Դիմել ենք Ադրբեջանի իշխանություններին, որպեսզի կարողանանք հանդիպել գերու հետ. ԿՄԽԿ աշխատակից
Կարմիր Խաչի հայաստանյան գրասենյակը ադրբեջանական լրատվամիջոցներից, մասնավորապես Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական կայքից տեղեկացել է, որ Նոյեմբերյանի քաղաքացի Սարգիս Նորիկի Անանյանը մեկ շաբաթ առաջ հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանը և հայտնվել Ղազախ գյուղում։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Կարմիր խաչի հայաստանյան գրասենյակի լրատվական ծառայության աշխատակից Հասմիկ Գալստյանը։
«Տեղեկությունը ստանալուց անմիջապես հետո մենք դիմել ենք Ադրբեջանի իշխանություններին, որպեսզի կարողանանք հանդիպել գերու հետ: Առայժմ այսքանը, պատասխան դեռ չենք ստացել»,-նշեց Հասմիկ Գալստյանը։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցների տեղեկության համաձայն օգոստոսի 26-ին ՀՀ քաղաքացին 53-ամյա Սարգիս Նորայրի Անանյանը ադրբեջանական Քամերլի գյուղի հատվածում հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանը:
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հաստատում է ՀՀ քաղաքացու՝ սահմանը հատելու մասին լուրերը, ՀՀ ոստիկանությունում ահազանգ չկա անհետացման մասին

The Armenian Office of the International Committee of the Red Cross (ICRC) learnt from Azerbaijani media, in particular the official website of the Azerbaijani Defense Ministry, that a week ago resident of the Armenian city of Noyemberyan Sargis Ananyan crossed the Armenian-Azerbaijani border and found himself in the territory of the village of Ghazakh, representative of the ICRC Armenian Office Hasmik Galstyan told Panorama.am.
“On receiving the information, we applied to the Azerbaijani authorities asking for permission to see the captive. We have received no response yet,” Mrs Galstyan said.
According to Azerbaijani media reports, on August 26, 53-year-old Armenian citizen Sargis Ananyan crossed the Armenian-Azerbaijani border near the Azerbaijani village of Kamerli.