Դիմել ենք Ադրբեջանի իշխանություններին, որպեսզի կարողանանք հանդիպել գերու հետ. ԿՄԽԿ աշխատակից
Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակը ադրբեջանական լրատվամիջոցներից, մասնավորապես Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական կայքից տեղեկացել է, որ Նոյեմբերյանի քաղաքացի Սարգիս Նորիկի Անանյանը մեկ շաբաթ առաջ հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանը և հայտնվել Ղազախ գյուղում։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակի լրատվական ծառայության աշխատակից Հասմիկ Գալստյանը։
«Տեղեկությունը ստանալուց անմիջապես հետո մենք դիմել ենք Ադրբեջանի իշխանություններին, որպեսզի կարողանանք հանդիպել գերու հետ: Առայժմ այսքանը, պատասխան դեռ չենք ստացել»,-նշեց Հասմիկ Գալստյանը։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկության համաձայն օգոստոսի 26-ին ՀՀ քաղաքացին 53-ամյա Սարգիս Նորայրի Անանյանը ադրբեջանական Քամերլի գյուղի հատվածում հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաստատում է ՀՀ քաղաքացու՝ սահմանը հատելու մասին լուրերը, ՀՀ ոստիկանությունում ահազանգ չկա անհետացման մասին

Минобороны Азербайджана сообщает о перешедшем границу гражданине Армении. МККК просит о встрече с ним
Ереванский офис Международного комитета Красного Креста (МККК) из азербайджанской прессы, в частности из сообщения, опубликованного на официальном сайте министерства обороны Азербайджана, узнал, что гражданин Армении, житель города Ноемберян Тавушской области РА Саркис Норикович Ананян неделю назад пересек армяно-азербайджанскую границу, оказавшись на территории Газахского района Азербайджана. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила сотрудница пресс-службы ереванского офиса МККК Асмик Галстян.
«Непосредственно после получения этих сведений мы обратились к властям Азербайджана, чтобы нам была предоставлена возможность встретиться с гражданином Армении. Ответ пока не получен», – отметила Асмик Галстян.
Отметим, согласно информации азербайджанских СМИ, 26 августа гражданин Армении – 53-летний Саркис Норикович Ананян – пересек армяно-азербайджанскую границу в направлении села Кемерли Газахского района Азербайджана.