУ №21 – средней общеобразовательной школы Минобороны РФ, расположенной в административном районе Канакер г. Ереван. Школе была подарена компьютерная техника и мультимедийный проектор. Кабинет математики предназначен для занятий учеников средней и старшей школы.
На открытии учебного года присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Иван Волынкин, Генеральный директор-Председатель Директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Юрий Гусев. Гости поздравили детей с Днем знаний, пожелав успешного учебного года, осмотрели все здания школы, в том числе и старый корпус школы.
Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения И. К. Волынкин заявил: «Как считал Демокрит, „процесс воспитания и обучения - тяжкий, но благодарный труд, который преобразует природу человека”. Я очень надеюсь, что в обновленном кабинете трудиться станет легче и веселее, а изучение такой непростой, но важной науки как математика, станет для учеников приятным занятием, в процессе которого ребята смогут узнать много нового о мире, ведь как сказал известный ученый и философ Роджер Бэкон, „устройство нашего мира непостижимо без знания математики”. Особые слова благодарности хотел бы выразить в адрес руководства Банка ВТБ (Армения), поблагодарить тех, кто воплотил задуманное в жизнь».
«Нам приятно сделать такой подарок школе в начале нового учебного года. Дети получили возможность заниматься в отремонтированном светлом кабинете, оснащенном всей необходимой техникой. Банк поддерживает школу №21Минобороны РФ не первый год. Усилиями банка компьютерной техникой был оснащен также кабинет информатики, отремонтированы и оборудованы два кабинета русского языка. Думаю, эта традиция продолжится и в дальнейшем», – сказал генеральный директор-председатель Директората ЗАО «Банк ВТБ (Армения)» Ю. В. Гусев.
Средняя общеобразовательная школа N21 МО РФ была открыта в Ереване 1-го сентября 1994 года министерством обороны России при Группе боевого управления ВС РФ на территории Армении для обучения детей военнослужащих ВС РФ. В школе действуют благоустроенные классы, гимнастический и актовый залы, физическая и химическая лаборатории, мастерские, компьютерные классы, кабинет интерактивного обучения. Обучение в школе проходят 470 учеников.